Skocz do zawartości

HEQ5 - Prowadzenie fabrycznego egzemplarza


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się nad kupnem HEQ5, na giełdzie wisi moje ogłoszenie o chęci kupna używanego opakowanego egzemplarza. Chciałbym jednak wiedzieć jak  fabryczny nowy egzemplarz poradziłby sobie z moim setupem, czyli 300mm plus canon 1200d - skala 3arcsec/px. Czy da radę nim palić 10 klatki ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli pytasz o 10 minutowe klatki bo o to Ci chyba chodziło to bez guide bedziesz mial spory odrzut o ile w ogole 10 min. uciagnie bez poruszonych gwiazd. Na takie czasy zaopatrz sie w guiding bo inaczej zadne paski, cud smary i lozyska z turboporcelany nie pomogą :) Kup nowy, nie paskuj, nie kombinuj... fabryczny z guidingiem pociagnie 10 min. klatki i z 600mm. Mialem dwa egzemplarze - heq5 to udana konstrukcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kirien napisał:

Kup nowy, nie paskuj, nie kombinuj... fabryczny z guidingiem pociagnie 10 min. klatki i z 600mm. Mialem dwa egzemplarze - heq5 to udana konstrukcja. 

Czemu ma kupować nowy? Używany i dodatkowo opaskowany kupi taniej, a opaskowanie dodatkowo poprawi komfort użytkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że oryginalnie montaż posiada na każdej osi 3 zębatki, które na styku ze sobą mogą mieć większe czy mniejsze luzy. Podczas guidingu, te luzy mogą o sobie dawać znać i guiding będzie dość poszarpany - spowodowane to będzie opóźnioną odpowiedzią ruchu montażu właśnie przez te luzy. Programy do guidingu są w stanie zniwelować trochę ten efekt, obliczając sobie opóźnienie odpowiedzi montażu, ale nie zawsze jest to oczywiste i ciężkie do usunięcia. 

Przy wymianie zębatek na 2 koła pasowe i pasek, montaż praktycznie nie posiada luzu i dzięki temu guiding jest bardziej skuteczny i mniej poszarpany. 

W załączeniu widok mojego montażu HEQ-5, dla porównania na dole oryginalne zębatki a na górze koła pasowe.

BTW: na mocowaniu silnika widać kilka śrubek - służą one do regulacji pozycji silnika względem zębatek - dzięki nim można regulować odległość między oryginalnymi zębatkami i podziałać trochę z jakością prowadzenia :)

BTW2: na luzy i jakość prowadzenia wpływają też nastawy ślimacznicy, ale to temat na inny wątek ;)

IMG_20200609_213818.jpg

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli można, to podłączę się.. :)
jak się ma prowadzenie takiego montażu ale bez guide? Mając np 200/300mm obiektyw to ile może pociągnąć mniej więcej?

Jestem właśnie na etapie planowania, chcę zakupić heq5 albo cem25p ale chcę użytkować go z jak najmniejszym okablowaniem etc.
Montaż, aparat, szkło i fotki, czy montaże tego typu potrafią dać klatki po 4/5 min na 200/300mm ?
Oczywiście jak trzeba będzie to i guide się dorzuci, ale póki co wolałbym tego chyba uniknąć :)

Edytowane przez Artegs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku obu montaży i podanych parametrach optyki i czasu naświetlania, tylko guding daje pewność, oczywiście w granicach rozsądku, udanych ekspozycji. Dodatkowym kluczowym elementem jest detektor i wielkości pixela, co sumarycznie przekłada się na skalę obrazu. Im mniejszy pixel tym trudniej. Cem25p jest zgrabniejszy i fabryczny ma lepsze parametry prowadzenia, jednak i Heq5  ma swoje plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Artegs napisał:

Jeśli można, to podłączę się.. :)
jak się ma prowadzenie takiego montażu ale bez guide? Mając np 200/300mm obiektyw to ile może pociągnąć mniej więcej?

Jestem właśnie na etapie planowania, chcę zakupić heq5 albo cem25p ale chcę użytkować go z jak najmniejszym okablowaniem etc.
Montaż, aparat, szkło i fotki, czy montaże tego typu potrafią dać klatki po 4/5 min na 200/300mm ?
Oczywiście jak trzeba będzie to i guide się dorzuci, ale póki co wolałbym tego chyba uniknąć :)

Obstawiam 1-2min dla 200mm, ale na pewno bez uzysku 100% klatek. Blizej 75%. Jesli ustrzelisz 5min to na farcie trafiles w biegun w punkt. Wazne tez zeby miec lunetke biegunowa "nowego typu". Łatwiej jest sie polaryzować.

 

Jesli obawiasz sie guidingu z uzyciem laptopa, to polecam autonomiczny guider Lacerta MGEN w wersji 2 lub 3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson właśnie chodzi mi po głowie MGEN :) zastanawiam się tylko w co inwestować jako pierwsze, MGEN czy montaż.
Cóż, to dziwnie, na SWSA bez guide na 200mm miałem "w miare" punktowe gwiazdy
, wydawało mi się, że montaże klasy heq5/cem25 już będą sobie z tym radziły dużo dużo lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam HEQ5 na paskach. Wisi na nim Newton 200/1000 z całym osprzętem, razem ponad 12 kg.

Przy bezwietrznej oczywiście pogodzie, bez uruchomionego wsparcia w prowadzeniu ze strony PHD2 przy czasach 8-10 s zawsze uzyskuję nie poruszony obraz. Dłuższe czasy są problematyczne. Natomiast przy uruchomieniu wsparcia w prowadzeniu przez PHD2 nie mam żadnych ograniczeń w czasie trwania klatek. Bardzo rzadko zdarza się, że jakaś klatka wypadnie mi z powodu zbyt dużej niedokładności prowadzenia (>1"). Przy mojej skali 0,96 "/pix dokładność prowadzenia lepsza niż współczynnik skali nie powoduje poruszonych obrazów.

Niestety już słabe podmuchy wiatru powodują duże problemy w prowadzeniu. Z powodu dość obszernej tuby, ale przede wszystkim z powodu małego stosunku masy montażu do masy setupu.

Reasumując nie sądzę, żeby nawet przy skali 3"/px udało się zawsze osiągnąć nie poruszone obrazy przy ekspozycji dłuższej niż 30 sekund. Ale z korektą położenia przez program prowadzący (np. PHD2) z takim setupem o którym mówisz, nawet przy niezbyt silnym wietrze czas zbierania będzie praktycznie nieograniczony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, błąd PE w montażach EQ6/HEQ5 jest rządu kilkunastu sekund kontowych, o okresie rządu kilku minut. Łatwo można wyciągnąć z tego wnioski, dlaczego trudno uzyskać nawet 2 min na większym teleobiektywie, nie mówiąc o teleskopie, gdzie powszechnie przyjęło się mówić 30s max (z odrzutem). Guiding to nieodzowny element montaży tej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.