Skocz do zawartości

Refraktor na dobsonie i inne wynalazki


CityFinn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio dużo myślę o modyfikacjach mojego sprzętu (wiadomo, chciałoby się ulepszyć parę rzeczy) i w tych rozmyślaniach przychodzą mi do głowy pomysły, które niekoniecznie mają mieć wpływ na cokolwiek ale po prostu są... ciekawe (według mnie oczywiście).

 

Mam krótki refraktor, więc pomyślałem o osadzeniu go na dobsonie, bo nigdzie takiego rozwiązania nie widziałem. Oczywiście ramiona trzymające musiałyby być wysokie, żeby patrzeć przez teleskop i nie leżeć na podłodze. Ale są też małe dobsony, które można umieścić na statywie. 

Czy ktoś to kiedyś robił?

 

Pytanie o wyciąg. Żeby przymocować szynę teleskopu do montażu z boku, musiałbym przekręcić wyciąg względem tuby - szukacz musi być u góry, a nie na dole - i teraz moje obawy... czy takie przekręcenie nie będzie miało wplywu na obraz? Teoretycznie nie powinno mieć, ale wolę zapytać.

 

Temat sugeruje jeszcze inne dziwne pomysły i takie mam, ale na razie dopiero je tworzę w głowie, więc dodam jak już będzie coś konkretnego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 Podpowiem Ci inne rozwiązanie, nad którym warto popracować. Do oryginalnego montażu który masz z tym teleskopem możesz wprowadzić fajne modyfikacje (alternatywnie):

1) mała przeciwwaga pod głowicę montażu, tak aby obniżyć środek ciężkości tuby zamontowanej na głowicy.

2) za pomocą 2 kawałków kątownika przenieść mocowanie tuby znad głowicy na bok, również w tym samym celu (obniżyć środek ciężkosci tuby względem osi podniesienia głowicy)

W obu przypadkach powinieneś uzyskać bardziej płynną pracę mikroruchu pionowego (w osi podniesienia / Alt) dzięki lepszemu wyważeniu. Poprawa może być znacząca, zwłaszcza przy dużych kątach podniesienia (wyżej nad horyzontem).

Inna zmiana, jaką mógłbyś wprowadzić (jeśli już bardzo chcesz pomajsterkować) to wymyśleć jakąś przedłużkę-kolumienkę między trójnogiem statywu a głowica montażu (o ile w ogóle te moduły można fizycznie rozłączyć od siebie). To dałoby ci podwyższenie całego zestawu, jeśli oceniasz, że to zwiększy komfort obserwacji w Twoich warunkach.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.