Skocz do zawartości

montaż Goto do skywatcher evostar 72 ed


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie,

wcześniej już pisałem o zestawie do astrofotografii, składającego się z montażu Goto, kamerki ccd, tuby apochromatycznej i flattenera. Te 3 ostatnie elementy mam już doprecyzowane i wiem które dokładnie produkty kupić, natomiast jeszcze muszę dobrać odpowiedni montaż który będzie utrzymywał tubkę o wadze 1,95 kg + 0,35 kg kamerę , a więc 2.3 kg sprzętu, i robił to tak aby nadawało się to do astrofotografii.

Budżet do 3000 zł na montaż, nie znam się za bardzo na montażach Goto ale z tego co przeczytałem w kilku tematach dobrze jest kiedy montaż obraca się na ślimakach albo na płytce teflonowej.

Zależy mi też na tym aby montaż ten dawał możliwość śledzenia obiektu po tym jak na niego nakieruję, a także na łatwości przygotowywania do pracy, i transportu, wybrałem 3 ewentualne pozycje które wydają mi się sensowne, proszę uprzejmie o uwagi i rady :

1.Skywatcher Montaż EQ3 Pro SynScan GoTo   https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/skywatcher-montaz-eq3-pro-synscan-goto/p,11663#tab_bar_1_select

2. iOptron Montaż SmartEQ Pro+ GoTo Hard Case   https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-smarteq-pro-goto-hard-case/p,44872#tab_bar_1_select

3. Meade Montaż LX65  https://www.astroshop.pl/azymutalny-z-goto/meade-montaz-lx65/p,59555

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem z powodu braku wiedzy w tej dziedzinie, w opisie produktu jest napisane że ramiona obracają się na kołach ślimakowych, czyli na kołach zębatkowych, to miałem na myśli :)

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem EQ3-2 bez GoTo ale z możliwością guidowania - duuuużo roboty by zaczęło wszystko działać jak należy a mimo to bywały noce, że więcej grzebałem przy sprzęcie niż zbierałem materiału. Co prawda mój montaż był przeciążony bo wisiał na nim newton 150/750 ale weź pod uwagę, że jak Cię wciągnie to i tubę zmienisz na większą pewnie :P Celuj w używane heq5 lub ioptron cem25p. Montaże podobnej klasy - w 3tyś za używkę możliwe, że się zmieścisz. O ioptronie chyba jest wątek na astropolis. O heq5 jest taka masa materiału, że znajdziesz rozwiązanie każdego problemu :) heq5 łatwiej znajdziesz na giełdzie a nawet jeśli Ci nie podejdzie to sprzedasz praktycznie bez żadnej straty. Ja mam lacertę ed72 a to taki bardziej pancerny evostar i na heq5 całkowicie bezstresowo zbiera się materiał - nie licząc chmur 100% uzysku klatek :) Jeśli myślisz o dłuższych czasach niż 60sec dolicz sobie do budżetu koszt guidera/oag'a  plus jakiejś kamerki. O ile dobrze kojarzę @wessel sprzedawał gotowe guidery własnej "produkcji" w bardzo przyzwoitych pieniądzach. Od niego możesz w ciemno brać ;)

Edytowane przez lesnikdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu kupiłem w teleskopy.pl montaż EQM-35 PRO. Po wyregulowaniu przekładni moduł guide kStars pokazuje RMS poniżej 1" z zamontowanym SpaceCatem z Nikonem D500 i ZWO 30F4. Zaletą jest waga. NEQ6, którego używam do newtona jest w porównaniu z EQM-35 ciężki jak nieszczęście.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

Miałem ten montaż i zakładałem na niego teleskop bresser 152s/760. Przy dobrym ustawieniu montaż wyciągał 2 minuty bez poruszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że przesadzam, bo takie modyfikacje są łatwiejsze niż mi się wydaje ale szczerze mówiąc jestem trochę oburzony, to jest najnormalniej w świecie sprzedawanie wadliwych produktów. To tak samo jakbym ja w mojej branży zaprojektował wał przeciwpowodziowy ale właściciel po wybudowaniu go, żeby w pełni chronił okoliczną wioskę przed podtopieniami na wypadek wystąpienia wysokich stanów wody po intensywnych opadach, musiał dobudować jakiś element, a nie ma pojęcia o projektowaniu takich rzeczy i nie musi mieć ,bo nie taka jest jego praca, nie ma takiego obowiązku, i jest zmuszony wtedy do wykonywania za kogoś pracy którą ta osoba miała obowiązek wykonać

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że kupujesz coś czego nie da się używać - takie wypadki się zdarzają ale wtedy odsyłasz sprzęt na gwarancji jeśli kupiłeś nowy ;) to jest bardziej kwestia tego, że dzięki modyfikacjom jesteś w stanie wyciągnąć ze sprzętu więcej niż z takiego prosto z fabryki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale kiedy płacisz za usługę albo produkt i jest napisane :"produkt jest przeznaczony do astrofotografii" ,i żeby w prawidłowy sposób wykorzystać go do tej funkcji musisz sam go ulepszać to znaczy że zapłaciłeś za wadliwy produkt albo niepełną usługę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trudno, już się zdecydowałem na zakup, więc najwyżej nauczę się czegoś nowego, próbując ulepszyć swój montaż. Coś mi się wydaje że albo kupię tego ioptrona z udzwigiem 6 kg, albo zwykłe SW eq5 pro synscan goto , cem25p jest dla mnie za drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części masz rację, bo prawo nie rozróżnia poziomu usługi w zależności od typu wykonanej pracy: projektu czy budowy wału kontra montaż astronomiczny.

Natomiast w praktyce wygląda to tak że ktoś kto projektuje/buduje wał ma świadomość odpowiedzialności za ludzkie życie i generalnie nie dopuszcza nawet małych błędów w pracy, natomiast przez lekko niedopracowany montaż astronomiczny nikt nie zginie, pewno zdarzają się przypadki że doprowadza do szału, ale ciężko to udowodnić. Producent ma tego świadomość i pozwala sobie na drobne odchylenia, co zapewne ma zapisane w normach produkcyjnych., czyli słynne +/- 5-10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.