Jump to content
 • 0

Pytanie o pierwszy teleskop + światłosiła.


majstergame
 Share

Question

Hej, dzień dobry, dobry wieczór.

Na początku 2 słowa o mnie. Dzięki Waszej społeczności 2 lata temu zamiast pakować się w teleskop kupiłem lornetkę, DeltaOptical 15x70. Dziś wiem jedno - chcę więcej :) Dodatkowo prywatnie ruszyła budowa domu, więc w przyszłym sezonie będzie kupowany Dobson 12" (lub 10", to się okaże). A w tym momencie chciałbym coś przejściowego. 

 • Coś zarówno do planet, jak i obiektów DS. Wiem, nie ma takiego idelanego sprzętu, ale może być blisko ideału... lub trochę dalej :)
 • Wolałbym uniknąć sprzętów ważących 20kg+; o rozmiarach 1500 mm ...
 • Nie jestem tego pewien, ale chyba raczej w związku z tym że jestem świeży i teleskop na wyjazdy, raczej odpadną newtony (są problemy z kolimacją po podróżach? a Mak-i?) 
 • Obserwacje z terenów podmiejskich i wiejskich (wg lightpollutionmap tereny z SQM/brightness pomiędzy 20,3/0,79 a 21,8/0,2)
 • Jestem otwarty na giełdę, jednak teleskop musi wylądować u mnie do połowy lipca, więc mogę nie trafić na nic w aktualnej sytuacji.
 • Oraz jakie okulary do sugerowanego teleskopu?

 

Gdzieś na tym forum znalazłem teleskopy na montażu AZ NANO, i wpadł mi w oko Bresser Messier AR-102/600 Nano AZ; jednak nie znalazłem opinii na temat tego teleskopu. Za statywem przemawia że jest stalowy i małych rozmiarów. Czy jest jakaś dobra alternatywa do tego? SkyWatcher 150/750 na EQ3-2? SW MAK 127 na EQ3-2?

Budżet do 2500zł.

 

I tu pojawia się drugie pytanie, porównując Bresser 102/600 (f/5,9) a SW MAK 127 (f/11,8), ten drugi jest 'ciemniejszy' - jakie to będzie miało praktyczne znaczenie w obserwacjach? 

 

 

...tyle pytań, tak mało odpowiedzi... :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

 • 1

poszukujesz teleskopu uniwersalnego, a rozważasz zakup bardzo wyspecjalizowanych sprzętów :)

ten Bresser to jasny achromat, którego podstawowym zastosowaniem są szerokie pola. Całkiem nieźle sprawdzi się też przy obserwacjach mniejszych DS-ów jak galaktyki, gromady gwiazd czy mgławice. Na planetach będzie już nieco gorzej ale nie tak tragicznie jak w achromatach f/5. To co jest jego największym atutem czyli szerokie pola masz już zapewnione dzięki lornetce więc w pewnym sensie oba instrumenty się dublują

 

Mak to teleskop specjalizowany do planet ale sporo potrafi też pokazać na mniejszych DS-ach, do których zwykle używamy źrenic wyjściowych 2,5 mm i mniejszych. Szerokich pól nim nie zobaczysz ale posiadana lornetka doskonale uzupełni te braki

 

oba te teleskopy mają małą aperturę więc na wiele nie licz jeśli chodzi o DS-y ale te jaśniejsze zobaczysz bez trudu. Oba też nie są specjalnie wymagające co do jakości korekcji wad własnych okularów. Mak będzie wymagał przynajmniej 20-30 minut chłodzenia, a achromat będzie gotowy do obserwacji niemal od razu po wyniesieniu na miejscówkę

 

pozdrawiam

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Witam akurat się skład, że jestem posiadaczem rafraktora Sky watcher 102/500 od ok. 1miesiąca. Światłosiła fakt ok. 5 czyli niby duża aberracja, jednak po moim teście na księżycu po przymknięciu obiektywu nie ma jej prawie wogóle pomijając z ółto niebieską obwódkę do planet również się nadaje powiększenie 150x już coś pokaże przerwa Casinniego w pierścieniach Saturna, Pasy na Jowiszu jak i zaćmienia księżyców, na Marsie też czapy i ciemniejsze miejsca dalej nie będę pisał jak narazie zdążyłem orzetestować na Jowiszu i saturnie i aberacja nie jest uciążliwa a przynajmniej dla mnie

A jeżeli chodzi o DS to ta światłosiła robi swoje pomimo iż obserwowowałem w czerwcu czyli okres białych nocy a w sierpniu gdy już nie będzie białych nocy to na pewno ten rafraktorek pokaże na co go stać. Udało mi się rozdzielić M13 w Herkulesie podczas białej nocy! 

