Skocz do zawartości

M102 (NGC 5866) - Galaktyka Wrzeciono


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, HAMAL napisał:

Tak będziemy teraz obrabiać wielką skalę?

 

 

Szczerze to nie wiem o co "kaman". Obrobione jest agresywnie żeby pokazać szczegół - tak samo jak poprzednio igła - tyle że tu nie szczędziłem kontrastu na pasie pyłowym bo te jest wisienka na torcie tego obrazka.

 

Ale żeby nie było - masz wycinek surowego stacka z galaktyką.

Obrabiaj po swojemu a ja będę po swojemu, ok?

 

 

L_2000fr crop.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HAMAL napisał:

Zobacz co się dzieje u Ciebie z prawej strony, napaćkałeś szumem pozorny mikrodetal ale charakterystyczne wgłębienie z łukiem pod spodem wyypaaroowałoo :uhm:

 

Referencyjnie 60cm-Hypergraph

 

Moje

 

Twoje

enie 

 

 

 

No nie wyparowało tylko jest przykryte szumem po dekonwolucji 

Jak się dobrze przyjrzeć to detal jest tam gdzie powinien być i zgadza się bardzo dobrze :)

 

Napisałem - obrabiaj po swojemu - ja będę po swojemu. Każdy może sobie sam ocenić detal z referencją. 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Duża skala i walka o detal w niej wymaga jednak pewnego rygoru autentyczności.

Ja tam żadnego regulaminu nie podpisywałem. Wrzuć trochę na luz czasami po Cię te rygory przygniotą.

 

A na poważnie, to wiesz już nie chce mi się z Tobą dyskutować bo wiem, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Masz swoje zasady. Spoko. Innym ich nie narzucaj.

Ja ciągnę swoje zdjęcia za uszy - żeby pokazać jak najwięcej szczegółu - czasem wkradnie się szum. Takie ryzyko.

Dlatego nie boję się pokazać stacka - cały detal który wyciągnąłem, nawet ten mikro który Ty postrzegasz jako "napaćkany szumem" pochodzi z tego zdjęcia. Nic nie jest wygenerowane/domalowane/dorysowane czy co tam jeszcze możesz wymyśleć...

 

Można obrobić delikatnie - ale po co... takich zdjęć czy tam grafik jest w sieci mnóstwo. 

 

 A jak ktoś chce sobie naprawdę podziwiać detal to zleje zdjęcia Twoje czy moje i obejrzy sobie HST. Szkoda spiny, naprawdę.

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

Ja ciągnę swoje zdjęcia za uszy - żeby pokazać jak najwięcej szczegółu - czasem wkradnie się szum. Takie ryzyko.

Prawa strona nie pokazuje prawdziwego szczegółu galaktyki przykrytego szumem lecz jest namalowaną obróbką paćką niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Prawa strona nie pokazuje prawdziwego szczegółu galaktyki przykrytego szumem lecz jest namalowaną obróbką paćką niczego.

No niestety pudło - bo cały pas był obrobiony jednakowo (przez jedną maskę) a nie selektywnie - tak wyszło ze stacka. Widocznie materiał był słaby :laughing1:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Nie jet słaby, świadczą o tym te trzy wąsy na dole na lewo od jądra :)

 

No widzisz, mogłem wziąć tą prawą stronę - przykryć maską i obrobić selektywnie. Ale nie zrobiłem tego bo nie chciałem za mocno ingerować...

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMALwg mnie, jeśli mogę się wypowiedzieć, ma trochę racji, że coś tu nie zagrało w detalu. Obstawiam jednak, że wina stoi bardziej po stronie warunków atmosferycznych w trakcie prowadzenia sesji, których oczywiście nie porównamy u jednego i drugiego. W związku z tym, późniejsze "na siłę" pokazanie szczegółów spowodowało takie rozmycie. Myślę, że coś takiego @Lukasz83 -owi, który pewnie studiuje wcześniej referencyjne zdjęcia obiektu - by nie umknęło. Zdjęcie jest fajne, szczególnie, że w kolorze.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz wypracował technikę obróbki wielkiej skali która jest bardzo skuteczna w tworzeniu efektownych wyników końcowych, ale to co się w jej wyniku tutaj wydarzyło, moim zdaniem jest nieakceptowalne z punktu widzenia walki o prawdziwy detal wielkiej skali.

 

dodane

 

Aczkolwiek ma prawo takie prace tworzyć a ja mam prawo to uznawać za malowanie obróbką,

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dyskusja dwóch niewątpliwych mistrzów astrofotografii jest ciekawa, a nie dla wszystkich może być jasne o jakie "wgłębienie z łukiem" Hamalowi chodzi to pokazuję.

 

Zwrócę uwagę, że pomijając to jedno teoretycznie (a może praktycznie) słabiej ukazane miejsce w innym z kolei odniósł Łukasz spory sukces w wydobywaniu detali.

