Skocz do zawartości

Wyprzedaż w Lidlu - Skylux za 149zł


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.lidl.pl/pl/c/wyprzedaz/c3287/w1

Skylux 70/700 + filtr nd5 149zł od piątku.

Chyba ciekawa oferta dla początkujących z bardzo małym budżetem.

O ile to tylko nie jest wabik na klientów, a teleskopów pojawi się kilka na wszystkie sklepy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ajot napisał:

https://www.lidl.pl/pl/c/wyprzedaz/c3287/w1

Skylux 70/700 + filtr nd5 149zł od piątku.

Chyba ciekawa oferta dla początkujących z bardzo małym budżetem.

O ile to tylko nie jest wabik na klientów, a teleskopów pojawi się kilka na wszystkie sklepy...

Ja sceptycznie podchodzę do promocji, podam przykład kiedyś kupowałem w sklepie spodnie chyba to był new yorker, cena po promocji była 110,99 naklejona na cenę oryginalną, i nie byłbym sobą gdybym w przymierzalni nie odkleił tej "nowej" pod spodem miałem 109,99. Wyszedłem i już w życiu tam nie poszedłem.... Co prawda przykład z innej beczki ale sceptycznie podchodzę do tego ;) a jak chodzi o teleskop dołożył bym do 90 ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maćko8911 napisał:

cena po promocji była 110,99 naklejona na cenę oryginalną, i nie byłbym sobą gdybym w przymierzalni nie odkleił tej "nowej" pod spodem miałem 109,99. 

Tylko, że te Skyluxy są w Lidlu od wielu lat i zawsze kręciły się w okolicy 250-300 zł ;)

Inną sprawa, że z biegiem czasu straciły na jakości akcesoria (okulary, montaż). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paether napisał:

Tylko, że te Skyluxy są w Lidlu od wielu lat i zawsze kręciły się w okolicy 250-300 zł ;)

Inną sprawa, że z biegiem czasu straciły na jakości akcesoria (okulary, montaż). 

Nie wiem, nie śledzę cen teleskopów w lidlu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maćko8911 napisał:

Nie wiem, nie śledzę cen teleskopów w lidlu ;)

To patrz na to :D

 

https://astropolis.pl/topic/24535-skylux-lidl/

https://astropolis.pl/topic/51606-lornetka-luneta-teleskop-w-lidlu/

https://astropolis.pl/topic/30309-skylux-w-lidlu-za-280zł/

https://astropolis.pl/topic/14730-wysyp-lidloskopów/

 

Był kiedyś nawet pomysł, żeby Lidl miał na Astropolis osobne subforum :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paether napisał:

Chryste Panie :g:znaczy ja tego nie śledzę więc nie wiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, cwic napisał:

Utrzyma mi stabilnie 2kg, prze 2-3h ?

Nie mam porównania z innymi montażami, mój teleskop waży 2,8 kg i normalnie używam. Dorobiłem tylko z dwóch blaszek mocowanie na szybkozłączkę statywową. Zacisk szybkozłączki jest mocowany bezpośrednio na kolumnie statywu.
image.png.870d0c0a438046b1dab74e3b9da6e9d4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, astrokarol napisał:

Pytanie czy głowica ma przekładnie z metalu czy plastiku. Pisałem z osobą, która ma Skyluxa i był to plastik ... Chyba już zbyt mocno oszczędzają.

Plastik, to nie jest trwałe rozwiązanie na lata, ale np. mi pozwoliło używać teleskopu zanim kupię porządny montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Antonix napisał:

Witam, udało mi sie go dzis kupic w lidlu w sklepie był chyba tylko jedn lub dwa, myslę ze za to cene dobry do zabawy na poczatek.

Taniej w to hobby nie da się wejść. Refraktor 70mm f/10 za cenę badziewnej lornetki to na pewno był dobry strzał. Podobny SW kosztuje 400zł.

