Skocz do zawartości

PAT i PHD - same problemy


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie wczoraj była odrobina nieba bez chmur, więc postanowiłem zmierzyć się z PATem i PHD. Zafundowały mi sporo frustracji:

 

1. PAT - nie chciał zobaczyć mojej kamerki QHY II L-C. Kamerka sprawna, bo PHD z niej bez problemu korzystał. Montaż PAT prawidłowo obsługiwał - nawet działało przestawianie montażu, tylko nie był w stanie wykryć kamery - w sterowniku były opcje tylko symulacji kamery. Nie sądzę, by chodziło o jakiś konflikt z PHD, bo bez włączania PHD PAT też nie widział kamery. Do bani :(

 

2. PHD - nie chciał ruszać montażu, ale pokazywał obraz z kamery, dało się niby włączyć guiding, ale jedyne co uzyskiwałem to obraz jak powoli przesuwa się gwiazda na ekranie względem początkowej pozycji. Do bani :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie 2. Czy wcisnąłeś SHIFT i ikonę celownika ? Po tej operacji dokonuje się kalibracja i montaż jest guidowany. Też tak miałem jak opisujesz gdy wciskałem sam celownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Winter napisał:

Odnośnie 2. Czy wcisnąłeś SHIFT i ikonę celownika ? Po tej operacji dokonuje się kalibracja i montaż jest guidowany. Też tak miałem jak opisujesz gdy wciskałem sam celownik.

Nie wciskałem shifta, nie miałem o tym pojęcia. Jeśli rzeczywiście tak trzeba, to jest to strasznie głupio zaprojektowane. 

 

@Tayson Na razie staram się trzymać z dala od Maxima - jeszcze by mi się spodobał, a to dość droga zabawka. Są pokusy, przed którymi po prostu trzeba uciekać, póki można :)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dobrychemik napisał:

W instrukcji niestety nic na ten temat nie podano.

@Tayson @dobrychemik

W korespondencji z kolegą bujarek dostałem takie info :
"Od razu dodam, że instrukcja nie dogoniła aktualnej wersji - MaximDL jest wspierany, ale jako opcjonalny. PAT potrafi już komunikować się z kamerami przez drivery ASCOM. "

Więc w instrukcji nic nie będzie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna nocka z PATem i PHD. Poszedłem do przodu, ale nadal jestem niezadowolony z rezultatów.

 

PAT - po ponownym zainstalowaniu sterowników do kamery (drugi raz te same) PAT zobaczył kamerę! Mam zainstalowane PlateSolver2 i All Sky Plate Solver (ASPS); PAT teoretycznie powinien móc korzystać z obu, ale tylko z tym pierwszym udało mu się dogadać. No trudno, na początek wystarczyło, choć bardziej lubię ASPS, bo jest szybszy. PlateSolver2 dobrze działa, gdy już na starcie ma dobre dane dotyczące tego na co patrzy, zatem wymaga dość dobrego ustawienia montażu i zgrania tego co widzi ze współrzędnymi, które dostaje ze sterownika ASCOM. 

Do rzeczy: jak się spisał PAT? Byle jak. Po kilku poprawkach doszedłem do stanu, w którym pokazał mi błąd całkowity ustawienia 0'05". To znaczyło, że przy ogniskowej 600 mm powinienem mieć piękne prowadzenie. A wcale nie było. Porobiłem zdjęcia tego samego obszaru nieba, na którym używałem PATa i kicha - nawet przy 30 sekundach wszystkie klatki z wyraźnymi kreskami. O wiele lepsze wyniki uzyskiwałem bawiąc się dryfem.

Drugi problem: nie działała opcja niewielkich korekt pokazywanych na żywo. Powinna być strzałka pokazująca w które miejsce przesunąć wybraną gwiazdę. Gwiazdę mogłem sobie wybrać, ale nic to nie dawało, żądne wskazówki się nie pojawiały.

 

PHD - tym razem wciskałem SHIFT, ale nie zauważyłem jakiejkolwiek zmiany. Nadal montaż nie był korygowany przez PHD. Co ciekawe, jak później chciałem znowu uruchomić PATa, to tym razem nie mógł się już skomunikować z kamerką, nawet pomimo zamknięcia PHD. Jak sobie radzić z tym, że dwa programy chcą korzystać z jednej kamerki? Chyba sobie jednak wchodzą jakoś w drogę.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dobrychemik napisał:

Jak sobie radzić z tym, że dwa programy chcą korzystać z jednej kamerki? Chyba sobie jednak wchodzą jakoś w drogę.

