Skocz do zawartości

zakrycie 46 Vir


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem okazję testować hybrydę Tała z montażem Soligora i prowadzeniem Leszka J (efekt bardzo dobry, szczegół, jak nabędę więcej wprawy). Patrzę sobie komfortowo na Księżyc i pokazuję żonie. A ta (laik kompletny niemalże) mówi mi, że gwiazda jakś przed Księżycem świeci. No to ja patrzę do SNPro i rzeczywiście zakrycie się szykuje. Popatrzyłem sobie tak dla sportu na to zakrycie i doszedłem do wniosku, że jednak nie wiem, co jest konieczne do rzetelnej i dokładnej obserwacji takiego zjawiska. Myślę, że jest parę osób, które mogą napisać o tym, jak ustalić współrzędne, jak ustawić czas i jeszcze parę praktycznych wskazówek. Przy takim sprzęcie jaki teraz mi się trafił, spokojnie mógłbym pooglądać zakrycia. Proszę więc o poradę, co myśle, zaciekawi również innych użytkowników forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Poniewaz zostalem niejako wezwany do odpowiedzi to odpowiadam.

Obserwacje zakryc w ostatnim czasie przezywaja ogromna metamorfoze.

Wchodzi do zakryc coraz bardziej zaawansowany sprzet i metody pomiarowe.

Jednak nadal przyjmowane i maja waznosc obserwacje wykonywane z uzyciem swoistego min. sprzetowego.

 

Przygotowanie do obserwacji zakryc nalezy rozpoczac najlepiej od poznania jakiegos zakryciowca, ktory bedzie mogl nas prowadzic za reke.

Jesli jednak nie mamy takiej mozliwosci to musimy sami rozpoczac przygotowania.

 

1. Wyznaczamy wsp. geograficzne z dokladnoscia min. 5 metrow (mapy 1:10 000 lub lepsze a najlepiej GPS)

a)nalezy zwrocic uwage na to w jakim ukladzie wykonana jest mapa - w Polsce wiekszosc map 1:10 000 wykonana jest w ukladzie Pulkovo (oficjalny uklad geodezyjny Ukladu Warszawskiego). Jesli mapa nie ma oznaczenia w jakim ukladzie jest wykonana to nalezy wiedziec kto, gdzie i kiedy wydal mape. Sa sposoby by dojsc do tego jaki jest uklad danej mapy i jak przeliczyc dane wsp. na najbardziej przydatne w zakryciach czyli WGS 84 lub ED 1950 - ale to juz wyzsza szkola jazdy. W przypadku GPSa nalezy jedynie w ustawieniach wybrac jeden z tych ukladow.

 

2. Uzywajac dokladnych wsp. robimy efemerydy przy pomocy jednego z programow - polecam Occulta 4.22 lub LOW 3.1 Pro

 

3. Uczymy sie okreslania kata CA. Jest to kont niezbedny do okreslania gdzie gwiazda zniknie lub sie pojawi. CA jest to kat pozycyjny okreslany wzgledem terminatora.

a) jesli obserwacja przeprowadzana jest podczas zacmienia Ksiezyca wtedy uzywamy kata WA - koat od bieguna Ksiezyca.

 

4. A teraz wg. mnie element najistotniejszy - ogladamy kilka zakryc treningowo tak by sprawdzic czy warto inwestowac w dalszy sprzet niezbedny do rejestracji zakryc z wynikiem naukowym.

 

5. Jesli uznamy, ze zakrycia - TO JEST TO (bo zakrycia jak Piccolo to jest to) to naszykowac sie musimy na wydanie ok. 300 -350 PLN.

 

a)200 - 250 PLN ->>> specjalny zegar do zakryc z wyprowadzeniem sygnalu czasu UWAGA - NIE NADAJA SIE DO ZAKRYC ZEGARKI ODBIERAJACE DCF 77 KTORE MOZNA NABYC W HIPERMARKETACH CZY SKLEPACH ELEKTRONICZNYCH. MOGA BYC ONE JEDYNIE POMOCNICZE. Specjalny zegar do zakryc mozna nabyc tylko w SOPiZ PTMA - nie latwo jest zobic taki zegar samemu.

 

B) 100 PLN ->>> specjalny stoper zakryciowy czyli taki, ktory mozna synchronizowac elektronicznie (nie recznie) z sygnalem czasu.

