Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o pierwszy teleskop + światłosiła.


majstergame

Pytanie

Hej, dzień dobry, dobry wieczór.

Na początku 2 słowa o mnie. Dzięki Waszej społeczności 2 lata temu zamiast pakować się w teleskop kupiłem lornetkę, DeltaOptical 15x70. Dziś wiem jedno - chcę więcej :) Dodatkowo prywatnie ruszyła budowa domu, więc w przyszłym sezonie będzie kupowany Dobson 12" (lub 10", to się okaże). A w tym momencie chciałbym coś przejściowego. 

  • Coś zarówno do planet, jak i obiektów DS. Wiem, nie ma takiego idelanego sprzętu, ale może być blisko ideału... lub trochę dalej :)
  • Wolałbym uniknąć sprzętów ważących 20kg+; o rozmiarach 1500 mm ...
  • Nie jestem tego pewien, ale chyba raczej w związku z tym że jestem świeży i teleskop na wyjazdy, raczej odpadną newtony (są problemy z kolimacją po podróżach? a Mak-i?) 
  • Obserwacje z terenów podmiejskich i wiejskich (wg lightpollutionmap tereny z SQM/brightness pomiędzy 20,3/0,79 a 21,8/0,2)
  • Jestem otwarty na giełdę, jednak teleskop musi wylądować u mnie do połowy lipca, więc mogę nie trafić na nic w aktualnej sytuacji.
  • Oraz jakie okulary do sugerowanego teleskopu?

 

Gdzieś na tym forum znalazłem teleskopy na montażu AZ NANO, i wpadł mi w oko Bresser Messier AR-102/600 Nano AZ; jednak nie znalazłem opinii na temat tego teleskopu. Za statywem przemawia że jest stalowy i małych rozmiarów. Czy jest jakaś dobra alternatywa do tego? SkyWatcher 150/750 na EQ3-2? SW MAK 127 na EQ3-2?

Budżet do 2500zł.

 

I tu pojawia się drugie pytanie, porównując Bresser 102/600 (f/5,9) a SW MAK 127 (f/11,8), ten drugi jest 'ciemniejszy' - jakie to będzie miało praktyczne znaczenie w obserwacjach? 

 

 

...tyle pytań, tak mało odpowiedzi... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, Ajot napisał:

Do małego i jasnego refraktorka f/6 to jako pierwsze kupiłbym jakiś okular długoogniskowy, może Hyperion 36mm - w miarę tani i całkiem niezły jak za tą cenę.

Ja z refraktorami f/5 SW 102/500 i 150/750 używam najczęsciej Hyperiona 31mm. Pod ciemnym niebem deesowa bajka. :)

Tego się trochę bałem, że sama tuba to jedno, ale zaraz dojdą akcesoria i przekraczamy koszt teleskopu okularami, filtrami, itp :)

Do dobrego obserwowania DS jakie powiększenia powinno się osiągać? I lepiej za pomocą okularu np 18 mm czy 36 + Barlow 2x? 

 

I rozumiem że ten filtr Orion Ultrablock raczej bez sensu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, majstergame napisał:

I rozumiem że ten filtr Orion Ultrablock raczej bez sensu? 

Orion UB z refraktorkiem 100mm może być trochę ciemny. Używam Ultrablocków z lornetą 30x100 i jest w sam raz, ale lorneta łapie łącznie więcej światła niż teleskop o tej samej aperturze.

Chyba lepszym wyborem będzie tu UHC lub nawet UHC-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, majstergame napisał:

Tego się trochę bałem, że sama tuba to jedno, ale zaraz dojdą akcesoria i przekraczamy koszt teleskopu okularami, filtrami, itp :)

Do dobrego obserwowania DS jakie powiększenia powinno się osiągać? I lepiej za pomocą okularu np 18 mm czy 36 + Barlow 2x? 

 

I rozumiem że ten filtr Orion Ultrablock raczej bez sensu? 

