Skocz do zawartości
  • 0

Kamera Bresser Full HD Deep Sky


Janusz Krzemień

Pytanie

Witam jako nowy użytkownik.

 

Zastosowanie kamery Bresser będzie uzupełnieniem teleskopu NT- Bresser 203, 203/800 Go-To EXOS2, Szukacz z podświetleniem 8 X 50, lunetka biegunowa z oświetleniem. kamerę zamontowaną w okularze pragnę wykorzystać do podglądu obrazu via laptop, ewentualnie do nagrywania oraz cykania średniej jakości zdjęć. Obserwację będę wykonywał z balkonu 10p, kierunek obserwacji od południa w stronę zachodu. Najbardziej interesuje mnie współpraca teleskopu z komputerem i podglądem obrazu na monitorze. Czy teleskop z kamerą Bresser Full HD może spełnić moje oczekiwania?

Zdjęcie poglądowe, teleskop nie jeszcze wyważony i wymaga odpowiedniej regulacji

DSC02199.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak na "Deep Sky", to ta kamera ma malutki sensor, więc pole widzenia też będzie niewielkie (jeśli dobrze liczę - 24'x13,3') - w całości pozwoli zobaczyć tylko zwarte, niewielkie obiekty.

Miałaby tu sens kamera z matrycą przynajmniej kalibru APS-C - ale to już niestety sporo większy koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Więc kamera nie nadaje się nawet do poglądu planet, księżyca, chodzi mi abym nad okularem długo nie był pochylony (kręgosłup szyjny.)

Jaką kamerę proponujesz do mojego teleskopu, aby akcesoria pasowały do okularu i kamery i w jakiej cenie? W tym temacie jestem nowy, jeżeli faktycznie kamera nie spełni oczekiwań jakościowych, to może lepiej dołożyć pieniądze do lepszej kamery w późniejszym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmmm Bresser Full HD ma sensor imx290, czyli całkiem niezły. Kolorowa wersja nie jest co prawda tak czuła jak wersja mono, no ale.. jest kolorowa:) Do EAA, czyli wspomaganej elektronicznie astronomii, polecają wprawdzie bardziej kamery typu asi224 (do nabycia za ok 1300zł, lub o wiele taniej używana, ale chyba trzeba uważać, żeby nabyć jej nowszą wersję z USB 3.0). Tutaj efekty jej pracy na sprzęcie o podobnych parametrach (8 cali, f 4,3):

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam kalkulator

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Tutaj masz pole widzenia z Twoim sprzętem, sprawdź inne kamerki i zobacz co Ci pasuje w danym budżecie, ale ta kamerka też powinna być dobra.

Użytkownik calla opisuje dokładnie tą kamerę co chcesz kupić, a wideo wygląda bardzo dobrze.

fov.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To wideo jest akurat z asi224mc, ale za tysiaka się ją raczej dostanie. Lepiej 3.0 coś tam chyba poprawili w elektronice. Ale jak pan ma tego bressera już, to powinno być spoko. Do planet przyda się barlow.

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem czy warto dopłacać za markę skoro producenci stosują te same sensory i techniki korekcji amp glow.

Ja miałem chińską kamerkę TouTek/Rising tech z aliexpress i nie miałem żadnych zastrzeżeń do jej pracy.

 

https://www.aliexpress.com/store/group/USB3-0-Colorful-Camera/1918400_511520281.html?spm=a2g0o.store_home.pcShopHead_5977172.1_0_0

 

Moja to była ta z IMX385: https://www.aliexpress.com/item/32867313217.html?spm=2114.12010612.8148356.10.616e28c8zbjXNe

i była całkiem ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozdzielczość nie ma kompletnie żadnego znaczenia na takim poziomie amatorskiej astrofotografii, np ta kamera: 

https://www.aliexpress.com/item/4000275562594.html?spm=2114.12010612.8148356.20.616e28c8AvW3rw

Ma tylko 1600x1100, a większość użytkowników z chęcią by ją przytuliła ze względu na czułość i piękny rozmiar pixela.

W astrofoto liczy się przede wszystkim czułość i minimalna ilość szumów, a tu sensor sensorowi nie równy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ma Kolega rację, jednak dla zdjęcia potrzeba mniej pikseli, rzucenie obrazu na monitor 32" potrzebna jest wyższa rozdzielczość, najbardziej zależy mi na podglądzie obrazu z monitora,.

Co do okularu, na wyposażeniu jest Bresser SP 26 mm 1,25" 52 st pole widzenia, oraz dokupiłem okular Bresser PL-10MM/31,7 oraz nasadkę kątowa pryzmatyczną 1,25" 45 st GSO.

 

P.S.

Z chińskich wyrobów to mi się udał zakup dwóch wzmacniaczy 2 X 300W KL.D, maszynka do golenia i strzyżenia nie tania,  jednak to złom, zależy co się kupi.