 

6. Teraz musimy wykonywac jak najwiecej zakryc i ternowac tefleks tak by byc pewnym, ze nasz wynik (wliczajac blad stopera i zegara wzorcowego - to mozna sprawdzic w Polsce tylko w SOPiZ PTMA) to nie wiecej niz 0.35 sek.

 

7. Musimy nauczyc sie wypelniac roczne raporty i do konca lutego wyslac je do Przewodniczacego SOPiZ PTMA - dr hab. Marka Zawilskiego. Obserwacje te po wykonaniu tzw. redukcji trafiaja do Japonii, USA i Niemiec.

 

I to na tyle .

To jest minimum, ze by zaczac obserwowac zakrycia gwiazd przez Ksiezyc bo co do asteroidalnych to jest troszke inaczej z efemerydami i obserwacja sama w sobie.

Dodam jeszcze, ze samodzielne obserwacje w zakryc w Polsce sa niemal niewykonalne bo samemu nie latwo dopiac tych wszystkich szczegolow (bo to co napisalem wyzej to tylko 10 % tego co zakryciowiec powinien wiedziec - niektorzy rok ucza sie startowania stopera synchronicznie z sygnalami czasu). Dlatego jesli ktos chce obserwowac a nie ogladac zakrycia to wrecz musi zapisac sie do SOPiZ PTMA. byli tacy co probowali robic wszystko sami ale znikneli badz ich obserwacje nie mialy waznosci ze wzgledu na niska jakosc i byly nie przydatne do celow naukowych.

 

Ja nauczylem sie wszystkiego dzieki SOPiZ i mimo, ze mam pewna wiedze o zakryciach to nie jestem w stanie sam prowadzic wartosciowych obserwacji.

Bo po co samemu robic brzegowke - jedna obserwacja nie ma waznosci !!!!!!!!

 

Tak wiec wszystkich zainteresowanych zakryciami zapraszam do SOPiZ PTMA

 

Pozdrawiam

 

PS

Ja obserwuje tez komety i nie czuje, ze zdradzam zakrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Staszku nie zdradziłem zmiennych bo to moja największa pasja, ale kiedyś Jurek Speil mnie namawiał do obserwacji zakryciowych i tak mi został sentyment, a wczoraj miałem okazję do obejrzenia zakrycia więc pomyślałem - czmu nie zapytać o szczególy. Jak widzisz Paweł dokładnie to wyłożył. Być może czasem sobie popatrzę na jakieś zakrycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tę "zdradę" opatrzyłem przymrużonym oczkiem ;). Jestem entuzjastą wszelkich miłośniczych obserwacji, które kończą się jakimś wynikiem. Sam w latach 1991 - 1995 byłem aktywnym obserwatorem zakryć/odkryć gwiazd przez Księżyc, działającym w SOPIZie. Mam na swoim koncie około 200 poprawnie wykonanych pomiarów tych zjawisk przyjętych przez ILOC.

Ktoś w innym wątku pytał co może być interesującego w zniknięciu lub rozbłyśnięciu gwiazdy zakrywanej/odkrywanej przez Księżyc czy planetoidę. Odpowiadam - niech spróbuje zaobserwować takie zjawisko i wykonać odpowiednio dokładny pomiar!.

Dla mnie były to niezwykle emocjonujące zjawiska zwłaszcza gdy zbliżał się efemerydalny moment odkrycia gwiazdy. Zawsze wtedy myślałem, ze łomoczące serce wyskoczy z klatki. Dlatego gdy zacząłem mieć kłopoty z sercem musiałem z tych obserwacji zrezygnować i pozostać przy spokojniejszych obserwacjach gwiazd zmiennych, chociaż czasami i tu emocje mogą być niebywałe jak np. noc z 2/3.02.2002 z "jaśniejącą w oczach", wybuchającą V838 Monocerotis.

Rozumiem więc doskonale Pawła Maksyma i też namawiam do obserwacji zjawisk zakryciowych!