Zależy, których DS-ów. Bo gromady kuliste będą dobrze wyglądały w dużym powiększeniu i sprawdzi się okular, który kupiłeś 9mm, pod ciemnym niebem nawet uda się rozbić brzegi kilku najjaśniejszych gromad kulistych tym refraktorem. Podobnie duże powiększenie, czyli w tym przypadku 67x pokaże niektóre mgławice planetarne: pierścień w Lutni, Eskimos, M27 oraz zwarte gromady otwarte jak Dzika Kaczka. Galaktyki i rozległe gromady otwarte najlepiej natomiast zobaczysz przy małym powiększeniu i 36mm bez Barlowa będzie dobrym wyborem.

Orion UB wytnie większość gwiazd, zmieni ich barwę na zieloną i z tą aparaturą nie pokaże zbyt wiele z wyjątkiem kilku mgławic. Sens ma chyba tylko przy dużym budżecie.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytam opis, że z tym teleskopem był Super Plossl 26 mm, więc do galaktyk jakoś tam się nada, choć dłuższa ogniskowa byłaby dużo lepsza. M81 i M82 powinny fajnie wyglądać.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Ajot napisał:

Do małego i jasnego refraktorka f/6 to jako pierwsze kupiłbym jakiś okular długoogniskowy, może Hyperion 36mm - w miarę tani i całkiem niezły jak za tą cenę.

Ja z refraktorami f/5 SW 102/500 i 150/750 używam najczęsciej Hyperiona 31mm. Pod ciemnym niebem deesowa bajka. :)

Tak zdecydowanie się zgadzam, szczególnie, że można go zamontować w wyciagu 1,25". Chociaż do tego teleskopu bardziej nada się 31mm (przy 36mm będzie za duża źw). Niestety ciężko go dostać. Tańszą i dostępną alternatywą może być ew. GSO SV 30mm ale tu trzeba dokupić kątówkę 2"

Z filtrów to zamiast ultrablocka bardziej uhc-s chociaż w pierwszej kolejności kupiłbym raczej semi-apo, który wyeliminuje aberracje na US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Refraktor F6 to fajny sprzęt. 

Kilka uwag od człowieka, który bawi się refraktorami już dłużej. 

1. Potrzebujesz dobrych, szerkokątnych  okularów. Refraktor uzyskuje drugie życie, gdy obserwujemy przez dobrze skorygowany okular. Takimi minimalnymi okularami były dla mnie Explore Scientific 82 stopnie. 

EDIT teraz mam większość szkieł że stajni TV. 

Najlepszy okular do tego Twojego achro to byłby moim zdaniem ES 31mm 82deg. Ale to drogie bydlę. Tańszy a świetny optycznie, choć o mniejszym polu jest ES 28mm 68deg.

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

Nie przekraczaj za bardzo 5mm ŹW. 

EDIT ŹW dla 31mm = 31mm / 6 = 5+mm

 

Bardzo dobrze wspominam ES 24mm 82deg oraz Maxvision 24mm 82deg. 

Świetny jest ES 18mm 82deg. 

Wychwalany ES 14mm 82deg nie zrobił na mnie bardzo dobrego wrażenia. Trafiłem na giełdzie staregi Naglera 13mm i on rozkłada wszelkie szkła z tego zakresu ogniskowej na łopatki. 

 

Fajne są okulary 100 stopniowe. ESy ale i inne. Myriad, Lunt, APM, WO XWA... Jest tego sporo. Wrażenie zanurzenia w kosmosie. 

 

Nie idź w duże powiększenia. Kup Barlow GSO ED 2x 2". 

 

2. Filtry. Polar zmienny do Księżyca. 

Lumicon UHC. Uzbieraj kasę i kup. Ale pierwsze to okulary. 

 

EDIT 

3. UB to za ciemny filtr dla tego refraktora. 

 

4. Jeśli nie będziesz oglądać Księżyca, to filtr semi-apo nie będzie Ci potrzebny. A jeśli będziesz, to sam rozważ czy warto. 

Nie jest to teleskop planetarny, dużych powiększeń o dobrej jakości raczej nie uzyskasz. 

