Skocz do zawartości
  • 0

pomoc przy wyborze sprzętu


FrodoRavin

Pytanie

Witam,

obserwacje prowadzę już ponad dwa lata, mój sprzęt to SW 150/750 na EQ3-2. Mam dokupiony napęd, pierwsze nieudolne próby astrofotografii już za mną, niestety nie posiadam lustrzanki lecz hybrydę (Sony Alpha 6000), która, jak mi się wydaje po przeczytaniu wielu tematów na forum, nie jest najlepszym sprzętem do tego typu zadań, w przeciwieństwie do lustrzanki. Okulary mam tylko te które były w zestawie (Long Eye Relief Super 25 mm i 10 mm oraz dodatkowo soczewkę Barlowa 2x / 1,25"). W związku z tym chciałbym trochę rozwinąć swój warsztat - dokupić jakieś okulary + lustrzankę. Mogę prosić o jakieś porady w tej sprawie? Jeśli chodzi o aparat mój budżet zamyka się w mniej więcej 2000zł. Opłaca się kupić samo body? Wiele osób poleca serię Canon EOS, czy są jakieś konkretne modele które polecacie? Jeśli chodzi o okulary to myślałem o jakimś 6mm, czy to dobry pomysł jak rozpoczęcie przygody z astrofotografią bardziej na poważnie? Czy może lepiej zainwestować na przykład w lepszej jakości 10mm? W przypadku okularów to na jeden około 200zł to chyba wystarczająca cena na początek?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie jestem praktykiem, ale Twój największy problem z astrofoto to nie aparat, tylko montaż + teleskop. No i co próbowałeś fotografować? Jeśli planety, to  potrzebujesz dłuższej ogniskowej (Barlow 2x pomoże tylko odrobinę przy wyjściowej ogniskowej 750mm) oraz innego detektora niż bezlusterkowiec czy lustrzanka -tu sprawdzają się specjalistyczne kamerki i technika "filmowa". Jeśli obiekty głębokiego nieba (DS, DSO) to tutaj z tym teleskopem na tym montażu niewiele osiągniesz, bo problem dotyczy precyzji prowadzenia długich ekspozycji z długa ogniskową. Możesz albo focić samym aparatem z jasnymi obiektywami o ogniskowej rzędu 100-200mm na tym montażu co masz, albo zmienić montaż na taki o kilka klas lepszy i jeszcze powalczyć z wszelkim problemami prowadzenia tak długich ogniskowych (750mm). Wymiana tego Sony na Canona to jest problem drugo- albo i trzeciorzędny, przynajmniej na razie.  Kolejny raz sprawdza się zasada, że na ogół sprzęt dobry do obserwacji wizualnych nie jest dobry do astrofoto i vice versa.

  Druga sprawa, to nie masz dobrego okularu do planet. Tę rolę u Ciebie pełni ten 10mm razem z Barlowem - to Ci daje 150x powiększenia, na obserwacje planetarne tym 150/750 jest O.K. Ale tylko i  tylko wtedy, gdy oba elementy (okular + Barlow) są dobrej jakości. Wymiana jednego z ich na lepszy niewiele zmieni. Masz dwa wyjścia: najpierw wymienić tego Barlowa na jakiś renomowany model a potem ewentualnie tę 10-tkę na lepszą, albo alternatywnie zakup dobrego planetarnego okularu 5mm. W tym ostatnim przypadku to musi być model dobrze współpracujący z teleskopem o światłosile F/5, a to ogranicza wybór. Problemem w takich krótkoogniskowych okularach jest też wysuniecie źrenicy wyjściowej - w prostych konstrukcjach typu ortoskop czy Plossl przy takich ogniskowych trzeba wbijać oko w okular. Są oczywiście specjalne modele  okularów planetarnych, które mają dobrze wysunięta źrenicę (tzw. eye relief na poziomie 15-20mm) ale to są specjalne konstrukcje o większej liczbie elementów. Poszukaj okularów 5mm po katalogach sklepów i w  recenzjach, sprawdzając pod kątem jak wyżej ( czy nadają się do światłosilnych teleskopów, wysuniecie źrenicy/eye relief). Oczywiście możesz kupić 5mm ortoskopa (jesli sa na rynku) czy Plossla lepszej marki, ale wygodne to nie będzie. Ja swego czasu w Newtonie 130/650 zostałem w układzie Barlow + dłuższy okular, tylko Barlowa wymieniłem, aczkolwiek chyba nie był znacząco lepszy od oryginalnego.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.