 

Wiem Oskar dobrze, że z obserwacji gwiazd zmiennych nie zrezygnujesz bo wiesz jak one "smakują"! ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w miłośniczej astronomii nie ma nic ciekawszego. Można patrzeć na m-ki, planety, Księżyc, ale te obiekty są w pewnym stopniu niezmienne. A przy obserwacjach gwiazd zmiennych ciągle coś się dzieje i dodatkowo może Cię coś zaskoczyć. To mi się podoba najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dopiero teraz mogę dodać kilka informacji na temat zakryć gwiazd, bowiem tydzień temu otrzymałem w liście z zagranicy "nieproszonego gościa" który całkowicie zablokował mi dostęp do poczty e-mailowej i internetu i nie mogłem nic zrobić na komputerze. W dodatku było to na dwa dni przed zakryciem Alfy Wagi, której obserwacje planowaliśmy w Oddziale PTMA w Warszawie.

 

9 czerwca br było zakrycie 46 Vir. Również to zakrycie obserwowaliśmy w naszym Oddziale, a ja mam nagranie z tego zakrycia - wykonane kamerą CCD przez teleskop PTMA - TN 250/1400. W dodatku była to gwiazda podwójna, a po zniknięciu jaśniejszego składnika był przez chwilę widoczny słabszy. Dokładnie przez 0.20 sek, bowiem stosujemy służbę czasu opartą o sygnały czasu DCF i insertery, dzięki którym mamy na ekranie podawany czas każdej klatki z dokładnością 0.04 sek.

 

Na temat podstawowego sprzętu napisał już kolega Paweł Maksym. Trochę informacji o sprzęcie wykorzystywanym w Oddziale PTMA w Warszawie można znaleźć na stronie WWW http://ptma.astronomia.pl w dziale "teleskopy".

 

Polecam książkę, która ukazała się w PTMA - "Poradnik obserwatora pozycji i zakryć". Powstała dzięki merytorycznej pomocy znanego w Warszawie astronoma, doc. Macieja Bielickiego, a autorami jej byli M. Zawilski ("szef" SOPiZ PTMA), R. Fangor i Z. Rzepka.

Była to jedyna wówczas tego typu literatura w Polsce - jako ciekawostkę dodam, że w jednej ze znanych książek astronomicznych lat 70 (ub. wieku) na prawie 500 stron o zakryciach gwiazd jest niewiele więcej niż 1 strona (!), a na koniec znajduje się zdanie (cytuję z pamięci): "szczegółowe informacje na temat obserwacji tych zjawisk wykraczają poza zakres tej książki...". Przez kilka lat żaden astronom w Polsce nie chciał się podjąć recenzji "Poradnika" stwierdzając, że nie jest wystarczająco kompetentny (!). Pierwsze wydanie ukazało się dopiero w 1990 roku, a rozszerzone II wydanie w 1998 roku (doszli nowi współautorzy: J. Wiland, S. Kruczkowski i L. Benedyktowicz). Wszyscy autorzy są od 20 lat obserwatorami SOPiZ.

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć to bardzo dobra pozycja, o której wspomniał Hermes. Od ostatniego wydania minęło już 5 lat, a dziedzinie obserwacji zakryć w tym czasie dokonał się znaczny postęp technologiczny. W związku z tym niektóre działy tej książki wymagają już uaktualnienia i uzupełnienia. Chyba jest (o ile mi wiadomo z rozmów kuluarowych :)) w zamiarze autorów.

 

W "Poradniku..." jest jedynie kilka stron na temat brzegowych zakryć gwiazd przez Ksieżyc, czyli popularnie zwanych "brzegówek" (nie mylić z jaskółką brzegówką ;D).

 

Dlatego od dłuższego czasu zbierałem materiały na ten temat, które połączone z wiedzą i doświadczeniem nabytym na takich wyprawach zaowocują (mam nadzieję) już niedługo jako odrębna pozycja książkowa !!! Być może gotowa do druku będzie już nawet na jesienią tego roku.

 

Problem braku literatury polskojęzycznej w temacie brzegówek powinien więc zostać rozwiązany. Poza opisami i wynikami obserwacji tych zjawisk zamieszczanymi w periodyku "Materiały SOPiZ", istnieje jedynie bowiem odpowiednik z USA (rok wydania 1976 !!!) pod nazwą "Graze Observer's Handbook", który jest juz "trochę" nie na czasie, choć jednocześnie stanowi kopalnię podstawowej wiedzy o brzegówkach.

 

Do pracą nad taką książką skłonił mnie fakt, ze niewielu obserwatorów wie w jaki sposób przygotować się solidnie do tej spektakularnej ważnej naukowo obserwacji.

