Skocz do zawartości
  • 0

Jakie okulary do SW Mak127


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry.

Jestem początkujacy, od niedawna posiadacz Maka127 1,25".

Stawiam pierwsze kroki w obserwacjach mam dwa okulary standardowo dołanczane Super 25 mm (pow. 60x) i 10 mm (pow. 150x)

Ale zbliżają się urodziny i pomyślałem ,że jest okazja coś dokupić. Wybór padł na okular lub okulary. A w tym się troche gubie.

Cel Obserwacje i jeśli to możliwe foto Księżyc i nasze planety. Który okular będzie do tego celu najlepszy ( jakość/cena) jak by ktoś coś zaproponował z własnego doświadczenia. Blisko mam dość sklep teleskopy.pl

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Jarek Bardzo Dziękuje za pomoc, na razie przekroczyłem swój budżet i kupiłem to bino + 18mm okulary ( na razie jeszcze nawet nie miałem okazji wypróbować bo leje od kilku dni). Pobawie sie tym co mam i może pod koniec wakacji kolejny zakup będzie ( zobacze co mi w pierwszej kolejności bedzie “ brakować”) Dzięki za wyjaśnienia i propozycje

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Byłoby łatwiej gdybyś określił zakres cenowy. Skoro do księżyca i planet to duże powiększenie. Ja w tym celu do MAKa 127 kupiłem sobie Baader Morpheus 9mm. Bardzo fajny i wygodny okular, lepszy niż ES, ale sporo droższy. Przy niższym budżecie rzeczywiście najlepiej poszukać coś w ofercie ES.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No budżet to powiedzmy na razie coś ok 400 max to raczej ten Morpheus 9mm odpada drugie tyle kosztuje.

Na tego  ES 14 mm z serii 62 st myślę,że dam rade. I prosze mi powiedzieć tak po prostu ( bo gubię się w tych kątach widzenia i powiększeniach) Jaki obraz księżyca zobacze? tzn będe go widział w całości czy jakiś fragment? Jka z planetami np Saturn,Jowisz, Mars? zobaczę coś?

Sprzedawca przy zakupie namawiał mnie na okulary typu zoom, ale czytałem,że w astronomii to raczej stałoogniskowe się stosuje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Micgekon napisał:

Tzn. Rozumiem,że jako firmę? A ogniskową i kąt jak koledzy??? Przepraszam ale jestem" zielony" :)

Wiliam Optics Swan. Popatrz w Google. 

Nie oglądam Księżyca a planety są za nisko na sensowne obserwacje, ale trzeba brać to co dają. 

Przy oglądaniu jasnych obiektów można schodzić nieco poniżej 1mm źrenicy wyjściowej, ale nie za dużo np 0,8mm.

Przelicz sobie ogniskowe.

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu.

Czyli ogniskowa_okularu_w_mm = ŹW * światłosiła_teleskopu

 

Światłosiła Mak 127 to chyba 11,7.

Czyli dla ŹW =1mm ogniskowa okularu to

Ogniskowa_okularu_w_mm = 1 mm * 11,7 = 11,7 mm. 

Dla ŹW = 0,8mm ogniskowa okularu = 11,7 * 0,8mm = 9,36mm

Wniosek ogniskowa okularu nie powinna być mniejsza niż 9mm, bo obraz będzie ciemny. 

 

Ale moim zdaniem drugi koniec jest ciekawszy. Mniejsze powiększenia i większa ŹW są zwykle częściej używane. 

Nie pamiętam, chyba Swan 31mm jest ostatnim z okularów w standardzie 1.25" i nie daje jeszcze winiety.

Da on ŹW = 31mm/11,7 = 2,65mm. Czyli wciąż dość ciemno, ale pod ciemnym niebem sporo DSów w zasięgu. 

Powiększenie oblicz sam. 

Jakie masz wyjście? 1,25 czy 2 całe?

