Skocz do zawartości

Duch, Duchowa i mały duszek czyli pyły Cefeusza w większej skali


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo Paweł,

To się nazywa odwaga, wyobraźnia i polot przy obróbce. Trzeba ciągnąć za uszy ile się da a efekt wychodzi jak na Twoim zdjęciu.

Szczerze, dużo mogę powiedzieć bo sam siedziałem nad swoim duchem i w zasadzie do głowy mi nie przyszło, że siedzi tam tyle sygnału. No ale trudno moja strata a Twój sukces tak to już bywa w astrofoto :emotion-5: Obiekt bardzo trudny więc tym większe brawa się należą.

Piękne zdjęcie, gratulacje za upór i zacięcie!

p.s

Z ciekawości na szybko zerknąłem czy aby faktycznie z mojej starej fotki da się coś więcej wyciągnąć, no i da się.

 

Ghost-Nebula_range_gif.gif

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jarzyna B., mega dziękuję :-) Takie słowa w ustach osoby, która byłą dla mnie inspiracją do robienia zdjęć to niesamowita gratyfikacja :-)

W zasadzie to w ogóle czasami ciężko mi uwierzyć jak czytam takie słowa od Ciebie czy od Maćka @wessel, Adama @Adam_Jesion, Marcina @MaPa czy wielu innych. Kiedy ja robiłem takie zdjęcia jak niżej, zachwycałem się nimi pod niebiosa, Wy tworzyliście dzieła sztuki :-) Dzięki raz jeszcze!

m42_klatka.jpg

 

Na Twoim zdjęciu faktycznie siedzi ogrom pyłów! To mi się właśnie podoba w mgławicach pyłowych - nigdy nie wiesz ile tam jeszcze w tle siedzi, ludzie się fiksują na kardynalnych obiektach a tam są takie fantastyczne obszary, trzeba tylko zebrać dobry materiał i odpowiednio obrobić zdjęcie. Tym bardziej, że Ty robiłeś je z Hiszpanii a ja 80km na południe od Warszawy - w Ryczywole :-D 

Życzę wszystkim uporu i zacięcia.

 

46 minut temu, M4teusz napisał:

Piękne zdjęcie 

Dzięki! :-)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Selmak napisał:

Miazga, od dziś masz ksywę Ghostbuster.

Haha :-) Dobre :-))

 

9 minut temu, Selmak napisał:

Chyba nie było tu zdjęcia co uzbierało tyle polubień,

Były, były - z tych ostatnich to Marta miała 76:

 

dla Łukasza Sujki to chleb powszedni :-)

 

ale dziękuję :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Pav1007 napisał:

@Jarzyna B., mega dziękuję :-) Takie słowa w ustach osoby, która byłą dla mnie inspiracją do robienia zdjęć to niesamowita gratyfikacja :-)

W zasadzie to w ogóle czasami ciężko mi uwierzyć jak czytam takie słowa od Ciebie czy od Maćka @wessel, Adama @Adam_Jesion, Marcina @MaPa czy wielu innych. Kiedy ja robiłem takie zdjęcia jak niżej, zachwycałem się nimi pod niebiosa, Wy tworzyliście dzieła sztuki :-) Dzięki raz jeszcze!

Na tym polega postęp - następstwo pokoleń. W dodatku masz jeszcze inną cechę niezbędną dobremu astro-fotografowi - głód wiedzy i konieczność gryzienia zagadnień obróbki do spodu, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Cieszę się z Twoich dokonań jak ze swoich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Na tym polega postęp - następstwo pokoleń. W dodatku masz jeszcze inną cechę niezbędną dobremu astro-fotografowi - głód wiedzy i konieczność gryzienia zagadnień obróbki do spodu, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Cieszę się z Twoich dokonań jak ze swoich...

No właśnie @Pav1007i @Tayson cisną nowe trendy obróbki a my pozostajemy w starych metodach i brawo im za to :-)

Kurcze miałem jechać do @Pav1007 na warsztaty no i na pewno pojadę !!!

Ja za dużo mam hobby na głowie aby to wszystko ogarnąć i ze względu na wiek chwytam wszystkie sroki za ogon aby zdążyć coś jeszcze z tego wycisnąć w szczególności moje ukochane enduro na które coraz mniej mam siły :-(

No ale obserwatorium w Namibii jest w bardzo realnych planach więc jeśli tylko wirus pozwoli będzie z tego jeszcze parę fajnych fotek.

Jeszcze raz gratuluję Paweł super roboty :notworthy:

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Na tym polega postęp - następstwo pokoleń. W dodatku masz jeszcze inną cechę niezbędną dobremu astro-fotografowi - głód wiedzy i konieczność gryzienia zagadnień obróbki do spodu, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Cieszę się z Twoich dokonań jak ze swoich...

Dzięki Maćku! Bardzo miło to czytać

 

40 minut temu, Jarzyna B. napisał:

No właśnie @Pav1007i @Tayson cisną nowe trendy obróbki a my pozostajemy w starych metodach i brawo im za to :-)

Tomek to w ogóle ewenement :-) 

Ja staram się dużo eksperymentować i sprawdzać organoleptycznie to co ustawię :-) Tak mam z Pixem, dłubię aż wydłubię :-) Widać po Waszych zdjęciach, że stare metody też działają i to doskonale.

 

42 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Kurcze miałem jechać do @Pav1007 na warsztaty no i na pewno pojadę !!!

