Skocz do zawartości

TS PHOTOLINE 130 mm f/7 Triplet APO FPL 53


Witos

Rekomendowane odpowiedzi


Jestem drugim właścicielem, TS 130 APO został zakupiony w styczniu we Włoszech i sprowadzony do Polski. Próbowałem uchwycić obiektyw w słońcu, żeby pokazać, że nie żadnych rys, nawet najdrobniejszych. Powłoki są czyściutkie nie porysowane. Jedynie jest parę otarć na obudowie tzn. przy łączeniu wyciągu z tubusem jest mała rysa, jest jedna duża zrobiona od śrubki do unieruchomienia odrośnika, jest ona widoczna jak na maxa wysunie się odrośnik a wystarczy 10mm w dół przesunąć i już rysa chowa się pod odrośnikiem. dwie kolejne są na odrośniku widoczne z bliska, jedna długa na 3cm a druga przy samym brzegu, więcej rys nie zauważyłem. Co najważniejsze to, że obiektyw jest nie porysowany, jedynie jakieś kurz widoczny tylko z bardzo bliska, Kolimacja jest wzorcowa a obiektyw generuje ostry czysty biały obraz, bez żadnego zafarbu.

 

Cena 6200 zł.


Wklejam opis jednego z użytkowników z zagranicznego forum.

Cyt. z CN

,,W końcu dostałem drugie światło na moim TS 130 F / 7 APO dziś wieczorem. Wczoraj wieczorem mieliśmy bardzo czyste niebo, ale musiałem pracować do późna i nie mogłem wyjść na obserwację. Więc dzisiaj był jeden z moich dni wolnych i niebo znów było czyste. Skonfiguruj lunetę na moim uchwycie iEQ45 Pro około 21:45 PDT. Saturn i Mars znajdowały się około 30 ° do 40 ° ponad horyzontem; więc całą noc obserwowałem te dwie planety. Muszę też przetestować 4 nowe okulary Delos, 3,5 mm, 6 mm, 10 mm, 17,3 mm. Luneta uformowała się doskonale, a widzenie było wystarczająco dobre, aby użyć okularu 3,5 mm 260X. Mars miał przyzwoity rozmiar w okularze 3,5 mm. Widziałem Syrtis Major i Tyrrhenum na planecie. Były czasami słabe, ale widząc ugodę, pokazały się bardzo dobrze. Nie było fałszywego koloru / rozmazania kolorów, które mogłem zobaczyć na całej planecie!
Spędziłem też około 1 godziny obserwując Saturna. Obserwowanie Saturna zawsze sprawia mi przyjemność !! Pierścienie pokazały się bardzo dobrze, a podział Cassini był bardzo widoczny i dobrze widoczny. Widziałem ciemnoszary pas około 2/3 drogi w górę planety, a także kilka słabo kolorowych pasm. Saturn był bardziej stabilny i widzenie było lepsze, gdy go obserwowałem. Użyłem również 3,5 mm Delos na Saturnie, aby uzyskać doskonały efekt. Tutaj znowu na świecie nie było fałszywych kolorów. Szczegółowość i rozdzielczość zakresu była doskonała. Wszystko działało bez żadnych problemów !!!
Ok, na okulary! Użyłem wszystkich czterech okularów Delos (3,5 mm-6 mm-10 mm-17,3 mm) oraz ES 4.7, 6,7 mm i 24 mm (68 °). Użyłem również okularu Starguider 5 mm. Delos były doskonałe w zakresie TS 130 mm. Dali mi wspaniałe widoki i mogłem zobaczyć ciemne szczegóły na Marsie i mroczny pas na Saturnie. Porównywałem ES 4,7 mm do 3,5 mm Delos, a także do mojego okularu Starguider 5 mm. 3,5 mm podniósł ciemne pasmo na Saturnie, którego ES 4.7mm nie widział. Niespodzianką nocy był okular Starguider 5 mm. Delos i ES 4.7 były w zasadzie remisiem na Marsie i Saturnie, z tym wyjątkiem, że nie widziały ciemnego pasma. Występowały w odległości od 5% do 10%. Starguider był prawie tak dobry, jak obaj pozostali. W pozostałych dwóch okularach byłem w granicach 15% lub mniej !! Starguider widział ciemne szczegóły na Marsie i ledwo widział ciemny pas na Saturnie. Okulary Paradigm / Starguider są okularami bardzo niedocenianymi!
TS 130 mm był wart swojej ceny, a wydajność jest doskonała w tej cenie. Chociaż nie należy do tej samej klasy co Tak, Tec lub AP, działa wyjątkowo dobrze IMO. Jestem z tego bardzo zadowolony !! "

DSC_0009.JPG

DSC_0033.JPG

DSC_0035.JPG

DSC_0039.JPG

DSC_0049.JPG

DSC_0470.JPG

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_101c.jpg

DSC_0044.JPG

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.