Skocz do zawartości

Dziwny obłok w Łabędziu 2020-06-15 ok. 01:45


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Powiew tajemnicy, to jest to! Często obserwuję poruszające się powoli obiekty, których nie jestem w stanie zidentyfikować...ale coś takiego...dziwne i ciekawe. jeżeli nie odblask ( a ma taką strukturę, że raczej nie) to co? Fala uderzeniowa na bardzo dużej wysokości?

Fajna obserwacja!

P.S.

No i zapowiada się kolejne dobre zdjęcie... :) .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na fajny ślad po meteorze :) Choć nie jestem pewny, czemu zaczyna się jako słaby, jaśnieje na kolejnej klatce i potem słabnie. Powinno być tak, że już od pierwszej klatki jest najjaśniejszy i z każdą kolejną słabnie.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale smaczek :) 

Rzeczywiście wygląda jak ślad po bolidzie, tylko problem polega na tym że na pierwszej klatce był mniej wyraźny niż na kolejnych 2ch, po bolidzie chyba by bledł cały czas?!

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, diver napisał:

po czym na kolejnej klatce o godz. 01:57 zniknął bez śladu.

Też myślałem o śladzie po meteorze, ale ta informacja raczego go wyklucza. Rozumiem, że na animacji jest też ta ostatnia klatka, gdzie ślad zniknął? Ślad po meteorze rozwiewa się stopniowo aż do zera, a nie ma możliwości żeby nagle zniknął. Również powinien zacząć się jako dość jasny w formie bardziej kreski, żeby stopniowo zmieniać ten kształt i słabnąć (zmiany kształtów są oczywiście różne).

Ja bym chyba obstawał, że to jednak dziwny odblask, ale nie umiem powiedzieć, w jakich warunkach mógł powstać. Tego typu odblaski (choć bardziej przypominające fragment okręgu) widuję czasami w OAGu, gdy jasna gwiazda jest kawałek poza polem widzenia, ale tam to wynika z lustrzanej powierzchni wnętrza oaga. Tak więc odblask również nie do końca pasuje, ale nie widzę nic lepszego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie podmienić animowanego gifa na wersję o nieco lepszej jakości. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi tego z złe.

 

21 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jesteś pewny, że to nie był jakiś odblask od czegoś?

Oczywiście, że nie jestem pewien. Obłok przemieszcza się względem gwiazd. Gdyby okazało się (nie liczyłem tego), że prędkość przemieszczania się obłoku jest skorelowana z prędkością obrotu sfery niebieskiej, taką tezę można byłoby brać pod uwagę. Że to jakiś odblask z pobliża.

 

14 godzin temu, cwic napisał:

Rzeczywiście wygląda jak ślad po bolidzie, tylko problem polega na tym że na pierwszej klatce był mniej wyraźny niż na kolejnych 2ch, po bolidzie chyba by bledł cały czas?!

Tak sobie myślę, że gdyby to był jakiś "wybuchowy obłok" po eksplozji meteoru, to i ślad po samym meteorze powinien się zarejestrować?

 

15 godzin temu, ekolog napisał:

Może uda się ustalić, w jaką stronę wiał wtedy wiatr na większych wysokościach?

Jak wygląda kwestia głębokości Słońca pod horyzontem dla wysokości kilkadziesiąt km nad gruntem?

Sugestię z wiatrem jakoś rozumiem, natomiast problem głębokości Słońca pod horyzontem nie bardzo. Mógłbyś to jakoś rozwinąć?

 

13 godzin temu, count.neverest napisał:

To chyba ten sam, który zarejestrował @bartoszw tej nocy ;) 

Chyba nie bardzo. ;) Kształt obłoku zupełnie inny i obszar nieba jakby nie ten sam.

 

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Rozumiem, że na animacji jest też ta ostatnia klatka, gdzie ślad zniknął?

Tak, animacja zawiera "pustą" klatkę poprzedzająca pojawienie się obłoku i "pustą" klatkę po jego zniknięciu. Animacja zawiera 9 klatek, gdzie  na 7 występuje obłok.

