Skocz do zawartości
  • 2

NEPO

Pytanie

Witam! Zapewnię to kolejny post tego typu na tym forum. Jednak, bardzo chciałbym zadać to pytanie. Posiadam podstawową wiedzę, i chciałbym zakupić jakiś sprzęt do "spróbowania".

Czytając różne fora, często polecane na początek są lornetki, lecz mogę się mylić. Mój budżet to około +- 300zł. Chciałbym, aby ten sprzęt pozwolił mi spróbować tego zajęcia, oraz pozwolił na dalsze obserwacje, dopóki nie na zbieram pieniędzy na coś lepszego.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, NEPO napisał:

Witam! Zapewnię to kolejny post tego typu na tym forum. Jednak, bardzo chciałbym zadać to pytanie. Posiadam podstawową wiedzę, i chciałbym zakupić jakiś sprzęt do "spróbowania".

Czytając różne fora, często polecane na początek są lornetki, lecz mogę się mylić. Mój budżet to około +- 300zł. Chciałbym, aby ten sprzęt pozwolił mi spróbować tego zajęcia, oraz pozwolił na dalsze obserwacje, dopóki nie na zbieram pieniędzy na coś lepszego.

 

Z góry dziękuję.

Napisz jakie masz warunki obserwacyjne , skąd obserwujesz , co byś chciał obserwować , i czy sprzęt używany wchodzi w grę?

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mieszkam na przedmieściach, bardzo małego miasta. Nie mam jakiegoś sprecyzowanego wyboru, co do obserwacji, myśle o księżycu, gwiazdach, jeśli to możliwe mgławicach oraz planetach. Najlepiej dla mnie było by aby był to sprzęt nowy.

Edytowane przez NEPO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj. 

Obserwuję od kilku miesięcy. Mam GSO 10" i często odczuwam brak lornetki. Jako szukacza z szerokim polem czy po prostu dodatku, do obserwacji na szybko z trochę większym zasięgiem niż oczy. 

No i jest nas dwóch a okular jeden:neat:

W twoim budżecie zmieści się jakaś 7×35 czy 8×42. Mógłbyś uczyć się nieba i mieć motywację by uzbierać na dobry sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, Mariusz Psut said:

Witaj. 

Obserwuję od kilku miesięcy. Mam GSO 10" i często odczuwam brak lornetki. Jako szukacza z szerokim polem czy po prostu dodatku, do obserwacji na szybko z trochę większym zasięgiem niż oczy. 

No i jest nas dwóch a okular jeden:neat:

W twoim budżecie zmieści się jakaś 7×35 czy 8×42. Mógłbyś uczyć się nieba i mieć motywację by uzbierać na dobry sprzęt. 

Jakiś model do polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, NEPO napisał:

Jakiś model do polecenia?

Nie polecę Ci żadnej konkretnej bo sam jestem świeżak w temacie i również niedawno o to pytałem. Są tu lornetkowi znawcy co pomogą lepiej. Sam mam na to budżet 400zł i chyba wybiorę Nikona Aculon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja ogólnie też zaczynałem z minimalnym budżetem i wtedy kupiłem SW 707 AZ2. Ogólnie to nawet ten sprzęt sprawił mi całkiem niezłą frajdę. Na Jowiszu było widać paski, na Saturnie pierścienie. Ogólnie to bardzo lubię ten mały refraktor. Po pół roku kupiłem do szerszych pół SW 102/500 na AZ3 a ostatnio już MAK 127 na AZ4. Także jak Ci się spodoba to szykuj portfel. :emotion-5:

 

Ale najważniejsze to liczyć się z tym że kupujesz budżetowy sprzęt i nie oczekiwać od razu widoków jak z Hubbla. Najważniejsze żeby Cię to bawiło i sprawiało satysfakcję. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak szukałem swojego pierwszego teleskopu też myślałem o tym małym Newtonie. Ale jednak wtedy wybrałem większą ogniskową. Skusiłem się po prostu na większe powiększenia i teoretycznie tańsze okulary :happy: chociaż nie wiem czy przy takich budżetach to akurat jest aż tak istotne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czemu on?

 

Chcesz małe powiekszenia to wrzucisz szerokokątny okular 30mm i śmigasz po niebie, chcesz większych powiększeń do Księżyca to wkładasz okular 5mm i śmigasz po Księżycu czy planetach. Chcesz średnich powiekszeń do gromad kulistych to wkładasz 10mm i jedziesz. A lornetka? mam dwie 11x70 i 10x50 fajnie fajnie ale i tak wole ten mały teleskop. Mam też lunetki samodzielnie budowane i kupne z zoomami oraz teleskopy 114/900, 270/1500. 305/1500, 320/1500 :D wiec porównanie jakieś mam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, HAMAL napisał:

Czemu on?

 

Chcesz małe powiekszenia to wrzucisz szerokokątny okular 30mm i śmigasz po niebie, chcesz większych powiększeń do Księżyca to wkładasz okular 5mm i śmigasz po Księżycu czy planetach. Chcesz średnich powiekszeń do gromad kulistych to wkładasz 10mm i jedziesz. A lornetka? mam dwie 11x70 i 10x50 fajnie fajnie ale i tak wole ten mały teleskop. Mam też lunetki samodzielnie budowane i kupne z zoomami oraz teleskopy 114/900, 270/1500. 305/1500, 320/1500 :D wiec porównanie jakieś mam :)

To już się ociera o kolekcjonerstwo:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, HAMAL napisał:

Czemu on?

 

Chcesz małe powiekszenia to wrzucisz szerokokątny okular 30mm i śmigasz po niebie, chcesz większych powiększeń do Księżyca to wkładasz okular 5mm i śmigasz po Księżycu czy planetach. Chcesz średnich powiekszeń do gromad kulistych to wkładasz 10mm i jedziesz. A lornetka? mam dwie 11x70 i 10x50 fajnie fajnie ale i tak wole ten mały teleskop. Mam też lunetki samodzielnie budowane i kupne z zoomami oraz teleskopy 114/900, 270/1500. 305/1500, 320/1500 :D wiec porównanie jakieś mam :)

Ja mam jakiś radziecki monookular 8x30 i teleskop 130/650, a za niedługo dojdzie mi gso 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.