Skocz do zawartości

Mgławica Tulipan Sh2-101 (Paleta HST)


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Nic dodac, nic ując, koledzy dobrze opisali wrażenia przy ogladaniu zdjecia!!!

 

Zastanawia mnie tylko dlaczego masz halo na gwiazdach w tlenie. Czy to moze wina reduktora?

Jeszcze ciekawi mnie dlaczego co raz czesciej preferujesz 20 i 30, a nie 15tki :) ?

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Nic dodac, nic ując, koledzy dobrze opisali wrażenia przy ogladaniu zdjecia!!!

 

Zastanawia mnie tylko dlaczego masz halo na gwiazdach w tlenie. Czy to moze wina reduktora?

Jeszcze ciekawi mnie dlaczego co raz czesciej preferujesz 20 i 30, a nie 15tki :) ?

Dzięki Wszystkim!

Co do halo to być może jest to wina reduktora a może czegoś co mimo dobrego seeingu wisiało w atmosferze nad Fregenal de la Sierra.

Raczej obstawiam na to drugie. Patrząc na to halo to raczej tylko jego cień porównując go z paskudnymi blurami jakie generowały filtry baadera.

Długość ekspozycji o której wspomniałeś też ma znaczenie przy rejestrowaniu ubocznych skutków jakie generuje optyka.

Ekspozycje wydłużyłem przede wszystkim z racji tego, że mam teraz znacznie węższe filtry czyli i ciemniejsze. Takie ekspozycje po 30 minut wnoszę bardzo wiele dodatkowego sygnału i nieco mniej szumu ale z kolei są bardziej wymagające w prowadzeniu, kompensacji no i łatwiej je można stracić z tych czy innych powodów.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, iż jestem strażnikiem tradycji, nic mi innego nie pozostaje tylko wyraźic się o tej rzeźni jako rzeźnia   :surprise:

mama nadzieję, że kiedyś dostąpię przynajmniej w jakimś nikłym procencie do zaszczytu popełnienia, w powyższym stylu tej rzeźni  ;) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepsza ta orientacja. Wydaje mi się, że próbowałem na to w ten sposób patrzeć ale jakoś mi się nie podobało.

Widać jestem chłopak sugestywny więc zaraz to w ten sposób obrócę, a co :notworthy:

p.s. Jak mam przygotować dla Ciebie wspomniana wersję bo przyznam, że nie bardzo wiem o co chodzi :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

p.s. Jak mam przygotować dla Ciebie wspomniana wersję bo przyznam, że nie bardzo wiem o co chodzi :huh:

jpg kompresja stratna 8bit, png bezstratna 16 bit, ale wrzuciłeś tak dobrego jpg-a że nie ma jednak konieczności :)

 

Na lewo o góry te pyły wyglądają jak ścigające się smoki :)

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 22:47, Jarzyna B. napisał:

Ekspozycje wydłużyłem przede wszystkim z racji tego, że mam teraz znacznie węższe filtry czyli i ciemniejsze.

Ja się z tym nie zgodzę.

Wg mnie mając węższy filtr obejmujący jedynie pasmo emisji danego pierwiastka zyskujesz lepszy stosunek szum/sygnał in plus sygnału. Oczywiście sub jest ciemniejszy, ponieważ tło jest lepiej wycięte na korzyść sygnału. Zapewne u Ciebie lighty NB pod ciemnym niebem bardzo często są blizuitko poziomu biasa. Nic nie tracisz. Same pozytywy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należy takie ekspozycje wydłużyć. Przy tak ciemnych filtrach automatycznie robi ci się z np. z takiego TECa z f/7 spokojnie f/8-9.

Oczywiście stosunek lepszego sygnału do szumu jest natomiast dłuższe ekspozycje zarejestrują słabsze zewnętrzne partie w sumie poprawiając jeszcze i nie przepalając wewnętrznych jasnych części. Mam porównanie między 20 a 30 minut i różnica jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Oczywiście stosunek lepszego sygnału do szumu jest natomiast dłuższe ekspozycje zarejestrują słabsze zewnętrzne partie w sumie poprawiając jeszcze i nie przepalając wewnętrznych jasnych części. Mam porównanie między 20 a 30 minut i różnica jest duża.

Baaa, pewnie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.