Jump to content
 • 0

pomoc przy wyborze sprzętu


FrodoRavin
 Share

Question

Witam,

obserwacje prowadzę już ponad dwa lata, mój sprzęt to SW 150/750 na EQ3-2. Mam dokupiony napęd, pierwsze nieudolne próby astrofotografii już za mną, niestety nie posiadam lustrzanki lecz hybrydę (Sony Alpha 6000), która, jak mi się wydaje po przeczytaniu wielu tematów na forum, nie jest najlepszym sprzętem do tego typu zadań, w przeciwieństwie do lustrzanki. Okulary mam tylko te które były w zestawie (Long Eye Relief Super 25 mm i 10 mm oraz dodatkowo soczewkę Barlowa 2x / 1,25"). W związku z tym chciałbym trochę rozwinąć swój warsztat - dokupić jakieś okulary + lustrzankę. Mogę prosić o jakieś porady w tej sprawie? Jeśli chodzi o aparat mój budżet zamyka się w mniej więcej 2000zł. Opłaca się kupić samo body? Wiele osób poleca serię Canon EOS, czy są jakieś konkretne modele które polecacie? Jeśli chodzi o okulary to myślałem o jakimś 6mm, czy to dobry pomysł jak rozpoczęcie przygody z astrofotografią bardziej na poważnie? Czy może lepiej zainwestować na przykład w lepszej jakości 10mm? W przypadku okularów to na jeden około 200zł to chyba wystarczająca cena na początek?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

 • 0

Nie jestem praktykiem, ale Twój największy problem z astrofoto to nie aparat, tylko montaż + teleskop. No i co próbowałeś fotografować? Jeśli planety, to  potrzebujesz dłuższej ogniskowej (Barlow 2x pomoże tylko odrobinę przy wyjściowej ogniskowej 750mm) oraz innego detektora niż bezlusterkowiec czy lustrzanka -tu sprawdzają się specjalistyczne kamerki i technika "filmowa". Jeśli obiekty głębokiego nieba (DS, DSO) to tutaj z tym teleskopem na tym montażu niewiele osiągniesz, bo problem dotyczy precyzji prowadzenia długich ekspozycji z długa ogniskową. Możesz albo focić samym aparatem z jasnymi obiektywami o ogniskowej rzędu 100-200mm na tym montażu co masz, albo zmienić montaż na taki o kilka klas lepszy i jeszcze powalczyć z wszelkim problemami prowadzenia tak długich ogniskowych (750mm). Wymiana tego Sony na Canona to jest problem drugo- albo i trzeciorzędny, przynajmniej na razie.  Kolejny raz sprawdza się zasada, że na ogół sprzęt dobry do obserwacji wizualnych nie jest dobry do astrofoto i vice versa.

  Druga sprawa, to nie masz dobrego okularu do planet. Tę rolę u Ciebie pełni ten 10mm razem z Barlowem - to Ci daje 150x powiększenia, na obserwacje planetarne tym 150/750 jest O.K. Ale tylko i  tylko wtedy, gdy oba elementy (okular + Barlow) są dobrej jakości. Wymiana jednego z ich na lepszy niewiele zmieni. Masz dwa wyjścia: najpierw wymienić tego Barlowa na jakiś renomowany model a potem ewentualnie tę 10-tkę na lepszą, albo alternatywnie zakup dobrego planetarnego okularu 5mm. W tym ostatnim przypadku to musi być model dobrze współpracujący z teleskopem o światłosile F/5, a to ogranicza wybór. Problemem w takich krótkoogniskowych okularach jest też wysuniecie źrenicy wyjściowej - w prostych konstrukcjach typu ortoskop czy Plossl przy takich ogniskowych trzeba wbijać oko w okular. Są oczywiście specjalne modele  okularów planetarnych, które mają dobrze wysunięta źrenicę (tzw. eye relief na poziomie 15-20mm) ale to są specjalne konstrukcje o większej liczbie elementów. Poszukaj okularów 5mm po katalogach sklepów i w  recenzjach, sprawdzając pod kątem jak wyżej ( czy nadają się do światłosilnych teleskopów, wysuniecie źrenicy/eye relief). Oczywiście możesz kupić 5mm ortoskopa (jesli sa na rynku) czy Plossla lepszej marki, ale wygodne to nie będzie. Ja swego czasu w Newtonie 130/650 zostałem w układzie Barlow + dłuższy okular, tylko Barlowa wymieniłem, aczkolwiek chyba nie był znacząco lepszy od oryginalnego.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.