Skocz do zawartości

Nowa planetarka od ZWO ASI462MC


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

ZWO pokazało trochę danych na temat nowej kamery planetarnej, oznaczonej jako  ASI462MC

Rozmiar piksela 2.9 um,

rozdzielczość 1920*1080

QE jeszcze jest w trakcie pomiarów, ale ZWO zapewnia, ze będzie wyższe niż kamery ASI290MC.

Cena jeszcze nie jest znana. 

 

103459450_2889091447806726_996123483171714450_o.png.5ca577268f4cf8922042b826cb54a706.png103594045_2889091517806719_1355308519108226025_n.png.e441829eae9318af6636beea80e85379.png

źródło

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, HAMAL napisał:

Czyżby taka matryca ASI290 z zastosowaniem https://www.nature.com/articles/s41598-017-04200-y :D

 

Wykres czułości RGB ten sam do 700nm a potem w góóórę :)

 

Jestem bardzo ciekaw, o którym wykresie mówisz. I jak są na nim opisane osie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, calla napisał:

a z IR-pass cos koło 800nm jest prawie jak mono

Efekt mono zrównoważonego RGB naprawdę działa mam nawet przykład :D

 

Wykres dla ASI224MC

 

224MC.png.1a016f4392ebfb0440300504e165c93d.png

 

IR paas Baader 685nm za mało nm

 

IRpassBaader.png.fbc0006bd219e949c3ff8a3b6997649e.png

 

IR pass 800coś nm działa? działa ! :D

 

IRpass-klisza.png.bc0686e0a819c7e1a5fbf597630aee9b.png

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Relative response" używa się chyba wtedy, gdy się nie chce pokazać rzeczywistej wydajności kwantowej kamery. Wszystko po to, żeby jak najwięcej odbiorców uznało, że dla 600 nm kamera osiąga wydajność 100% - każdy jeden foton jest rejestrowany. Rewelacja! ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Efekt mono zrównoważonego RGB naprawdę działa mam nawet przykład :D

To bardzo ciekawa rzecz. Pełnia szczęścia byłaby gdyby dało się zrobić takie zdjęcie bez debayeryzacji. Obawiam się, że wyjdzie tam nadal niewielka szachownica, ale może dobry flat przy neutralnym świetle da radę to zrównoważyć? Bo jak debayeryzujemt to nadal tracimy detal, a gdyby go uniknąć, to kamera zadziała jak rasowe mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj testowałem tą kamerkę przy okazji nagrywania Marsa.

Porównuję ją do ASI290MM, która ma taka samą wielkość piksela i matrycy co ASI 462.

Pogoda była w miarę stabilna, niebo bezchmurne, jedynie miejska smogo-mgła się na wszystkim osadzała.

Sprawdziłem ustawienia obu kamerek tak by histogram nagrywanego obrazu był wypełniony w 50%.

I tak:

Dla filtrów Baader L oraz GSO #25 - brak różnic, czyli w obu kamerkach dla danego filtra zostały ustawione identyczne parametry, np. dla L Gain na 250, czas naświetlania 4ms.

Różnica była widoczna dla filtra GSO IR850 - tutaj ASI462 ma wyraźną przewagę.

W kamerce mono przy Gain 400 musiałem ustawić 6ms by histogram dobił do 50%, a w kolorowej natomiast musiałem zejść z Gainem do 320 lub ustawić czas naświetlania 2,5ms (dla gain 400).

W obu kamerkach zakres wzmocnienia jest taki sam - gain od 0 do 600.

Jak wyraźnie widać ASI462 jest ponad dwukrotnie czulsza w tym zakresie od ASI290.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj testowałem filtr IR850 z kamerą 462 z QHY. Filtr jest dodawany w zestawie razem z IR/UV cut. Aby zrównoważyć poziom jasności histogramu (L) po zmianie filtra na IR trzeba zwiększyć gain o 30%. Reszta ustawień bez zmian. O ile dla trybu kolorowego różnice w poziomach poszczególnych kanałów były znaczne, to z filtrem IR wszystko było wyrównane z lekkimi wahaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja jestem z niej bardzo zadowolony; zalety to przede wszystkim niski szum odczytu, duża czułość i monochromatyczność w podczerwieni, i duża prędkość z jaką potrafi wypluwać klatki.

Gdybym musiał wymyślić jakieś wady - to ma nieco niższą niż ASI290MC czułość w świetle widzialnym (nie ma nad czym płakać, ale faktem jest, że jednak trochę niższa), mogłaby mieć większą matrycę, bo to by się czasem przydało (jest IMX464, ale ZWO nie ma kamery z tym sensorem - ale jest Neptune-C II od Player One, więc można się nad nią zastanowić, gdybyś chciał kupować) no i da się zaobserwować amp glow jak się człowiek bardzo uprze. Ale to takie w sumie na siłę wymyślanie, bo w takim podstawowym zastosowaniu tej kamery - czyli do planet - tak naprawdę nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna czułość w podczerwieni, ale niestety nieduża studnia i spory szum. Grzeje się ten sensor w środku niemiłosiernie. Z otwartymi rękoma przywitałbym chłodzoną wersję mono z przekątną 15mm.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam praktycznie wyłącznie tej kamerki odkąd ją kupiłem (wersja QHY ale różnice są kosmetyczne).

Jedyne co mogę z mojego balkonu sensownie rejestrować to podczerwień, więc jestem poniekąd zmuszony.

Kamerka ma jak dla mnie zbyt mały piksel co strasznie denerwuje przy dłuższej ogniskowej. Małe pole widzenia powoduje, że trudno coś nią znaleźć i plate solve nie zawsze się udaje. Grzeje się, to prawda, no bo to planetarna kamera.

Nie zmienia to faktu, że robię nią fotki cały czas, więc spełnia swoje zadanie. Żadna inna kamera w paśmie >850nm nawet się do niej nie zbliża. 

Idealny upgrade moim zdaniem to gdyby ktoś zrobił binning X2 żeby piksele były 5.8nm, no i matryca 2x przekątna by się przydała :)

To nie typowa kamera do robienia kolorowych fotek w HSO/RGB, ale bardzo ją lubię i polecam mimo wszystko. 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ASI462 matryca też jest umieszczona na takim module i połączona taśmą z płytką (dlatego tak słabo odprowadza ciepło i się grzeje), tylko w przypadku tego arducama może być limit na czasie per klatka. Upewnij się jakie maksymalne ekspozycje można wykonywać tą kamerką. Raspistill dla typowych raspberrowych kamer ma chyba limit 30s

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.