Co do okularów to chyba najgorszy element da się przez nie obserwować ale nie są wybitnej jakości "okulary super" pole widzenia za to jest dosyć duże 2,5* w okularze 25mm jedyne co odrazu zrobiłem to wymieniłem muszle oczne te gumki ponieważ były z jakiejś słabej gumy i spadały nie wiem może tylko ja tak miałem.

 

I chyba najważniejsza rzecz dla ciebie pisałeś, że kupiłeś lornetkę 15x70 i może się wydawać, że 3cm lustra to nie wiele więcej ale to duża różnica ja sam wcześniej obserwowałem przez mały refraktor 70/400 i czuję różnice nie mogę się doczekać aż poobserwuję nim pod ciemnym sierpniowym niebem. W takim refraktorze już o wiele więcej messierów i nie tylko będzie wyglądać nie tylko jako plamki ale pokażą swoją strukturę. 

Sam teleskop jest również w miarę poręczny, nie za długi i daje obraz prosty a nie odwrócony możesz oczywiście jeszcze zastanowić suę nad makiem lub innym refraktorem, a jak sam pisałeś potem kupisz Dobsona. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Witam, może wtrącę trzy grosze:) Jeżeli szukasz teleskopu uniwersalnego moim zdaniem twoje propozycje nie są trafione. Mam ciemnego maka 127 i jasnego refraktora 150/750. Pierwszy świetny do planet i księżyca ale słaby na DSy drugi świetny do DSów ale słaby na planety i księżyc. Są to więc raczej teleskopy dedykowane do konkretnych celów a nie uniwersalne. 

Ze sprzętów uniwersalnych dobrych zarówno do US jak i DS mamy przede wszystkim newtony. Jeżeli przerażają cię gabaryty i ciężar dobsonów 8 i 10 może pomyśl o newtonie 150/750? Tuba zdecydowanie mniejsza i poręczniejsza, pod ciemnym niebem już sporo pokaże na DS a przy US też spoko bo pozbawiona aberracji jak refraktory. Z tego co słyszałem więc poprawcie mnie jeżeli się mylę im mniejsza średnica newtona tym mniejsza podatność na rozkolimowanie więc z tym też nie powinno być problemu. Dodatkowo można się pobawić w proste astrofoto.

Jeżeli jednak gabaryt newtona 150/750 też będzie nie do przyjęcia to z małych a uniwersalnych można jeszcze polecić SCT 6 - tuba mała, lekka i poręczna a światłosiła f/10 czyli dokładnie pomiędzy ciemnymi makami a jasnymi refraktorami.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Pomyśl o dobsonie 8. Nie jest to jakiś ogromny teleskop, akceptowalny wagowo i gabarytowo, pokaże sporo na początek, a na giełdach hula ich spora ilość w atrakcyjnych cenach. I starczy na jakiś porządny okular do tego typu Es 14 i Barlow 2x2 ed. A potem przeskok na 12 cali dobsona :)

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Chcesz uniwersalny teleskop. Moim skromnym zdaniem takim najbardziej uniwersalnym teleskopem jest SCT8 na montażu AZ4 lub lepiej na EQ3-2 przerobionym w tryb ALT-AZ. To lekka tuba (o ile pamiętam mniej niż 5kg) o już bardzo dużych możliwościach. Jednak cena jest wyższa od zakładanego budżetu. Płacisz za komfort korzystania z SCT.

Do planet Mak jest nieco lepszy, do DSów SCT jest OK.

 

Newton ma najkorzystniejszy stosunek ceny do możliwości, jednak to duże bydlę. 8" to już kawał rury a 12" to dla tych bardziej sprawnych, czy to da się obsługiwać jednoosobowo?...

 

Bresser Messier AR-102/600 Nano AZ - to dobry wybór, koledzy napisali o nim wyżej. Zobaczysz więcej niż w lornetce i w dodatku w szerokich polach, a DSy w szerokich polach to moje ulubione obrazki. A lornetka na giełdę.