 

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, diver napisał:

Sugestię z wiatrem jakoś rozumiem, natomiast problem głębokości Słońca pod horyzontem nie bardzo. Mógłbyś ro jakoś rozwinąć?

Tak. Sądzę, że warto zastanowić się co nadawało blask temu czemuś.

Czy świeciło samo (tu nie mam mocnych pomysłów na tak długo);

Czy było oświetlane jakimiś kwantami jakie docierają taką czy inna drogą ze Słońca (wprost lub odbite od czegoś lub zakrzywione przez atmosferę)

Czy sztucznym światłem cywilizacji? Jakoś musiały te kwanty zaistnieć.  O ile to jednak nie jest poblask lub inny "artefakt" czy jak to się nazywa? ;)

Siema

p.s.

A może pajęczyna? :hmmm:

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że jakiś kawałek po prostu odbił się od atmosfery. W dodatku widziany praktycznie od spodu gdyż rejon ten był blisko zenitu.

Stąd też może wzrastająca szczegółowość i taki kształt łuku bo zbliżał się do obserwatora.

Ale może to też być UFO , NOL czy cokolwiek innego.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ślad po meteorze.

Bardzo ładny :)

Powiedz mi w jakim filtrze to było robione.

Jeśli to w jakimś obciętym paśmie to fluktuacja jasności może być wtedy wytłumaczalna, zwłaszcza że dużo śladów świeci w paśmie Sodu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

A jak wytłumaczysz jego natychmiastowe zniknięcie? Na przedostatniej klatce jest wyraźny, prawie w max jasności, a na kolejnej pustka. W ciągu < 2 min by się tak dramatycznie rozpłynął?

To mały ślad od zjawiska które jak przypuszczam miało kilka magnitudo na plusie. Materiał pierwotny ma ułamki grama w przypadku większej gęstości a ledwie gramów przypadku lodu, i zależnie od wysokości na której się pojawił (120 a może 80 km) prądy strumieniowe rozwiały go w ciągu kolejnych sekund. Ta fluktuacja może być prosto wytłumaczalna - prądy strumieniowe w wysokich partiach atmosfery mogą nałożyć albo kompletnie rozwiać pozostałości po meteoroidzie.

W ułamku sekundy się pojawiło zjawisko ale pewnie nie zostało zarejestrowane bo był odczyt z matrycy, najpierw ślad był słabiej widoczny bo świeciły w paśmie bardziej wyciętym na filtrach kamery.

Dopóki Diver się nie pochwali tym w jakich filtrach było to fotografowane to będziemy zgadywać :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ax napisał:

 

Dopóki Diver się nie pochwali tym w jakich filtrach było to fotografowane to będziemy zgadywać :)

Przecież wiadomo, że @diver robi w Astronomik CLS :) https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/astronomik-filtr-cls-1-25-/p,16745

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Pomarańczowy tam jest wycięty prawie całkowicie ;) A meteory i ślady w większości świecą w tym paśmie :)
To co świeciło to inne linie pierwiastków które puszczał ten filtr ;)

Gdyby nie filtr to pewnie zjawisko by wyglądało jeszcze efektowniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie meteor - to raz. Dwa - że przez kilkanaście minut kształt tego "obłoku" praktycznie się nie zmienił, tylko przesunął się w kadrze; trzy - że jak znikąd się pojawił, tak też zniknął, nie rozproszył czy rozwiał, ale po prostu zniknął.

Tak więc wydaje mi się, że to jednak coś innego, zapewne odblask.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ax napisał:

Dopóki Diver się nie pochwali tym w jakich filtrach było to fotografowane to będziemy zgadywać :)

Tak jak @Behlur_Olderys napisał, póki co stale używam Astronomik CLS.

 

7 godzin temu, ax napisał:

Pomarańczowy tam jest wycięty prawie całkowicie ;)

Nie znam właściwie obiektów, które świecą w jedynie w narrowbandzie 550-650 nm. Nie znam więc obiektu, który zostałby całkowicie wyrugowany z obrazu przez filtr Astronomik CLS. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.