Równocześnie się nie da, ale po zamknięciu jednego drugi powinien się połączyć. Widać że PHD nie zwalnia prawidłowo kamery, raczej nic z tym się nie da zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

A czemu nie użyjesz po prostu SharpCap? 

Ponieważ obejrzałem na YouTube film prezentujący działanie PATa i mi się to na tyle spodobało, że postanowiłem dać mu szanse. Jeszcze się NIE poddaję, powalczę z nim dalej.

Edytowane przez dobrychemik
brak istotnego słowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobrychemik napisał:

Ponieważ obejrzałem na YouTube film prezentujący działanie PATa i mi się to na tyle spodobało, że postanowiłem dać mu szanse. Jeszcze się poddaję, powalczę z nim dalej.

Cześć, gdy przeczytałem, że masz problemy z wykorzystaniem PATa to wysłałem do Ciebie wiadomość. Jeśli chcesz to chętnie pomogę zdalnie, np. przez Anydesk.

Chciałbym zobaczyć jakim cudem, przy praktycznie zerowym błędzie PA, miałeś błędne prowadzenie. Może to nie wina ustawienia na biegun? Czy jesteś pewien, że te kreski na zdjęciach są w osi deklinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bujarek napisał:

Cześć, gdy przeczytałem, że masz problemy z wykorzystaniem PATa to wysłałem do Ciebie wiadomość. Jeśli chcesz to chętnie pomogę zdalnie, np. przez Anydesk.

Chciałbym zobaczyć jakim cudem, przy praktycznie zerowym błędzie PA, miałeś błędne prowadzenie. Może to nie wina ustawienia na biegun? Czy jesteś pewien, że te kreski na zdjęciach są w osi deklinacji?

Właśnie przed chwilą poszła PW :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Tayson napisał:

@dobrychemik Sorki że się wtrącam, ale to Twoje PW do Jarka moim zdaniem powinno być przed napisaniem tego całego tematu. 

 

Jest tu co najmniej kilku użytkowników PATa, więc uznałem że jest szansa na szybką podpowiedź.

 

Ogólnie wygląda na to, że podstawowy problem to na razie brak współpracy PATa z ASPS, który jest konieczny do pełnej funkcjonalności PATa. Nie wiem czemu na laptopie jest z tym problem, będę starał się go rozwiązać. Laptop jest Żony, więc w razie czego wiem kogo obwiniać... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Sporo czasu minęło. Na wszelki wypadek w skrócie zaktualizuję temat:

- wsparcie ze strony @bujarek znakomite, polecam

- PATa zakupiłem i nauczyłem się obsługiwać

- na zlocie to właśnie PAT pozwolił mi szybko i bezboleśnie ustawić montaż z błędem poniżej jednej minuty łuku - tyle mi wystarczy

- PHD też jakoś oswoiłem i działa - podczas zlotu @diver robił pamiątkowe fotki wykresów PE z mojego zestawu :)

 

Podsumowując: wszystko jest już ok.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pora odświeżyć temat, bo mam nowy montaż, a to zawsze oznacza nowe problemy.

 

W Krakowie, na tarasie nie mam dostępu ani do Polarnej, ani nawet do całej południowej połówki nieba, czyli AsiAir nie pomoże mi w ustawieniu na biegun. Zatem w tym momencie wygląda to tak, że najpierw muszę podpiąć komputer, by ustawić porządnie montaż, po czym przechodzę na AsiAir i do końca sesji już on steruje całym zestawem. Nowym AZ-EQ6 steruję poprzez SynScan Wifi - najpierw trzeba go połączyć ze smartfonem, a następnie z komputerem. Dziwne to jest, ale trudno. Samo połączenie z komputerem bez smartfona nie działa. Ale do rzeczy. Gdy włączam PATa wybieram mu sterownik montażu (SynScan WiFi) i łączy się z montażem, bez użycia EQMOD. Zaczyna naświetlać pierwszą klatkę, robi jej PlateSolve - nadal wszystko ok. I problem pojawia się, gdy PAT przesuwa montaż w osi RA. Otóż po zadanym ruchu o ileś tam stopni, montaż na koniec robi jeszcze jakieś drobne korekty ustawienia w obu osiach. I to sprawia, że PAT zgłasza problem, iż nie jest w stanie wykonać obliczeń właśnie przez te korekty. Czy ktoś wie co jest przyczyną tych korekt? Sterownik? Jak się tego pozbyć? W aplikacji SynScan Pro nie znalazłem niczego co mogłoby odpowiadać za takie zachowanie montażu.

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, przede wszystkim @bujarek, ale może i inni Forumowicze moją jakieś pomysły.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.