Skocz do zawartości

Pierwsza lornetka bresser???


piotr_kulas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam nadzieje ze pytanie zadaje w dobrym miejscu i zaraz nie posypie sie lawina;)

Jestem przed zakupem pierwszej lornetki, mam dwa typy na oku, prosba o pomoc we wskazaniu lepszej opcji:

https://www.decathlon.pl/lornetka-bresser-travel-10x25-id_8272202.html

Lub

https://www.astrozakupy.pl/lornetka-optus-10x40/2143/

Budzet do 100zl, przeznaczenie to wycieczki piesze i obserwacje raczej w dzien-> widoki, góry, las:) wiec mobilność jest ważna, ale jeśli jest cos "ciezszego" co warto zabrać do plecaka to jestem otwarty na propozycje. Dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi, niestety jak sprawdzilem lornetka Nikon mocno wykracza poza budżet, jaki przewidzialem na zakup sprzętu. Niemniej "fiatem" tez przeciez mozna gdzies dojechać, nie zawsze trzeba podróżować "mercedesem". 

Rozumiem zatem, ze bez wzgledu na moj wybór pomiędzy przytoczonymi dwoma modelami bede jechał fiatem, ale będę jechał. Lornetka ma służyć wszystkim domownikom, powiedzmy na wycieczke w góry, wiec wersja zabawkowa moze nie bedzie tak "bolała" jak zostanie zniszczona. 

Mam nadzieję, ze moje kolejne pytanie/temat bedzie bardziej trafione w tematyke forum (bardziej PRO).

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wycieczki do mobilnych obserwacji kup Nikon Sportstar EX 8x25. To jest właśnie Fiat. Używany, tani, ale jakoś tam jedzie...

Mercedesem będzie ZEISS 8x25B T* VICTORY - do kupienia za około 3000 zł......

 

- unikaj lornetek z zoomem

- unikaj lornetek dużych (do turystyki)

- unikaj dużych powiększeń

- unikaj lornetek od niestrniejących producentów - kupiuj lornetki produkowane przez....producentów lornetek/

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle koledzy z forum mają rację i sprzęt za 100zł to zabawka i żeby mieć porządną lornetkę trzeba wydać od ok. 1000zł w górę jednak nie każdy ma tyle pieniędzy ja np. Mam celestrona 7x35 za 170zł i może ma trochę wad ale szerokie pole widzenia powiększenie przy którym obraz nie trzęsie się podczas obserwacji z ręki, mała waga i poręczność ja używam jej do obserwacji natury ale do astronomii też czasami np. Do ogólnych obserwacji. 

 

I teraz napiszę to z czym wiele osób się nie zgodzi i pewnie będą krytykować ale cóż początkujący nie potrzebuję lornetki za niewiadomo ile po prostu nie zobaczy znacznej różnicy jednak po jakimś czasie będzie zauważał wady taniego sprzętu i jeden skończy z obserwacjami a drugi będzie się cieszył z tego co ma a jak mu się spodoba to kupi inny ale lepszy sprzęt gdy dozbiera odpowiwdnią kwotę. 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Refraktor
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno te lornetki, które podałeś w linkach, nie mają takich parametrów jak to podają producenci. Możesz kupić tanią lornetkę, która dla ciebie będzie dobra jednak ja dozbierałbym ok. 100zł więcej sprzęt poniżej 100zł rózni się od tego za ok. 200zł wiem to z własnych doświadczeń, kiedyś kupiłem monokular za 50zł do obserwacji leśnych i nie używam go do dziś, odrzucający zapach gumy i optyka, od której już po kilku minutach obserwacji bolą oczy,z lor etką w podobnej cenie będzie tak samo dlatego jak nie chcesz wydawać tysięcy to ewentualnie kup coś za ok. 200zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega kupił jakąś tanią lornetkę z logiem Bresser (coś ok 40mm), zaraz zacięła się regulacja ostrości, skakała po pół obrotu. Sprzedawca zaproponował mu zwrot lub zakup droższej lornetki Bresser, tym razem to był zoom z obiektywami 50mm chyba do 36x, po pół roku zacięła się w połowie centralna regulacja, poza tym rozluźnił się mostek. Najlepsze że jak mu mówiłem na początku żeby sobie kupił Nikona za 700zł to mnie wyśmiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam Wasze opinie, to aż ciarki mnie przechodzą... co do marek to uważałem bressera za jakąś juz markę, która choćby w minimalnym stopniu zna sie na optyce, a celestron? Wpadł mi jeszcze taki model celestron https://m.ceneo.pl/19808424 czy to faktycznie nie ma sensu? Rozumiem, Wasze opinie i cenie każdy konstruktywny wpis:) póki kasa nie wydana, to można zmieniać typy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz poważny ranking małych lornetek https://www.optyczne.pl/ranking_optyczne_pl-ranking_lornetek-8x32.html

