Skocz do zawartości

NGC 4565 - Galaktyka Igła - drugie podejście po dwóch latach


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Lukasz83 napisał:

NGC 4565 - Galaktyka Igła z gwiazdozbioru Warkocza Bereniki.

 

Obiekt znany więc jakoś szczególnie nie będę się rozpisywał. Jedna z najładniejszych "krawędziówek" :)

Jasność około 10,5mag. Rozmiar 15,9' x 1,9'

 

Jak pierwszy raz ustawiłem kadr to bałem się, że nie dam rady jej zmieścić w kadrze. Taka jest wielka.

Jakoś po skosie udało ją się upchnąć ale musiałem mocno pilnować dryfu żeby potem nie obcinać stacka.

 

Materiał mocno wysezonowany (przynajmniej jak na mnie ;) ) ale uczę się cierpliwości w obróbce. Zbierany od 17 do 24 kwietnia.

Potem trochę leżał na dysku.

W międzyczasie robiłem kilka podejść do obróbki, aż w końcu wziąłem się za nią na dobre kilka dni temu.

 

I oto efekt. Na razie lepiej nie potrafię. Odszumianie minimalne (tylko w tle, na galaktyce nic), ostrzenie z umiarem, dekonwolucja. Sporo walczyłem z gradientami i skośnym szumem który tym razem, pomimo ditheringu i różnego nachylenia galaktyki podczas sesji, pojawił się na luminancji. Udało się to w miarę opanować.

 

Natomiast jestem zadowolony  z samego detalu na galaktyce - myślę, że jestem blisko maxa jaki mogę wyciągnąć z teleskopu na tym montażu (EQ6). Może po przesiadce na montaż Gemini będzie lepiej ale to dopiero za kilka miesięcy.

W porównaniu z fotką z 2018 roku jest dużo lepiej :P a to w sumie najważniejsze bo "progress is everything".

 

 

Sprzęt i ekspozycja:

Astrofaktoria Newton 350/1400 na NEQ-6 + ASI 178MM-C  + Baader LRGB
Kompozycja LRGB
L - 2200x 10s (gain 86%) -> wybrane ręcznie z 4000 klatek 
RGB - 500 x 12s (gain 86%) na kanał

skala setupu - 0,35''/pix

 

wersje b/w i kolor - zmniejszone do 80%

1675885803_NGC4565col80pr.thumb.jpg.6dcd12ac2926fa21297f0fbbf5d36f2a.jpg

1569030876_NGC4565b_w80pr.thumb.jpg.bb1efe3f3d4b61b3353bfcdead4c1496.jpg

 

 

dodaję jeszcze wersję "ordynarnie" wygładzoną, a co :P 

 

146120036_NGC4565col80prdenoised.thumb.jpg.91d31b3778e111385a594200d9d78d56.jpg

Mnie się podoba

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lesnikdan napisał:

Wdzięczny obiekt :original: detal super - jest progres w tej kwestii bez dwóch zdań. Jedynie nierówne tło trochę razi w oczy ale jedno można przymróżyć i jest ok - nie to jest przy tej skali najważniejsze :original:

Tak, z tą nierównomiernością nie mogłem i nie mogę sobie poradzić.

Zerknąłem jeszcze raz i chociaż wywaliłem ten kolorowy gradient z tła - teraz wygląda ciut lepiej (pierwsze foto w temacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się co knujesz :D teraz już wiem :) ależ tam majaczy mikrodetalu :)

 

Uważam, że na koniec, po podaniu oficjalnie akceptowalnych wersji, my wielbiciele wielkiej skali powinniśmy dawać też wersję hardcore :D

Gdybyś miał analizować max detal, oglądał byś obrazek 1 i 2 czy 3 i 4 z mojej strony ? http://indexhamal.pl/astrofotografia/galaxies/NGC5907.htm

 

Ja Twoje foto smakuję dopiero wtedy, po kawałeczku :)z daleka i z bliska, pixelki i ogół struktur, no i te galaktyczki ...

1926676314_NGC4565b_w80pr.jpg.5fe1584b70e7065edd66c9fbef2df899.thumb.png.02bcafbc566b91e9248e5f41d0b5283c.png

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HAMAL napisał:

Zastanawiałem się co knujesz :D teraz już wiem :) ależ tam majaczy mikrodetalu :)

 

Uważam, że na koniec, po podaniu oficjalnie akceptowalnych wersji, my wielbiciele wielkiej skali powinniśmy dawać też wersję hardcore :D

Gdybyś miał analizować max detal, oglądał byś obrazek 1 i 2 czy 3 i 4 z mojej strony ? http://indexhamal.pl/astrofotografia/galaxies/NGC5907.htm

 

Ja Twoje foto smakuję dopiero wtedy, po kawałeczku :)z daleka i z bliska, pixelki i ogół struktur, no i te galaktyczki ...

 

pewnie 4... :)

 

wersje hardcore - pierwsza to tylko strecz i dekonwolucja, absolutnie nic więcej. Druga ma dodane dość mocne unsharp mask

Bardziej "surowo" się nie da :)

 

 

1317309550_Lraw2.thumb.jpg.2a778ae873cb61b00bd526d669f395ed.jpg

1403928629_Lraw1.thumb.jpg.95c4ced356e31d9e2a1b3b626791e964.jpg

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, danon napisał:

dekonwolucje robisz w Pix czy maxim? 

W obu programach :) Pix lepiej sobie radzie z lekko nierównymi gwiazdkami i mniej masakruje tło.

Maxim za to lepiej wyostrza detal na samej galaktyce i w pyłach ale tło robi się takie "gruboziarniste". Zawsze robię po kilka/kilkanaści podejść i oceniając efekty wykorzystuję później w fotografii.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Jeśli to nie niespodzianka, który model montażu planujesz :)

Na razie jeszcze na 100% decyzji nie podjąłem - ale najbliżej mi do ciernego Gemini 

 

http://www.geminitelescope.com/efric-friction-drive-mount-german-equatorial/

http://www.geminitelescope.com/Manuals/gtd_efric_tech_sheet.pdf

 

brak upierdliwego PE i nośność fotograficzna na poziomie 30kg przy masie własnej 18kg brzmi zachęcająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze narzędziami od Topaz Labs - ostrzenie + odszumianie. Dając czasami fajne rezultaty.

Wrzucam tu i wpierwszym poście - w obszarze wokół jądra fajnie powyciągało i podkreśliło drobny detal.

1683881195_NGC4565col80prv5.thumb.jpg.7930ee501f91db638e9497767a89d8e9.jpg

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.