Mój znajomy ma taki od kilku lat, patrzyłem przez niego na Marsa w zeszłorocznej opozycji, na Saturna, Jowisza i Księzyc, dawał całkiem przyzwoite obrazy z okularem 20mm. Z 4mm było już ciemno i się wszystko trzęsło. Szkoda że nie sprzedają go z okularem 10mm, zamiast tego 4mm. Barlow 5x to nie wiem po co w ogóle w zestawie. Fajnie natomiast że dołączyli teraz nd5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem wczoraj tego hitu z lidla i mogę coś już o nim powiedzieć, już od dziecka fascynowało mnie niebo nocą ale skończyło się na oglądaniu nieba gołym okiem z mapą gwiazd z kaczora donalda fluorescencyjna (było to bardzo dawno temu :P), dlatego postanowiłem wrócić a raczej zacząć to hobby od podstaw, poczytałem/pooglądałem you tube i myślałem o kupnie lornetki na początek (10x50,12x50 lub 15x70), ale dwa dni temu szwagier wysłał mi link do lidla, patrzę cenę 149 zł myślę sobie to musi być badziew, ale sprawdziłem w Google i czytam ze nie jest tak źle, niemiecka optyka bresser parametry w miarę dobre porównując do tanich teleskopów w sklepie delta opticon do 600 zł, jest też kilka ciekawych filmików na you tube pokazujących możliwości tego malucha jak ktoś zainteresowany. Pomijam wyprawę do sklepu i walkę o niego :flirt:, sam sprzęt po wypakowaniu prezentuje się ładnie, aluminiowo podobny statyw i sporo akcesoriów dla amatora np. filtr słoneczny.

     Co do samych obserwacji w dzień, szukacz po dobrym ustawieniu daje rade, nasadka kątowa 90 stopni + okular H20mm x35(przybliżenie) i można podziwiać widoki z okna (nawet użycie w pokoju przy zamkniętym oknie) otwarcie okna daje więcej światła i lepsza jakość obrazu, dobrze tez widać gdy dodamy barlowa 3x daje x105, do przybliżenia można tez użyć samego H4mm i przybliżyć x175 powiększenie większe ale spada drastycznie jasność i pole widzenie wiec nie wiem czy warto ( max skuteczne powiększenie to x140), zamiast nasadki kątowej możemy użyć erecting eye 1.5x z H20mm 52.5x ale myślę ze jest to kiepskie rozwiązanie ? ,lepsza jakość z nasadka kątowa 90 +H20 lub nawet z barlowem 3x niz to.

     Co do obserwacji nocnych w pokoju gdzie testowałem za dnia "N" było dużo światła latarni i mało gwiazd poza gwiazdozbiorem casiopeji, poszedłem wiec na S na balkon i tu widok mimo  bloku z naprzeciwka i kilku latarni widok był dobry widoczna cały gwiazdozbiór wolarza z Arcturusem który nawet gołym okiem był żółty, obok korona północy tez dobrze widoczna, żeby wycelować na arcturus i alphecce było trochę kręcenia,szukacz nie był już tak dobry jak za dnia, korzystałem z samego okularu H20 mm 35x, było już koło1 w nocy gdy miałem się ewakuować z balkonu aplikacja nightshift pokazała ze są dostępne 3 planety pierwsza był Jowisz (co do widoku samym H20 wyraźne 4 księżyce sam Jowisz mała kulka z lekko widzianymi 2 pasami), Saturn natomiast był ciut mniejszy ale wyraźny widok i ten pierścień ostry coś NIESAMOWITEGO :headbang:  dla takiego widoku warto było kupić teleskop i nie spać pol nocy wiec jak ktoś się waha czy kupić to już zna odpowiedz, przed 3 gdy już ponownie miałem się zwijać dostrzegłem Marsa który wychodził zza krawędzi balkonu SE musiałem się przenieść w prawo do końca balkonu do barierki widok mała czerwona kulka pośrodku coś czarnego ale mało wyraźny widok (może złudzenie miałem) chwile po Marsie pojawił się księżyc i był naprawdę ogromny do Marsa,wyraźnie widać kratery większe-mniejsze do H20mm dodałem barlowa 3x, jeszcze lepszy widok, nawet użyłem samych 4mm czasami łapał super przybliżenie z dobra jakością czasami gorzej to wychodziło, do tego księżyc szybko się porusza wiec H20mm z barlowem lub nawet bez chyba lepszy wybór?

    Mam kilka pytań co można poprawić w użyciu/ustawieniach lub co dokupić by uzyskać :

- wyraźniejszy / większy obraz jowisza/saturna/marsa innych planet jak i samego księżyca ?

- czy kupno nowych/lepszych okularów ma sens do tego teleskopu i o ile poprawi jakość tego co mam? jeśli tak co od czego zacząć okularu/barlowa/nasadki ?