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, soader napisał:

Tak zdecydowanie się zgadzam, szczególnie, że można go zamontować w wyciagu 1,25". Chociaż do tego teleskopu bardziej nada się 31mm (przy 36mm będzie za duża źw). Niestety ciężko go dostać. Tańszą i dostępną alternatywą może być ew. GSO SV 30mm ale tu trzeba dokupić kątówkę 2"

Z filtrów to zamiast ultrablocka bardziej uhc-s chociaż w pierwszej kolejności kupiłbym raczej semi-apo, który wyeliminuje aberracje na US.

Mam 102/500 i szkła GSO SV 15 i 20mm i nawet dla mnie są spoko. Myślałem o tym 30mm ale czytałem skrajne opinie co do stosowania go przy f/5. Warto go jednak dokupić? Bo trochę się nadal zastanawiam. Mam jeszcze zwykłego plössla 26mm ale w sumie chciałbym coś jeszcze z mniejszym powiększeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, ŁukaszBar napisał:

Mam 102/500 i szkła GSO SV 15 i 20mm i nawet dla mnie są spoko. Myślałem o tym 30mm ale czytałem skrajne opinie co do stosowania go przy f/5. Warto go jednak dokupić? Bo trochę się nadal zastanawiam. Mam jeszcze zwykłego plössla 26mm ale w sumie chciałbym coś jeszcze z mniejszym powiększeniem

W F5 okular 30mm do źrenicę wyjściową 6mm. To dużo za dużo w każdym razie jak dla mnie. Może pod bieszczadzkim niebem? 

Nie przekraczaj 5mm ŹW. 

Źrenica wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

W F5 okular 30mm do źrenicę wyjściową 6mm. To dużo za dużo w każdym razie jak dla mnie. Może pod bieszczadzkim niebem? 

Nie przekraczaj 5mm ŹW. 

Źrenica wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Mam 2 refraktory f/5 102/500 i 150/750. Z okularem 31mm (Hyperion) widzę galaktyki, których nie mogę dostrzec przez ES24mm. Kwestia tylko dostosowania wzroku w ciemności przez jakąś godzinę i przy braku punktów sztucznego światła (30km od W-wy). Pamiętam jak pięknie ukazały mi się galaktyki w Psach Gończych i M101 w tym okularze z refraktorem  SW102/500. Przez 24mm coś tam można było dojrzeć, ale ledwo i trudniej.

Co innego obserwacje z zaświetlonej posesji albo zaraz po dotarciu na ciemną miejscówkę, wtedy proporcje są odwrotne, przez ES24mm widzę więcej, niż przez Hyperiona 31mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Ajot napisał:

Mam 2 refraktory f/5 102/500 i 150/750. Z okularem 31mm (Hyperion) widzę galaktyki, których nie mogę dostrzec przez ES24mm. Kwestia tylko dostosowania wzroku w ciemności przez jakąś godzinę i przy braku punktów sztucznego światła (30km od W-wy). Pamiętam jak pięknie ukazały mi się galaktyki w Psach Gończych i M101 w tym okularze z refraktorem  SW102/500. Przez 24mm coś tam można było dojrzeć, ale ledwo i trudniej.

Co innego obserwacje z zaświetlonej posesji albo zaraz po dotarciu na ciemną miejscówkę, wtedy proporcje są odwrotne, przez ES24mm widzę więcej, niż przez Hyperiona 31mm.

No tak, zapomniałem dodać, że to jest sprawa bardzo osobnicza. Każdemu z nas inaczej adaptuje się jego własną źrenica. 

Ja pewnie jestem już za stary, już długo nie trafiłem na warunki, gdzie byłem w stanie zaakceptować źrenicę wyjściową znacząco większą od 5mm. Wydaje mi się, że oprócz oczywistych warunków jak ciemna miejscówka, dochodzi jeszcze stan własnego organizmu, stan wypoczynku czy zmęczenia. 

EDIT również w drugą stronę, zwykle jest mi 'za ciemno' poniżej 1mm.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.