Mak 127 też dobry wybór. Duże powiększenie ale małe pole... Lornetka zostaje. Do DSów taki sobie, trochę zobaczysz, ale tu jest potrzebna apertura.

Oba wyżej wymienione sprzęty to uzupełnienie do większego Newtona.

Chcesz dużego Newtona, więc kupowanie mniejszego teraz ma moim zdaniem średni sens. Lepiej idź w refraktor lub w tego Maka 127. Ja poszedłbym w refraktor ED lub APO, bo dają ładniejsze obrazy od innych sprzętów.

 

Cokolwiek wybierzesz będzie OK. Nawet Newton 150/750 na AZ4 - spora apertura, pokaże najwięcej. Ale to też gabarytowo dość duży sprzęt.

Edited by kjacek
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Może używany SCT 6" ? Pokaże dobrze US, DSy jak z Newtona 6". Używane tuby widziałem za 1200-1500 zł więc starczy kasy na AZ4 czy EQ 3-2 i jeszcze okulary jakieś. 

 

Kjacake mnie uprzedził. 

Edited by astrokarol
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0
3 godziny temu, kjacek napisał:

12" to dla tych bardziej sprawnych, czy to da się obsługiwać jednoosobowo?...

Bez przesady. Trzeba trochę siły ale da się. Kwestia tylko czy chce się to targać. Ja dawałem radę z 14". Nawet z wyjazdem a samochód mała Corsa :D Choć dla mnie to już max ciężaru który jeszcze da się nosić. 12" obok mojej 14" wydawała się dwa razy mniejsza :D

Link to comment
Share on other sites

 • 0
W dniu 25.06.2020 o 10:49, astrokarol napisał:

Może używany SCT 6" ? Pokaże dobrze US, DSy jak z Newtona 6". Używane tuby widziałem za 1200-1500 zł więc starczy kasy na AZ4 czy EQ 3-2 i jeszcze okulary jakieś. 

 

Kjacake mnie uprzedził. 

Czy az-3 na stalowych da radę pod tę tubę? Czy lepszy az-4? I jakie okulary trzebaby dokupić? :)

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 godziny temu, majstergame napisał:

Czy az-3 na stalowych da radę pod tę tubę? Czy lepszy az-4? I jakie okulary trzebaby dokupić? :)

AZ3 to badziewie. Ma szereg wad, tuning jest bardzo wątpliwy. Nadaje się co najwyżej do bardzo lekkiego sprzętu. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
6 godzin temu, kjacek napisał:

AZ3 to badziewie

Jakość jest dość dobra, jak na montaż budżetowy. Problem w tym, że to jest tak na prawdę głowica fotograficzna. Dlaczego dodaje się ją więc do teleskopów, którą służą do obserwacji ruchomego nieba to jest dobra zagadka. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
9 minut temu, JSC napisał:

Mikroruchy w AZ to moim zdaniem "lekkie" nieporozumienie.

Badziewie. 

 

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

Dlaczego dodaje się ją więc do teleskopów, którą służą do obserwacji ruchomego nieba to jest dobra zagadka. 

Bo nasi skośnooki bracia natrzepali tego badziewia mnóstwo i dodają za grosze do każdej tuby, zwłaszcza do takich z którymi nie ma to zupełnie sensu. 

A jakość AZ3 moim zdaniem jest bardzo słaba. Jakiś a'la metal, który jest odlany w formę, wierci się to jak w masło, bardzo słabe to. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 godziny temu, majstergame napisał:

Czyli rozumiem że ta tuba na conajmniej az-4 lub eq3-2. A jakie okulary na dzień dobry warto wziąć pod uwagę? 

Ale do jakiego teleskopu, bo propozycje były różne? W międzyczasie poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
4 godziny temu, majstergame napisał:

Cały czas mowa o tej tubie GSO. 

O tej tubie: GSO ClassicCassegrain 6"? 

SWANy moim zdaniem. Dające źrenicę wyjściową w zakresie 2-2.5mm, około 1mm i jak najbliższej do 5mm, ale pewnie skończy się na 4mm.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ok, po przemyśleniach, rozmowie z Panem z teleskopy.pl i zobaczeniu obu tub wybór padł na refraktor AR102/600 na montażu AZ Nano. Głównie przeważyły względy wielkościowe pomiędzy oboma teleskopami; biorąc pod uwagę że w najbiższym czasie będzie kupowana duża tuba nie pakowałem się w kolejną dużą tubę. Co przyniesie przyszłość - zobaczymy.