-

Edytowane przez Antonix
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest z tą wersją Skuluxa ale w mojej pochodzącej z pierwszej edycji na montażu Astro 3 na początek skróciłem wyciąg i usunąłem winietującą przysłonę wewnątrz niego. Dodatkowo go wyczerniłem i usztywniłem. Podobny zabieg dotyczył szukacza, w którym też była winietująca przysłona i błyszczące wyczernienie

 

co do okularów to nic nie dokupowałem specjalnie do tego teleskopu bo miałem już wtedy Newtona i do niego kilka okularów. Specjalnie bym nie inwestował w ten teleskop. Jeśli już to wymieniłbym okulary na tanie Plossle. Na giełdach można je kupić za grosze, a na pewno będą lepsze niż te w zestawie

 

moim zdaniem max sensowne powiększenie dla tego teleskopu to około 100x, a najchętniej używałem go z okularem 10 mm dającym 70x i źrenicę 1 mm. Do obserwacji Marsa to trochę mało ale na Jowiszu już coś widać, a na Saturnie i tak większe powery nic nie dadzą w tym sprzęcie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, udało mi sie kupic ten teleskop dla syna, niestety filtr do obserwacji słońca jest uszkodzony, a z tego co widze to dość duża wartość całego zestawu. Syn na urodziny dostał jeszcze od dziadków teleskop Opticon Taurus 70/700 i stoje przed wyborem co zostawić, a co sprzedac. Co bedzie lepsze jesli chodzi o statyw i ogolba obsługa? Wspomniany Taurus, który ma na pokładzie 3 okulary (6mm, 12,5mm, 20mm), czy Bresser z lidla z 2 okularami 20mm i 4mm, za to z uchwytem na smartfon i uszkodzonym filtrem do ogladania słońce;) z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2020 o 14:07, Antonix napisał:

Użyłem wczoraj tego hitu z lidla i mogę coś już o nim powiedzieć, już od dziecka fascynowało mnie niebo nocą ale skończyło się na oglądaniu nieba gołym okiem z mapą gwiazd z kaczora donalda fluorescencyjna (było to bardzo dawno temu :P), dlatego postanowiłem wrócić a raczej zacząć to hobby od podstaw, poczytałem/pooglądałem you tube i myślałem o kupnie lornetki na początek (10x50,12x50 lub 15x70), ale dwa dni temu szwagier wysłał mi link do lidla, patrzę cenę 149 zł myślę sobie to musi być badziew, ale sprawdziłem w Google i czytam ze nie jest tak źle, niemiecka optyka bresser parametry w miarę dobre porównując do tanich teleskopów w sklepie delta opticon do 600 zł, jest też kilka ciekawych filmików na you tube pokazujących możliwości tego malucha jak ktoś zainteresowany. Pomijam wyprawę do sklepu i walkę o niego :flirt:, sam sprzęt po wypakowaniu prezentuje się ładnie, aluminiowo podobny statyw i sporo akcesoriów dla amatora np. filtr słoneczny.

     Co do samych obserwacji w dzień, szukacz po dobrym ustawieniu daje rade, nasadka kątowa 90 stopni + okular H20mm x35(przybliżenie) i można podziwiać widoki z okna (nawet użycie w pokoju przy zamkniętym oknie) otwarcie okna daje więcej światła i lepsza jakość obrazu, dobrze tez widać gdy dodamy barlowa 3x daje x105, do przybliżenia można tez użyć samego H4mm i przybliżyć x175 powiększenie większe ale spada drastycznie jasność i pole widzenie wiec nie wiem czy warto ( max skuteczne powiększenie to x140), zamiast nasadki kątowej możemy użyć erecting eye 1.5x z H20mm 52.5x ale myślę ze jest to kiepskie rozwiązanie ? ,lepsza jakość z nasadka kątowa 90 +H20 lub nawet z barlowem 3x niz to.