Edytowane przez Janusz Krzemień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Janusz Krzemień said:

Z chińskich wyrobów to mi się udał zakup dwóch wzmacniaczy 2 X 300W KL.D, maszynka do golenia i strzyżenia nie tania,  jednak to złom, zależy co się kupi.

Ale zakup teleskopu należał mam nadzieję do tych udanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie sądzę, żeby kamera mikroskopowa była dobrym rozwiązaniem. Zwykle są to biedniejsze i droższe wersje kamer astro + sporo zbędnego softu + niekompatybilne mocowanie. Kontrola kamery z poziomu komputera jest niezbędna do wygodnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ojoj... nie tędy droga. Spójrz na parametry sensora:

obraz.png.74e82c075c8392af1ccb059eee58bf77.png

Ani czułości, ani pola, do tego pixel 2.8um.

 

A na dodatek dokładnie ta kamera ze stajni Rising Tech jest za 1300zł, a nie 2999.

 

Jeśli szukasz już takich wynalazków to definitywnie wróć do opcji Bresser Full HD  1936 X 1096, tam jest sprawdzony sensor imx290 o prawie dwukrotnie większej czułości.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Straty w przesyle sygnału mogą wyniknąć jeżeli kamera nie posiada portu HDMI, co zyskasz stracisz na przewodzie USB, to tak jakbyś TV Full HD podłączył przewodem kompozyt.

Nową kamerę Bresser mam zaklepaną za 1000 zł, szukałem lepszych rozwiązań jakościowych.

Edytowane przez Janusz Krzemień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, cwic napisał:

Ojoj... nie tędy droga. Spójrz na parametry sensora:

obraz.png.74e82c075c8392af1ccb059eee58bf77.png

Ani czułości, ani pola, do tego pixel 2.8um.

 

A na dodatek dokładnie ta kamera ze stajni Rising Tech jest za 1300zł, a nie 2999.

 

Jeśli szukasz już takich wynalazków to definitywnie wróć do opcji Bresser Full HD  1936 X 1096, tam jest sprawdzony sensor imx290 o prawie dwukrotnie większej czułości.

Można zapytać co nie jest wynalazkiem? Należy wziąć poprawkę na zawyżenie parametrów, co jest nagminnie stosowane. Full HD nigdy nie osiągnie się w połączeniu przez USB, dlatego taki jest marniutki obraz. Należy poszukać kamery z portem HDMI i o parametrach takich lub wyższych o których wspomniałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy podglądzie z teleskopu nie ma to znaczenia, poza tym usb 3.0 potrafi pociągnąć full HD nawet przy 20-30 fps. Podczas oglądania i integracji obiektu głębokiego nieba szybkość będzie max 2 fps, klatka musi się naświetlić. Dużo ważniejsza jest możliwość sterowania gainem, czasem naświetlania, korekcją klatek, korekcją histogramu obrazu itp. Do EAA jest nawet specjalistyczne oprogramowanie. Poza tym, jeśli chcemy zrobić foto, to trzeba mieć dobrą kontrolę nad parametrami kamery. Przy obrazie takim jak np tu:
https://www.youtube.com/watch?v=hkVXe7wH79s&t=2s

Full HD nie jest w ogóle przydatne.

O kamerach do EAA ciężko poczytać w polskim internecie. Jak znajdę jakieś ciekawe wątki gdzieś, to wrzucę w translator i podeślę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każda kamera ma plusy i minusy, więc w poniedziałek kupię kamerę Bresser, za jakiś czas zobaczę co będzie lepszego w sprzedaży, należy też zwracać uwagę na funkcjonalność kamery.. Na  szęśczęście posiadam teleskop o sporej średnicy, więc niedostatki w obrazie będą mniejsze. Dziękuję Kolegom za informację.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam Kolegów.

 

Moje miejsce obserwacji jest za bardzo oświetlone czego przed zakupem nie wziąłem pod uwagę, 40 lat temu nie było w tym miejscu osiedla. warunki do obserwacji były wspaniałe. Planety jak Saturn oraz Jowisz są dobrze widoczne, gwiazdy słabiutko widać, Księżyc jak wiadomo jest bardzo dobrze widoczny ze szczegółami. Przyszła mi nawet myśl o sprzedaży teleskopu, ponieważ w międzyczasie zachorowałem i musiałem poddać się poważnej operacji, czas pokaże co dalej. Wszystko przygotowane do uruchomienia napędu GoTo którego jeszcze nie używałem. Jak na razie obserwuję przez otwarte okno, mam szerokie pole widzenia od południa w stronę zachodu, później po chorobie przeniosę teleskop na balkon.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pełna zgoda, dla uniknięcia zniszczenia pilota należy o tym pomyśleć. Zauważyłem następny problem, to pewien luz w przekładni DEC nawet przy manualnym ustawianiu na obiekt przy delikatnym poruszeniu tubus obiekt ucieka. Kompensacje luzów RA i DEC można wykonać z menu pilota czego jeszcze nie wykonywałem. Kto z Kolegów jest z Nysy i okolicy i posiada doświadczenie w tym temacie?

 

Pozdrowienia

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.