Skocz do zawartości
  • 0

Jakie okulary do SW Mak127


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry.

Jestem początkujacy, od niedawna posiadacz Maka127 1,25".

Stawiam pierwsze kroki w obserwacjach mam dwa okulary standardowo dołanczane Super 25 mm (pow. 60x) i 10 mm (pow. 150x)

Ale zbliżają się urodziny i pomyślałem ,że jest okazja coś dokupić. Wybór padł na okular lub okulary. A w tym się troche gubie.

Cel Obserwacje i jeśli to możliwe foto Księżyc i nasze planety. Który okular będzie do tego celu najlepszy ( jakość/cena) jak by ktoś coś zaproponował z własnego doświadczenia. Blisko mam dość sklep teleskopy.pl

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

romek10001 Dzięki wielkie, cena atrakcyjna chyba się skusze na to bino choć nie brałem go pod uwage w pierwszej kolejności, ale myślę ,że córka się ucieszy ( będzie jej się lepiej patrzyło)

Mam jeszcze do Ciebie pytanie, widzę w Twoim profilowym, że sprzęt masz postawiony na statywie geodezyjnym, jako "stary geodeta" też mam takie. W jaki sposób zamontować do niego EQ3-2? Są jakieś gotowce? Czy to samoróbka?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Micgekon, Maki to teleskopy o małej światłosile (>F/10), więc dobrze tolerują wszystkie niemal typy okularów. Od tej strony nie ma co inwestować w jakieś ultradrogie konstrukcje (przeznaczone do światłosilnych Newtonów), skupić się na tych dających dobry kontrast. Ale jest i druga strona medalu: długa ogniskowa w Makach wymusza duże praktyczne powiększenia minimalne, co daje b. małe pole widzenia. Dlatego warto zainwestować w  długoogniskoweokulary szerokokątne, np. wspomniane SWAN-y z WO. Osobiście polecam SWAN-a 20mm. Szerokokątny okular w typie Erfle'a z mocowaniem 1.25", sporym wysunięciem źrenicy wyjściowej (wygoda patrzenia). Z Makiem 127 mieści się w nim cała tarcza Księżyca. I to mimo, że powiększenie wynosi >70x. To okular wręcz stworzony do tego teleskopu. Jedyny minus to duża, podatna na zabrudzenie soczewka oczna.

 Ewentualnie możesz zostać przy 25mm ogniskowej, ale jakiś szerokokątny koniecznie w standardzie 1.25" (czyli coś lepszego niż PLossl). SWAN 25mm niestety jest 2". Nowsze Maki 127 mają gniazdo 2", ale to wymaga wymiany kątówki na 2" i w ogóle ma średni sens, bo przelot optyki tego teleskopu kiepsko obsługuje ten standard, niewiele zyskasz w stosunku do kosztów i komplikacji obsługi przy żonglowaiu okularami podczas obserwacji.

W zasadzie do tego Maka w ogóle wystarczą nawet zaledwie 2 okulary. Ten szeroki dający 60-70x i jakiś drugi dający powiększenie rzędu 150-200x. W praktyce to może być coś w granicach 8-10mm, byle dobrej jakości (kontrast, transmisja, dobrze skorygowany obraz). Oczywiście swoje robi jeszcze seeing, więc można pomyśleć o 2 osobnych okularach krótkoogniskowych zamiast 1. Czyli: albo kupujesz 1 uniwersalny, np. 9mm, albo 2, tutaj np. 10mm i 8mm na specjalne okazje (lepsze warunki seeingowe). Jakąś tam 10-tke już masz, wiec może by nie iść w koszta kup po prostu dobry planetarny okular 9mm. To może być jakiś ortoskop, jakieś TMB Planetary, cokolwiek co ma dobrą opinię jeśli chodzi o obserwacje planetarne. W ostateczności nawet jakiś Plossl/SuperPlossl uznanej marki (czyli z tych nieco droższych, np. Vixena). Nie jestem tu ekspertem, ktoś bardziej zorientowany w kwestiach okularowych doradzi. Ja się tu bawię od lat z 10mm Plosslem, może tak 9 mm orto przed pozycją Marsa w końcu ściagnąć, hmm...

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
uzupełniam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.