     Co do obserwacji nocnych w pokoju gdzie testowałem za dnia "N" było dużo światła latarni i mało gwiazd poza gwiazdozbiorem casiopeji, poszedłem wiec na S na balkon i tu widok mimo  bloku z naprzeciwka i kilku latarni widok był dobry widoczna cały gwiazdozbiór wolarza z Arcturusem który nawet gołym okiem był żółty, obok korona północy tez dobrze widoczna, żeby wycelować na arcturus i alphecce było trochę kręcenia,szukacz nie był już tak dobry jak za dnia, korzystałem z samego okularu H20 mm 35x, było już koło1 w nocy gdy miałem się ewakuować z balkonu aplikacja nightshift pokazała ze są dostępne 3 planety pierwsza był Jowisz (co do widoku samym H20 wyraźne 4 księżyce sam Jowisz mała kulka z lekko widzianymi 2 pasami), Saturn natomiast był ciut mniejszy ale wyraźny widok i ten pierścień ostry coś NIESAMOWITEGO :headbang:  dla takiego widoku warto było kupić teleskop i nie spać pol nocy wiec jak ktoś się waha czy kupić to już zna odpowiedz, przed 3 gdy już ponownie miałem się zwijać dostrzegłem Marsa który wychodził zza krawędzi balkonu SE musiałem się przenieść w prawo do końca balkonu do barierki widok mała czerwona kulka pośrodku coś czarnego ale mało wyraźny widok (może złudzenie miałem) chwile po Marsie pojawił się księżyc i był naprawdę ogromny do Marsa,wyraźnie widać kratery większe-mniejsze do H20mm dodałem barlowa 3x, jeszcze lepszy widok, nawet użyłem samych 4mm czasami łapał super przybliżenie z dobra jakością czasami gorzej to wychodziło, do tego księżyc szybko się porusza wiec H20mm z barlowem lub nawet bez chyba lepszy wybór?

    Mam kilka pytań co można poprawić w użyciu/ustawieniach lub co dokupić by uzyskać :

- wyraźniejszy / większy obraz jowisza/saturna/marsa innych planet jak i samego księżyca ?

- czy kupno nowych/lepszych okularów ma sens do tego teleskopu i o ile poprawi jakość tego co mam? jeśli tak co od czego zacząć okularu/barlowa/nasadki ?

-

Kupowanie okularów do każdego teleskopu ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, piotr_kulas napisał:

Cześć, udało mi sie kupic ten teleskop dla syna, niestety filtr do obserwacji słońca jest uszkodzony, a z tego co widze to dość duża wartość całego zestawu. Syn na urodziny dostał jeszcze od dziadków teleskop Opticon Taurus 70/700 i stoje przed wyborem co zostawić, a co sprzedac. Co bedzie lepsze jesli chodzi o statyw i ogolba obsługa? Wspomniany Taurus, który ma na pokładzie 3 okulary (6mm, 12,5mm, 20mm), czy Bresser z lidla z 2 okularami 20mm i 4mm, za to z uchwytem na smartfon i uszkodzonym filtrem do ogladania słońce;) z góry dzięki za odpowiedzi

Nie wiem kiedy kupiłeś skyluxa i gdzie ale jak w lidlu to masz 7 dni na oddanie, jak filtr uszkodzony możesz spróbować złożyć reklamacje, co do tego który lepszy chyba najprościej je przetestować np, w dzień na tym samym obiekcie na tym samym okularze i w nocy np. na księżycu. Przetestuj tez wyciągi który lepiej się sprawuje? Moim zdaniem ten Taurus bardziej licho się prezentuje i myślę ze może mieć gorszy statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 30dni na zwrot, wiec mam jeszcze chwile. Moze faktycznie dobrze je oba rozłożyć i sprawdzić. Po zdjęciach model z lidla sprawia wrazenie stabilniejszego.  Zloze to napisze jakie wrażenia. Pytanie czy dobrych teleskopow bedzie mozna jakos doczepic lustrzanke do zrobienia prostych zdjęć? Wiem ze tutaj stabilność statywu będzie kluczowa, pytanie czy wogole da sie na takim sprzęcie zrobić foto i czy sa przejściówki. Jak patrze to wszędzie jest do CELESTRONA a te sa innego producenta, czy beda pasowały? Lustro nikon 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Antonix napisał:

chyba najprościej je przetestować np, w dzień na tym samym obiekcie

Tylko nie na Słońcu ;)

 

20 minut temu, piotr_kulas napisał:

Pytanie czy dobrych teleskopow bedzie mozna jakos doczepic lustrzanke do zrobienia prostych zdjęć? Wiem ze tutaj stabilność statywu będzie kluczowa, pytanie czy wogole da sie na takim sprzęcie zrobić foto i czy sa przejściówki.

Krótko: Da się i są. Każdy sensowny teleskop ma wyciąg 1,25" bądź 2" (często z gwintem) i dostanie przejściówki do bagnetu danego aparatu zwykle nie jest problemem. Przy tej klasie sprzętu, oprócz stabilności statywu martwiłbym się też o wyciąg ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.