Skocz do zawartości

MONO vs COLOR - empirycznie


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

odpiąłem Atiki, podpiąłem ASI i ta wątpliwość, czy ASI 224 color o dwa razy mniejszym pixelu podoła !!! :D

 

Odległość została ta sama aby te kamerki obsługiwały paski dwoma pixelami

 

Na rozgrzewkę ASI 120 mono, efekt wiadomy :) przecież to po 2 pixele mono na kreskę

 

MC-A120.png.5b77bbab1eaf96604a4ef05978c47d43.png

 

A ASI kolor? Podoła? Podołała !!!:D

 

MC-A224.png.babaf6a897127ab6017f350ec47ff3b0.png

 

przy okazji zrobię badanie Asiek po pixelu na kreskę :)  

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun, bo fajny test, ale końkluzji mi zabrakło po ostatnim wpisie. Znaczy się, w zależności od tego jaki bajer wybierzesz przy debajeryzacji, to paski jednak udaje się uzyskać z Titana kolor? Bo w tym ostatnim wpisie nie podajesz które obrazki bajerowałeś :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

22 minuty temu, Loki napisał:

Bo w tym ostatnim wpisie nie podajesz które obrazki bajerowałeś

Fakt, dopisałem :) 

 

 

A bo zamysł był taki, że sami sobie FITa z Atika popróbujecie :) co by i nikt nie zarzucał, że nie umiem na kolorze pasków uzyskać a da się :P

 

MC-fit-crop.fit

 

Przez pomyłkę Łukasza M102 wrzuciłem :D już właściwy plik :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

Debayeryzacja to jednak głupia jest, albo ja głupi :D

To chyba kwestia wykorzystanej metody interpolacji. Jeśli czerwony piksel jest co drugą linię, czyli zawsze na pasku jasnym, to podstawowe algorytmy zleją całość w jasne wartości. Niebieskie będą na ciemnych paskach i cały kanał niebieski będzie ciemny. Taką metodą otrzymasz dominantę czerwieni lub niebieskiego, w zależności od ułożenia wzoru.

Na surowej klatce wszystko jest w skali szarości i dlatego widzisz paski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał:

Ej ej, CMOS miał po 2 pixele na kreskę, bez takich mi tu :P

 

skoro zdajesz sobie z tego sprawę to po jakie licho zamieściłeś wyniki tego "testu" skoro nie spełniają założeń

bardzo łatwo wyciągnąć błędne wnioski

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

A jaka była tutaj debayerazacja? Dasz radę wrzucić z jakąś taką która pozbędzie się szachownicy? Wtedy lepiej będzie się dało oceniać percepcyjnie taki obrazek.

A jaką robi Artemis ? 4 posty wyżej jest czysty fit z Atika Titana, może Ci się uda go tak zdebajeryzować, aby szachownicy nie było, pokaż wtedy czym i jak koniecznie :uhm:

 

 

  

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

A nie mówiłem? :)

A skąd wiesz, że tam nie ma kropek z jasną poświatą między nimi ?

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

 

  

A skąd wiesz, że tam nie ma kropek z jasną poświatą między nimi ?

 

 

 

To by musiały być na przemian kropki o różnych kolorach ale identycznych intensywnościach w bardzo regularnym wzorze. W rzeczywistości regularne wzory na bazie siatki prostokątnej pojawiają się dosyć rzadko (wyjątek to kryształy, albo swetry). Mówimy o zastosowaniu do astrofotografii czy czytaniu kodów kreskowych? :)

 

EDITED: oczywiście, zawsze będzie pewna minimalna niejednoznaczność co do kolorów ze względu na to, że jednak charakterystyki filtrów w masce Bayera nieznacznie się pokrywają. Myślę, że odpowiednia kalibracja na trójkolorowej planszy dałaby dosyć dobry rezultat...

 

btw:

tych plików *.fit nie czyta mi standardowa biblioteka do fitsów astropy. Możesz dać surowe klatki niedotykane? 


 

WARNING: VerifyWarning: Error validating header for HDU #0 (note: Astropy uses zero-based indexing).
    Unparsable card (BZERO), fix it first with .verify('fix').
There may be extra bytes after the last HDU or the file is corrupted. [astropy.io.fits.hdu.hdulist]

OSError: Empty or corrupt FITS file

 

Może ktoś słyszał o tym błędzie astropy?

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HAMAL napisał:

Widać więc jak na dłoni, że walcząc o mikro detal np na Księżycu, sporo tracimy robiąc kamerką kolorową

eeeee.... pokazałeś tylko że tracimy gdyby ktoś postępował schematycznie nie zastanawiając się nad tym co robi.

 

robiąc debajeryzację dla obrazu gdzie komponent wysokiej częstotliwości nie dość że przekracza rozdzielczość filtra to jeszcze złośliwie jest z zsynchronizowany z próbkowaniem jest poważnym naruszeniem zasad i to się musi źle skończyć! :banan:

Go-to-jail.jpg.92f6e900ff2cec578e6a9a02f56fcc48.jpg

 

a przecież fotografując obiekt praktycznie czarnobiały jak księżyc albo twoje paski nie powinno być zauważalnej różnicy między mono i bayerem.

tylko że zaczynamy od zrobienia flata, który będzie wyrównywał odczyty pikseli ukrytych za filtrami niejednakowych kolorów. w ten sposób zmieniamy kamerkę kolor w kamerkę mono i oczywiście nie robimy wtedy żadnej debajeryzacji bo to jest już wtedy kamerka mono więc tylko czytamy wartości pikseli jak gdyby były luminacją.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, szuu napisał:

tylko że zaczynamy od zrobienia flata, który będzie wyrównywał odczyty pikseli ukrytych za filtrami

Musiałbyś zrobić flata na czymś o kolorze identycznym z Księżycem, czyli w praktyce nierealne. Przy wyostrzaniu na pewno wylezie kratka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.