A mi na pewno ciężko uwierzyć w to co czytam :-D Normalnie zrobię z Tobą zdjęcie i zapiszę jako "Boguś Jarzyna u mnie na warsztatach" :-D

 

43 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Ja za dużo mam hobby na głowie aby to wszystko ogarnąć i ze względu na wiek chwytam wszystkie sroki za ogon aby zdążyć coś jeszcze z tego wycisnąć w szczególności moje ukochane enduro na które coraz mniej mam siły :-(

Ha, you tell me... co prawda nie enduro ale też człowiek chciałby mieć czas na wszystko co lubi/kocha...

 

44 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

No ale obserwatorium w Namibii jest w bardzo realnych planach więc jeśli tylko wirus pozwoli będzie z tego jeszcze parę fajnych fotek.

OMG... to się posramy :-)

 

44 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Jeszcze raz gratuluję Paweł super roboty :notworthy:

Raz jeszcze dziękuję :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podbiję jeszcze temat do góry - zasługuje na to.

 

Pięknie wyciągnięte pyły. Lubię takie zdjęcia "ciągnięte za uszy" a jednocześnie nie przeprocesowane. Widać umiar w tym braku umiaru ;)

Zdjęcie zdecydowanie poza moim zasięgiem (ze względu na technikę) więc tym bardziej podziwiam.

Super :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

To podbiję jeszcze temat do góry - zasługuje na to.

Dzięki Łukasz :-)

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Pięknie wyciągnięte pyły. Lubię takie zdjęcia "ciągnięte za uszy" a jednocześnie nie przeprocesowane. Widać umiar w tym braku umiaru ;)

Heh, dobre określenie :-) Umiar w braku umiaru :-) DziękI!

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Zdjęcie zdecydowanie poza moim zasięgiem (ze względu na technikę) więc tym bardziej podziwiam.

Twoje zdjęcia są poza moim zasięgiem, więc możemy podziwiać własne prace - i to jest niesamowite :-)

 

Dzięki wielkie :-)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 18:41, Pav1007 napisał:

Hej,

tym razem nie projekt "Taras" bo a ) zrobienie ciemnych mgławic w Wawie nie jest możliwe i b ) nie widzę tego obiektu z tarasu :-) 

 

Tak na prawdę nigdy nie podchodziłem do Ducha - strzelałem blisko ale jakoś w jego kierunku było mi nie po drodze. Powiedziałem sobie dość (nie mylić z Chylińską) i podczas wyjazdu astrofotograficznego na przełomie września i października 2019 roku postanowiłem - strzelam w ducha. Był do główny target na RODOS, ale pogoda nie pozwoliła zebrać tyle materiału, żeby stworzyć z tego zdjęcie, więc czekałem i czekałem :-)

 

No i się doczekałem :-) Dwie rozgwieżdżone noce w maju, w trakcie których byłem pod ciemnym niebem, umożliwiły dopalenie materiału - jednak nie wiedziałem, że na niebie co rusz przechodziły cirrusy, które skutecznie "rozwaliły" kanały RGB więc rzeźba jaką robiłem by je poprawnie balansować zadziwiła mi mnie. Nie wyszło tak jak sobie marzyłem, no ale nie można mieć wszystkiego :-) 

 

Niemniej mogę powiedzieć, że w końcu zrobiłem vdB141 :-)

 

Technikalia:

AZ-EQ6 / Newton 8" f/5 / ASI1600MM-C 

Skala 0,78"/px

LRGB 150:40:40:40 L-300sek RGB-180sek 

 

Ta wersja kolorystyczna chyba mi najbardziej odpowiada.

vdB141_LRGB_v8_1920px_s.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2020 o 21:34, Jarzyna B. napisał:

To się nazywa odwaga, wyobraźnia i polot przy obróbce.

Jak raz uzyjesz starneta i zobaczysz pyły bez gwiazdek to tego nie da sie odzobaczyc! Pozostaje tylko kombinowanie jak dodać gwiazdki nie psując ich i nie tracąc nic pyłów.

Obstawiam, ze Paweł tez z tego korzystałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Obstawiam, ze Paweł tez z tego korzystałeś.

Skorzystałem, usunałem gwiazdy, ale nie użyłem tego bezgwiazdowego zdjęcia do dalszej obróbki. Pokazałem tylko na FB :-)

W procesie używałem Dust&Scratches w PSie zgodnie z tym co dwa razy mówiłem na warsztatach nad Tanwią :-) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tayson napisał:

J-P Metsavainio robi podobnie

A nie wiem - być może. Jego zdjęcia dobrze mi się ogląda w miniaturkach - jak powiększę to jakoś mi nie podchodzi ten styl.

 

4 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Nie chciałem ciągnąć pyłów na maxa bo szum wyłazi i nie bardzo można to ogarnąć. Wypośrodkowałem moją wersję poprzednią gdzie pyłów było na prawdę mało z dzisiejszą.

Myślę, że to odpowiedni kompromis między zasięgiem mgławic a naturalnością tła i kolorem gwiazd. Więcej mi się już nie chce bo nie mam w zwyczaju siadać do skończonych zdjęć powtórnie.

Bardzo fajnie wyszło - stonowany obrazek. Wg mnie zdecydowanie lepiej niż jakby ciągnąć na siłę. Fajnie, że moje prace inspirują - to budujące :-)

 

4 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Kurcze nie do wiary jak przypominam sobie to kadrując ten obiekt nie byłem w stanie uwidocznić tych struktur nawet na 1-2 min ekspozycja w binx3

Potęga stackowania :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.