Jump to content

Sprawdz sie :) - testy dla studentow III r. astro


Hans
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

Przyznaje, że sie trochę wkurzyłem. Zacząłem wypelniac pierwsze 10 pytań i okazało się, że mam tylko 3 odpowiedzi poprawne ? Niestety w pięciu przypadkach podałem nazwy gwiazdozbiorów z małej litery i to niestety jest traktowane jako błędna odpowiedź. No cóż dalej boję sie wypełniać :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś to, albo bardzo podobne rozwiązywałem, bez zadań oczywiście - pryszcz pod warunkiem wcześniejszego doczytania nazw gwiazdozbiorów południowych. Zaintrygowało mnie jednak pytanie: 14. Czy przez gwiazdozbiór Vel przechodzi Galaktyka?

Może mi to ktoś wyjaśnić?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Od ręki 6/10 na gorąco i bez podpowiedzi czyli ujdzie w tłumie, jak zwykle niedokładnie czytałem pytania z hakiem no i są skutki pomylone skróty z nazwą i błędne dopełniacze po Łacinie :unsure:

Link to comment
Share on other sites

73/100.

I 2 zadania poprawnie - jedno było na policzenie k. godzinnego Capelli w miejscowosci o danej szerokości wiedzac, ze w danym czasie w Londynie Capella ma k. godzinny równy x, zadanie nr 2 było tez proste - wg mnie poziom Liceum bo poszono o wyznaczenie kulminacji dolnej Slonca...

 

Najbardziej wnerwiają mnie pytania o nazwy gwiazd bo nie zawsze je pamietam a i nie zawsze to co pisze jest uznane Arktur musi być Arcturus.

 

No i nie czytanie pytan do końca - np. podaj skrót gwiazdozbioru zajączka a ja zamiast Lep pisze pełna nazwę...

 

Ale myślę, że i tak nieźle. Na pewno gdybym się przygotował to takie zaliczenie bym zdał.

 

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Też sie dałem złapać na pytanie o nazwę Alfy CMa i podałem Syriusz a nie pytali dranie o polską nazwę i odpowiedź była Sirius, czyli tylko niedoczytałem :o

Link to comment
Share on other sites

Ile można zrobić błędów, dwa? :blink: Na sto pytań? To jakaś masakra, jak można tego wymagać od studentów, jeżeli wiele pytań jest mętnych. Na przykład jest pytanie o gwiazdozbiór Sztaluga Malarska, a od dobrych stu lat to jest po prostu Malarz (to właśnie znaczy po łacinie Pictor). Albo głupie pytanie - w którym miesiącu najlepiej widać w Polsce Teleskop. A jakiej godzinie? To nie jest sprecyzowane. Z kolei kiedy jest pytanie o to, kiedy najlepiej widać Wielką Niedżwiedzicę, poprawna odpowiedź brzmi - cały rok. Ehhh, jeszcze parę lat temu można było skończyć astronomię nie wiedząc jak wygląda Orion, a teraz katują biednych studentów takimi pierdołami. Tak najlepiej - ze skrajności w skrajność <_<

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej, to znaczy w momencie górowania i o północy. To chyba logiczne.

Arek

Nie do końca logiczne, przyjęło się, że np. gwiazdozbiory wiosenne to są te, które są najlepiej widoczne na wiosnę wieczorem a nie o północy. Dla mnie pytanie zdecydowanie nieścisłe, a przecież wymagane są bezwzględnie ścisłe odpowiedzi. A pytanie "jaki południk przechodzi przez Węgielnicę" normalnie mnie rozśmieszyło. Ciekawe ilu jest ludzi na świecie, którzy mogą na to odpowiedzieć z pamięci.. :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem że masa AstroForumowiczów zrobiła sobie test. Ale po co TYLE POSTÓW o własnych wnikach FRAGMENTU testu?

Test, jak można się zorientować po wypowiedziach, jest ŻLE NAPISANY, skoro nie jest jasne jakie wersje nazw są dopuszczalne.

No i - jak widać - zawiera tzw. WIADOMOŚCI ENCYKLOPEDYCZNE, a tych, jak pamiętamy (z niewiarygodnej lektury o Marku P.) zawsze warto USZCZKNĄC, choćby przy pomocy amerykańskich tabletek VERACOCO, które rozpuszczają się najlepiej w grochówce!

Znajomość współrzędnych obiektów niebieskich jest NIEZBĘDNA dla każdego studiującego. To chyba wymogi dyrektywy Unii. :Boink:

 

W sumie - ubawiłem się, aż mam ochotę PRZECZYTAĆ ten test! :helo:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.