 

Rzadko kiedy trafiamy na wystarczająco dobry seeing aby korzystać z dużych powiększeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do zoom-ów to kiepską opinię zrobiły im takie wynalazki jak SW 7-21, słabizna, a widok jak ze studni. 

Są jednak też przyzwoite okulary zoom (niestety droższe).

Używam Baader Zoom Mark IV zarówno z MAK iem czterocalowym jak i że 100mm lornetą kątową i w tych sprzętach sprawdza się to super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolego Micgekon, masz teleskop stworzony pod nasadkę bino. Do obiektów, które chcesz obserwować będzie idealna. Może warto było by kupić okular, który z czasem posłuży Ci do rozbudowy bino, tzn. z czasem dokupisz drugi i do tego nasadkę. Mak nie jest wybredny jeśli chodzi o okulary, SW, BCO sprawdzą się dobrze. Ja sam do takiego zestawu używam BCO 18mm. Jeśli chciałbyś iść w bino to powinieneś pomyśleć o okularach z przedziału 12-25mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używałem z powodzeniem GSO SV 15 mm, bardzo fajnie sprawdzał się przy Księżycu. Poniżej tej wartości już raczej nie schodziłem dla Łysego, raz że duża ogniskowa dawała za duży power i bez prowadzenia obraz za szybko uciekał, a dwa że obraz był juz kiepskiej jakości ze względu na maksymalną rozdzielczość obrazu teleskopu.

Polecam też SWAN 33, lecz to już 2 cale, a najlepiej nasasdkę bino, tylko że to już w ogóle dłuższa historia... :)

Nie polecam na pewno SW WA-66 9 mm, strasznie czuły na nieosiowe patrzenie - same fasolki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem, przez dłuższy czas Maka 127. Na podstawie własnych doświadczeń napiszę, że gdybym jeszcze raz stanął przed wyborem, w co go doposażyć, to absolutnie pierwszym zakupem byłaby nasadka bino + 2 okulary, nawet najtańsze 20mm albo 25mm.  Używaną nasadkę bino na giełdzie można kupić za 400 zł. Dokupienie do niej drugiego kitowego 25mm to grosze. Do obserwacji jednoocznych kupiłbym używany zoom Baadera Mark III albo IV 8-24mm. Nieco przekroczy budżet, ale w tym teleskopie będzie doskonały optycznie i uniwersalny, ponieważ w istocie zastąpi kilkanaście stałoogniskowych okularów. Tanie zoomy są słabe, ale Baader jest świetny. Do obserwacji jednoocznych nie kupowałbym okularu poniżej 9mm. Ja miałem TS HR Planetary 8mm 58* i dobrze sprawował się z Makiem 127, ale nie zawsze były na niego warunki obserwacyjne. Okular 9 mm byłby bezpieczniejszy. Jednak gdybzm miał wydać za niego ponad 300 zł za nowy w sklepie, to walałbym kupić za zblizoną kwotę nasadkę bino. Niektórzy kupują uzywane na giełdzie, inni nowe w chińskich skelpach.  

 

Fajna i przyzwoita optycznie, zarówno do obserwacji jednoocznych, jak i do bino jest seria WA 66*,kiedyś Sky-Watcher a teraz sprzedawana chyba jako Starguider. Dobry kontrast i transmisja, spore pole widzenia i nieduże gabaryty. Miałem wszystkie ogniskowe z tej serii, tj. 6mm, 9mm, 15mm oraz 20mm. Poza 9mm, który zupełnie mi  nie odpowiadał mi ze względu na wspomnianą czułość na osiowe patrzenie (o czym pisał dexter77)  - to 15mm oraz 20mm mogę śmiało polecić. Jeszcze niedawno te okulary kosztowały w sklepach niecałe 130 zł, a jakością obrazu w ciemniejszych teleskopach nie odbiegały moim zdaniem od TS HR.  

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Micgekon napisał:

Właśnie, gdzieś czytałem o zoomach, gość w sklepie polecał. Dla tego przed zakupem czegokolwiek wole popytać i poszukać w necie, niż na żywo w sklepie.

