Skocz do zawartości
  • 2

NEPO

Pytanie

Witam! Zapewnię to kolejny post tego typu na tym forum. Jednak, bardzo chciałbym zadać to pytanie. Posiadam podstawową wiedzę, i chciałbym zakupić jakiś sprzęt do "spróbowania".

Czytając różne fora, często polecane na początek są lornetki, lecz mogę się mylić. Mój budżet to około +- 300zł. Chciałbym, aby ten sprzęt pozwolił mi spróbować tego zajęcia, oraz pozwolił na dalsze obserwacje, dopóki nie na zbieram pieniędzy na coś lepszego.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mam trochę inne zdanie na ten temat. Zamiast kupować jakiś mini teleskop za 300zł, to jeśli masz fundusze, tylko Tobie szkoda, to dołożyłabym do tego jeszcze kilka stówek. Jeśli kupisz taką np. używaną zadbaną syntę 8" w dobrej cenie (podkreślam, używaną), jak się Tobie nie spodoba będziesz mógł ją sprzedać i nie stracisz na tym wiele. Albo nawet nic nie stracisz :), a będziesz miał okazję poużywać już czegoś porządniejszego.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex&currency=PLN&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

 

A poza tym jak nie wiesz czy się Tobie to spodoba, to może wydaj te pieniądze na jakiś zlot, będziesz miał okazję zobaczyć różne sprzęty i lepiej będziesz mógł ocenić czy się Tobie to podoba.

 

Takie moje zdanie :) 

 P.S. Nie musi być to koniecznie Synta, ale jakiś popularny sprawdzony model.

Edytowane przez Agatek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, HAMAL napisał:

Okulary i możliwość ich zmiany w wyciągu dobierając powiększenie do obiektu to jest moim zdaniem kluczowa przewaga małych teleskopków nad lornetkami :)
 

a przewagą lornetek nad małymi teleskopami jest brak konieczności kupowania, targania ze sobą i zmiany okularów :)

ja jednak wolę lornetki niż takie zabawki. Próbowałem się przekonać do TS ED 70/420 jako travelerka ale swoboda jaką daje mi lornetka jest nie do przecenienia i do tego widzenie dwojgiem oczu ... bezcenne

wydawało się, że zmiana okularów jest bardzo ważna ale w rzeczywistości w wyciągu głównie siedział okular 32 mm

próbowałem używać go do Księżyca i planet ale i w tym względzie jego możliwości są dosyć skromne w porównaniu z innymi moimi teleskopami

gdybym nie używał tego refraktorka do fotografii to już dawno wylądowałby na giełdzie

 

takiego malutkiego Newtona na Dobsonie miał kiedyś Ekolog. Coś tam nawet było widać ale trzeba go ustawiać na czymś stabilnym. Z ziemi nie da się obserwować, a solidny stół okazał się za bardzo chwiejny i wystarczyło się o niego oprzeć aby obiekt uciekał z pola widzenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Agatek napisał:

Ja mam trochę inne zdanie na ten temat. Zamiast kupować jakiś mini teleskop za 300zł, to jeśli masz fundusze, tylko Tobie szkoda, to dołożyłabym do tego jeszcze kilka stówek. Jeśli kupisz taką np. używaną zadbaną syntę 8" w dobrej cenie (podkreślam, używaną), jak się Tobie nie spodoba będziesz mógł ją sprzedać i nie stracisz na tym wiele. Albo nawet nic nie stracisz :), a będziesz miał okazję poużywać już czegoś porządniejszego.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex&currency=PLN&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

 

A poza tym jak nie wiesz czy się Tobie to spodoba, to może wydaj te pieniądze na jakiś zlot, będziesz miał okazję zobaczyć różne sprzęty i lepiej będziesz mógł ocenić czy się Tobie to podoba.

 

Takie moje zdanie :) 

 P.S. Nie musi być to koniecznie Synta, ale jakiś popularny sprawdzony model.

Ma rację jak kupi synte 6 albo 8 i się znudzi to na tym na pewno nie straci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minutes ago, Agatek said:

Ja mam trochę inne zdanie na ten temat. Zamiast kupować jakiś mini teleskop za 300zł, to jeśli masz fundusze, tylko Tobie szkoda, to dołożyłabym do tego jeszcze kilka stówek. Jeśli kupisz taką np. używaną zadbaną syntę 8" w dobrej cenie (podkreślam, używaną), jak się Tobie nie spodoba będziesz mógł ją sprzedać i nie stracisz na tym wiele. Albo nawet nic nie stracisz :), a będziesz miał okazję poużywać już czegoś porządniejszego.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex&currency=PLN&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

 

A poza tym jak nie wiesz czy się Tobie to spodoba, to może wydaj te pieniądze na jakiś zlot, będziesz miał okazję zobaczyć różne sprzęty i lepiej będziesz mógł ocenić czy się Tobie to podoba.

 

Takie moje zdanie :) 

 P.S. Nie musi być to koniecznie Synta, ale jakiś popularny sprawdzony model.

Niestety, ale nie mam tylu pieniędzy.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do pierwszego astrosprzętu powinno się podchodzić jak do pierwszej dziewczyny: nie koniecznie zakładać, że to egzemplarz na całe życie, ale jednak nie szukać byle czego byle tanio. Ma zapewniać wrażenia wizualne na odpowiednim poziomie, aby nie stracić zainteresowania i się nie zrazić. Zakładając, że chce się wydać nie więcej niż 300 złotych to najlepiej kupić DWA rozkładane, wygodne fotele i z nich podziwiać nocne, letnie niebo ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minutes ago, dobrychemik said:

Do pierwszego astrosprzętu powinno się podchodzić jak do pierwszej dziewczyny: nie koniecznie zakładać, że to egzemplarz na całe życie, ale jednak nie szukać byle czego byle tanio. Ma zapewniać wrażenia wizualne na odpowiednim poziomie, aby nie stracić zainteresowania i się nie zrazić. Zakładając, że chce się wydać nie więcej niż 300 złotych to najlepiej kupić DWA rozkładane, wygodne fotele i z nich podziwiać nocne, letnie niebo ;)

 

Haha. Jeszcze nawet dziewczyny nie miałem. :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Nepo krzesło krzesło gwizdnij z domu. 

Kup obrotową mapkę nieba, ściągnij skysafari na telefon i kup lornetkę:neat:

Jak uzbierasz na teleskop na pewno też się przyda. 

Pozdrawiam 

To będzie najlepsze rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.