Książka będzie więc zawierać : przygotowania do zjawiska, metodyki obserwacji, techniki obserwacji, sprzęt obserwacyjny, analiza wyników, publikacja wyników itp), czyli wszystko co dotyczy brzegówek !!!! Uzupełni ona tym samym w części niektóre z działów "Poradnika...".

 

Szkoda tylko, że nie mogłem pojechać na Seminarium Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA (SOPiZ) w przysietnicy koło Krosna, któa właśnie dziś się kończy. Wszystko przez egzaminy.... A miałem właśnie tam wygłosic referat w tym temacie......no cóż może na nastepnym Seminarium juz z ksiązką..... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można patrzeć na m-ki, planety, Księżyc, ale te obiekty są w pewnym stopniu niezmienne.

 

No nie, Oskar, z tymi niezmiennymi planetami to walnąłeś jak łysy (nie Andrzej :) ) grzywą o kant kuli. Planety (a zwłaszcza Jowisz) to chyba najbardziej dynamiczne obiekty na niebie. Problem w tym, że trzeba umieć dostrzec te drobne szczególiki, ktore wraz z czasem ewoluują: zmieniają położenie, kształt, barwę. Ja nie przepadam za DS m.in. z tego powodu, że są takie statyczne, no ale planety...

pozdrawiam

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można dostać "Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć"?

Mniej więcej w listopadzie ubiegłego roku napisałem do ZG PTMA e-maila z prośbą o tą właśnie pozycję. Pytałem też o "Poradnik Obserwatora Ciał Układu Słonecznego" - niestety, do dziś nie otrzymałem odpowiedzi.

Ktoś tutaj ostatnio mówił, że odział krakowski PTMA działa bardzo prężnie - pewnie dlatego nie mają chwilki czasu by wystukać odpowiedź do mnie.

Wiecie może, gdzie można kupić te pozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalizowałem z tymi planetami. Jowisz się już kończy więc specjalnie na niego nie popatrzysz. Poza tym ile możesz dostrzec zmienności małym instrumentem: WCP, cienie księżyców, jakieś struktury. Jednak to są zmiany delikatne. W tym sensie można przeciwstawić statykę planet dynamice gwiazd zmiennych, które zmieniają jasność bardzo szybko i często nieprzewidywalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można dostać "Poradnik Obserwatora Pozycji i Zakryć"?

 

Jeśli chodzi o odpowiedzi na maila z ZG PTMA, to nie zawsze jest to możliwe na czas, problem z tym jest bardzo złożony i nie będę go tu roztrząsał. Ja osobiście polecam kontak telefoniczny z ZG (trzeba znać niestety godziny, kiedy ktoś tam urzęduje, niepamietam teraz dokładnie ale napewno nie dzwonic przed 11 rano !!!)

 

Otóż Bielack, zadzwoń do ZG PTMA (012) 422-38-92 i zapytaj czy jeszcze jest Poradnik. Ostatnim razem jak byłem w pażdzierniku to napewno widziałem kilka egzemplarzy i tak szybko to się chyba nie wyczerpią. A potem to już chyba droga pocztowa zostaje, jak zwykle w przypadkach sprzedawania pozycji książkowych przez ZG- za zaliczeniem pocztowym bodajże. Czerwonym blankietem kasę na adres i powinni przysłąć napewno ;D

 

Nie wiem czy może w Łodzi, gdzie jest główny sztab SOPiZ jest on dostępny w sprzedaży. Moze Paweł Maksym bedzie cos wiedział ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack przyslij mi zaadresowana koperte do siebie z znaczki na cos co wazy tyle co kaseta video to wysle Ci to za friko (jeden z moich).

Wlasnie wrocilem z SOPiZu i musze Ci Wojtku powiedziec, ze mialem dla Ciebie LOW.

A co poradnika to chyba bedzie nowe wydanie wraz z rozdzialami o brzegowkach.

Pozdrawiam - zmeczony po drodze Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max, a czy miałbyś mozliwość aby je umieścić na jakimś serwerze, choć wiem, że zajmują sporo miejsca, to ja mógłbym sobie je ściągnąc, bo wreszcie mam szybkie stałe łącze.

 

A jeśli nic z tego nie wyjdzie, to co tam, przejade się do Łodzi kiedyś za jakieś 10 zł :) wiesz jak..... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.