Dziękuje

Wiesz zależy jak do tego podejdziesz, w Twoim zakresie cenowym to zoom raczej nie kupuj, ja mam zoom od baader'a mark IV i nie narzekam, z resztą na jakikolwiek okular lepszy nie przejdziesz z kitowca to różnicę zobaczysz diametralną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gość proponował mi jakiś za ok800zł który jak twierdził zastąpi kilka "stałych" ale na razie sobie daruje.

Mam jeszcze pytanie jak podłączyć lustrzanke do okularu? Mam przejściówke T2 wkręcam ją w korpus aparatu, mam też taką która wchodzi bezpośrednio w teleskop (ale bez okularu).

Jaką kupić ,żeby do zdjęć móc używać też okularu? Czy te przejściówki są różne? Np każda firma produkująca okulary ma swoją? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a dlaczego chcesz podłączać lustrzankę do okularu?

lustrzankę podłączasz bezpośrednio do teleskopu. Na wyjściu masz gwint T2 więc potrzebujesz odpowiednią przejściówkę z T2 na bagnet swojej lustrzanki

 

co do okularów to jest to sprawa tak indywidualna, że trudno doradzić coś konkretnego. Ja najchętniej używałem z Makiem 127 okular TMB Planetary 7 mm. Dawał dość ekstremalne powiększenie ale za to pokazywał masę detalu na Jowiszu czy na Księżycu

 

do DSO wystarczał mi Plossl 25 mm. Czasem używałem też SWAN-a 20 mm, a z kątówką 2" erfla Oriona Q70 32 mm. Mam też Naglera 13 mm ale do DSO było już za ciemno wiec rzadko lądował w wyciągu

 

zastanów się nad wymianą kątówki bo ta kitowa jest kiepska. Na słabych obiektach zobaczysz wyraźną różnicę między nią, a kątówką dielektryczną. To oczywiście zakup na później ale warto mieć na uwadze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ufff to jeszcze prócz okularów, wymiana kątówki (wychodzi,że jeszcze dużo trzeba "wsadzić", żeby było dobrze :) )

A co do lustrzanki to myślałem, że można używać okularów (powiększenie,kąt) 

Jeśli nie to czy "wpina się ją w kątówke czy bezpośrednio w teleskop, choć to może nie zawsze wygodne, ale skoro jak piszesz kitowa kątówka kiepska to chyba lepiej bezpośrednio, tylko jak głowe wsadzić czasami ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli masz starą lustrzankę, bez odchylanego ekranu i bez łączności wifi to czasem może być dość niewygodnie :)

Ostrzegam Cię jednak, jak zakosztujesz astrofotografii to istnieje bardzo poważne ryzyko, że to Ci się spodoba i wkrótce zamiast nowego samochodu będziesz miał pełno nowych astrosprzętów. Zastanów się co robisz, pokusa jest olbrzymia, a uzależnienie straszne ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kątówka nie jest tragiczna. Do obserwacji planet czy Księżyca będzie OK

warto ją wymienić jeśli będziesz obserwował DS-y. Te 10% lepsza transmisja jest wyraźnie widoczna

 

lustrzankę podpinasz bez kątówki. Visualback ma na wyjściu wspomniany gwint T2

 

jeśli nie masz w lustrzance odchylanego ekranu to możesz ostrzyć za pomocą laptopa lub tabletu łącząc się zwykłym kabelkiem USB. Ja używałem najtańszego tabletu 8" z Win8. Ostrzenie było znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż na maleńkim ekraniku aparatu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lustrzanke mam stara bez odchylanego ekraniku Nikon D90 .A co do kosztów no cóż każde hobby kosztuje. 3 z 5 obiektywów które mam są droższe od korpusu (lata zbierania) a teraz mnie napadło na teleskop już kiedyś chyba w 2015 r to było o 4 rano przed pracą czaiłem się z 80-200mm na "krwawy księżyc" naprawde super to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.