 

Zarzut Hamala, jeśli nawet uznamy, że surowy materiał Łukasza dawał szansę na oddzielenie tej ciemnej wysepki jest o tyle umiarkowany,

że Łukasz tutaj nie stworzył nic konkretnego tylko ujednolicił cały obszarek. Gorzej jakby gdzieś wyskoczyła jasna plamka, którą można by nawet okrzyknąć nową czy supernową.

 

Obu Panom lajki za fotki się należą, bo pamiętamy jakie (niewybitne) fotki lajkujemy innym, mniej wprawionym ;)

 

Siema

p.s.

Może faktycznie ostro wydobywając struktury czasem szum buduje tu (u Łukasza) jakby mikroskopijne ciemne pasemka przeplecione z jaśniejszymi

ale sukcesy w detalu gdzie indziej i ogólny wygląd całej fotografii rekompensują to zjawisko. 

Faktycznie nie jest to fotografia do ewentualnych analiz naukowych nad detalem tej galaktyki tylko poglądowo-oglądowa.

EDIT:

:exclamation:

O kompleksy jako motywację do pisania o tym nie podejrzewam Hamala

 

takczysiak.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć gwiazdy Caro które zdradzają użycie czegoś w gatunku filtra minimalnego i tłumaczą jak z tak spuchniętego pasa na środku (surowy stack wyżej) powstała ładna cieniutka wstęga niczym HST.

 

Dorzuć wykrojone od otoczki zdegradowane obróbką całe centrum udające niesamowity mikrodetal

 

Pierwsze wrażenie wow, HST w małej skali, ale przyglądając się z bliska detalom ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HAMAL napisał:

Dorzuć gwiazdy Caro które zdradzają użycie czegoś w gatunku filtra minimalnego i tłumaczą jak z tak spuchniętego pasa na środku (surowy stack wyżej) powstała ładna cieniutka wstęga niczym HST.

 

Dorzuć wykrojone od otoczki zdegradowane obróbką całe centrum udające niesamowity mikrodetal

 

Pierwsze wrażenie wow, HST w małej skali, ale przyglądając się z bliska detalom ...

Ty to zawsze wiesz lepiej...

Jeszcze żeby to była prawda to było by idealnie :laughbounce2:

 

Kompleksy, kompleksy

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lukasz83 napisał:

 A jak ktoś chce sobie naprawdę podziwiać detal to zleje zdjęcia Twoje czy moje i obejrzy sobie HST. Szkoda spiny, naprawdę.

100% Popieram.

 

Panowie, za każdym razem to samo. Mam wrażenie, że w ogóle cała ta dyskusja nie ma na celu krytyki czy wymiany poglądów, tylko podgrzanie atmosfery, tak jak wywlekanie spraw światopoglądowych na tydzień przed wyborami...

 

 

A tak zupełnie przy okazji mam takie przemyślenie:

Przy odpowiednio dużej komplikacji aparatu obróbki (począwszy od stackowania) oraz przy odpowiedniej funkcji celu (np. czy obrazek jest już taki, jak na zdjęciach z HST) można wyczarować coś z niczego, detal z szumu. Trochę tak, jak przetrenowane sieci neuronowe. Efekt jest taki, jak oczekiwany, nawet jeśli dodała go obróbka obojętnie od sygnału na wejściu. Jeśli masz 1000 różnych możliwości efektu końcowego, to nawet podświadomie wybierzesz ten, który lepiej zgadza się ze zdjęciem HST. Ale nie znając oryginału, skąd wiadomo, który trzeba wybrać?

 

Chciałbym - marzy mi się -  żebyście kiedyś zabrali się za jakiś obiekt, którego nigdy żaden z Was nie widział ani z HST ani znikąd indziej. Żadnych referencyjnych fotek do porównania, wyłączony internet, tylko surowy materiał i róbcie po swojemu. Wtedy można byłoby ocenić, czyja obróbka jest bardziej realistyczna. Taka astrofotograficzna arena dużej skali.

 

To by się okazało wreszcie, co kto domalowywuje :P

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Duża skala i wyścig o detal jest jak fotometria, tu nie ma miejsca na dowolność, chyba że tworzysz astro-foto-grafikę, ale tak ją podpisuj.

 

Warto dodać: fotometria odtwórcza, bo przecież nikt z Was jeszcze nie odkrył detalu, którego gdzieś by już nie było.

 

Prawdziwa nauka zaczyna się, gdy robisz coś po raz pierwszy :) 

 

BTW: czy @Lukasz83 w ogóle bierze udział w wyścigu o detal? Czy nazywa swoje prace "dużą skalą"? Mam wrażenie, że to tylko Ty, @HAMAL próbujesz go wtłoczyć w tą ramkę.... :)

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.