Do tego zestawu zostały zakupione okular TMB 9mm i soczewka Barlowa GSO 2*.

 

Czy coś z akcesoriów optycznych jeszcze dokupić?

I drugie pytanie, czy jest sens kupna filtrów? Myślę o jakimś księżycowym (nie mam w sumie pojęcia jaki model) oraz mgławicowym (polecany gdzieś na tym forum Orion ultrablock narrowband wąskopasmowy; czy może Baader UHC-S?)

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
21 minut temu, majstergame napisał:

Ok, po przemyśleniach, rozmowie z Panem z teleskopy.pl i zobaczeniu obu tub wybór padł na refraktor AR102/600 na montażu AZ Nano. Głównie przeważyły względy wielkościowe pomiędzy oboma teleskopami; biorąc pod uwagę że w najbiższym czasie będzie kupowana duża tuba nie pakowałem się w kolejną dużą tubę. Co przyniesie przyszłość - zobaczymy.

Do tego zestawu zostały zakupione okular TMB 9mm i soczewka Barlowa GSO 2*.

 

Czy coś z akcesoriów optycznych jeszcze dokupić?

I drugie pytanie, czy jest sens kupna filtrów? Myślę o jakimś księżycowym (nie mam w sumie pojęcia jaki model) oraz mgławicowym (polecany gdzieś na tym forum Orion ultrablock narrowband wąskopasmowy; czy może Baader UHC-S?)

 

Tak jest sens kupna filtrów , obserwujesz pod ciemnym niebem czy raczej zaświetlonym , Mgławicowy to Orion ultrabooki narrowband

A do księżyca to napewno jeśli chcesz na niego patrzeć 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
5 minut temu, M4teusz napisał:

Tak jest sens kupna filtrów , obserwujesz pod ciemnym niebem czy raczej zaświetlonym , Mgławicowy to Orion ultrabooki narrowband

A do księżyca to napewno jeśli chcesz na niego patrzeć 

Czy ultrablock nie będzie za ciemny dla apertury 100mm? Z tego co się orientuję filtr narrowband jest raczej przeznaczony dla teleskopów o większej aperturze.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
10 minut temu, soader napisał:

Czy ultrablock nie będzie za ciemny dla apertury 100mm? Z tego co się orientuję filtr narrowband jest raczej przeznaczony dla teleskopów o większej aperturze.

Eh sorrki pomyliły my się teleskopy a może do tego Es uhc?

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 godziny temu, soader napisał:

Czy ultrablock nie będzie za ciemny dla apertury 100mm? Z tego co się orientuję filtr narrowband jest raczej przeznaczony dla teleskopów o większej aperturze.

Mam SW 102/500 i Orion Ultrablock raczej jest za ciemny. Tzn. poprawił niektóre DS-y, ale większość jest gorsza lub niewidoczna. Najlepszy jest z z M27 i gromadami w Strzelcu. Za to świetnie sprawdza mi się w refraktorze 150/750 i Syncie 8.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
2 godziny temu, majstergame napisał:

Ok, po przemyśleniach, rozmowie z Panem z teleskopy.pl i zobaczeniu obu tub wybór padł na refraktor AR102/600 na montażu AZ Nano. Głównie przeważyły względy wielkościowe pomiędzy oboma teleskopami; biorąc pod uwagę że w najbiższym czasie będzie kupowana duża tuba nie pakowałem się w kolejną dużą tubę. Co przyniesie przyszłość - zobaczymy.

Do tego zestawu zostały zakupione okular TMB 9mm i soczewka Barlowa GSO 2*.

 

Czy coś z akcesoriów optycznych jeszcze dokupić?

I drugie pytanie, czy jest sens kupna filtrów? Myślę o jakimś księżycowym (nie mam w sumie pojęcia jaki model) oraz mgławicowym (polecany gdzieś na tym forum Orion ultrablock narrowband wąskopasmowy; czy może Baader UHC-S?)

 

Do małego i jasnego refraktorka f/6 to jako pierwsze kupiłbym jakiś okular długoogniskowy, może Hyperion 36mm - w miarę tani i całkiem niezły jak za tą cenę.

Ja z refraktorami f/5 SW 102/500 i 150/750 używam najczęsciej Hyperiona 31mm. Pod ciemnym niebem deesowa bajka. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.