Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie na Polarną widok na zachód


Behlur_Olderys

Pytanie

Szybkie pytanko:

Czy istnieje szansa bez goto i komputera ustawić sensownie (+/-1 minuta) montaż Eq3-2 na Gwiazdę Polarną mając z balkonu widok tylko na zachód?

 

Mam tylko 135mm ogniskowej, więc pewnie nawet 10' dokładności wystarczy. Chodzi mi o samą metodę, postaram się wycisnąć ile się da :)

 

 

Na południu mam blok, a Polaris dosłownie jak się wychylę z balkonu to widzę ale już na balkonie zasłania ją sufit...

Mam za to dość dobry widok na zachód prawie po horyzont. 

 

Wiem że dużo łatwiej byłoby zacząć metodę dryfu od południa ale nie ma szans bez wyjścia z bloku.

 

Jakieś wskazówki?

Raczej odrzucam z góry opcje w stylu "kup HEQ5" albo "wyjedź w góry" albo "zmień hobby", do klatek jednosekundowych też wolałbym nie wracać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
21 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

To jest ciąg balkonów. Widzę od biedy wąski pasek między balkonami na kilka stopni od południka. Można założyć, że te kilka stopni w lewo i dwadzieścia stopni nad horyzontem to wciąż jest "dokładnie na południe jak najbliżej horyzontu"? :)

 

Styknie, spróbuj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lemarc napisał:

Ten blok na południu zasłania całe niebo, czy coś ponad nim widać?

 

To jest ciąg balkonów. Widzę od biedy wąski pasek między balkonami na kilka stopni od południka. Można założyć, że te kilka stopni w prawo i dwadzieścia stopni nad horyzontem to wciąż jest "dokładnie na południe jak najbliżej horyzontu"? :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, apolkowski napisał:

Apka PS Polar Align ma opcję dziennego ustawiania na polarną, czyli bez widoku, ale używałem jej tylko do zgrubnego celowania.

Wielkie dzięki!
Czy jest coś podobnego i dobrze działającego na Androida ?

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, apolkowski napisał:

Google mi pokazał Polar Aligner Pro, ale nie próbowałem, bo nie używam Androida. Wersja pro na iOS też była płatna.

To inna aplikacja niż z postu wyżej.

Oglądałem jak to działa na YT.
Wskazania kompasu tak drgają, że nie budzi to zaufania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za cenne porady. Jakoś jednak trochę z boku, trochę niedokładnie, ale udało się w miarę zminimalizować kreski. Oczywiście po godzinie zabawy straciłem cierpliwość i zostawiłem tak, jak jest. Włączyłem kilkadziesiąt klatek żeby coś wreszcie sfotografować, i opuściłem balkon. Jak się później okazało, minutę później przyszły chmury ;)

Czekam na lepsze czasy ;)

Dzięki jeszcze raz!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.