Na przedostatnim miejscu jest najtańsza Delta Optical-Sport 8x32. To wg mnie aktualnie najkorzystniejszy wybór dla Ciebie.

Inne tańsze odpuść sobie bo tylko stracisz kasę, ew. wpłać na jakiś szczytny cel, będzie więcej pożytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotr_kulas Wg mnie z tanich dachówek to ciekawy jest Levenhuk Karma Plus 8x32, patrzyłem przez niego. Miałem też monokular 8x42 (to pół Karmy plus) i mam lornetkę Karma Pro 8x42. Ostrość niemal po brzegi. Tak czy inaczej to są lornetki ok. 4 x droższe niż linkowane przez Ciebie. Może warto kupić jednak za 100zł lornetkę, niż nie kupić żadnej, nie doradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piotr_kulas napisał:

Wpadł mi jeszcze taki model celestron https://m.ceneo.pl/19808424 czy to faktycznie nie ma sensu? 

Kolejny syf....

 

Lornetki kompaktowe TYLKO od uznanych producentów. Poszukaj na Ebayu Leitz Trinovid 8x20B lub 10x25B

Za 200€ kupisz już przyzwoity, używany egzemplarz...... Będzie Ci służył do śmierci, a potem Twoim dzieciom i wnukom..... Kup raz a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę Bressera, kupiłem ją 12 lat temu, 7x50, kosztowała około 120 zł. Może optyka nie jest najgorsza ale co chwilę traci ostrość, lekko ruszysz rozstawem i po ostrości. Ogólnie męka. Do krajobrazu jeszcze ujdzie. Miałem kiedyś lunetkę produkcji radzieckiej Turista i bije na głowę te obecne wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forach optycznych czy astronomicznych nikt nie poleci dobrej lornetki za 100zł bo takiej po prostu nie ma. Jeżeli nie jesteś w stanie zwiększyć budżetu to kup coś w miarę znanej firmy z pryzmatami minimum BK7 i wybierz osobiście egzemplarz w celu wyeliminowania rozkolimowanych i słabych mechanicznie. Wielu z nas zaczynało od zwykłej lidletki i też się jarało tym co przez nią widać.

Jeżeli jesteś w stanie zwiększyć budżet dwu lub trzy krotnie to celuj min. w deltę discovery/entry, olympusa DPS I lub nikona aculon, najlepiej w powiększenia do 8x bo powyżej z ręki już trzęsie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odp i cenne wskazówki. Finalnie padło na wspomnianego bressera 10x25 (głównie i tylko ze względu na cene), nie mam porównania obrazu z lepszego sprzętu, wiec to co widze wydaje się byc ok. Mniej wiecej jak z zakupem TV... w sklepie mając porownanie blisko siebie kilku modeli widzimy często różnice w jakości obrazu, po zakupie "slabszego"  modelu i przywiezieniu do domu nie mamy do czego porownac, wiec jest OK... to chyba u mnie tak dziala ;) za tydzień pierwsza  wycieczka wiec zobaczymy jak sprawdzi sie w warunkach "bojowych". Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.