Jump to content

Problem z wyostrzeniem obrazu w okularze


Martyn
 Share

Recommended Posts

Witam. Wpadł mi w ręce nowy teleskop ES 16" F 4.5. Ma wyciąg okularowy dwa cale. Nie mam do niego jeszcze lepszych okularów, także chciałem dzisiaj porobić testy na kitowych okularach Celestrona jakie dostałem z innym teleskopem. Gdy wkładam okular 2 cale 28mm, to jestem w stanie ładnie wyostrzyć Księżyc. Wkładając jednak przejściówkę z 2 cale na 1.25 z innego teleskopu i próbując włożyć jakikolwiek okular 1.25 nie mogę wyostrzyć. Obraz wydaje się najlepszy, gdy wyciąg jest na maxa zakręcony i wydaje się, że brakuje jeszcze tylko trochę, ale nie mogę już bardziej go "schować". Podobnie lustrzanka, wpiąłem kamerę pod t2 ring na 2 cale i to samo, nie mogę bardziej kręcić by wyostrzyć. 

 

Co robię źle? Brakuje mi tu czegoś w zestawie? Wszystko to działa poprawnie na innym teleskopie. 

 

Pozdrawiam 

 

20200628_222409.jpg

Edited by Martyn
Link to comment
Share on other sites

Najlepiej gdybyś miał taką redukcję

1339646470_gso_ff047_ada-125-2in.jpg.c981b27d84c40c3c274b8f48d04c6cc5.jpg

Wtedy nie powinno być problemu. Jeśli zestaw jest taki jak od producenta, to albo powinna być, albo lustro jest za nisko. Zdarza się to po kolejnych kolimacjach. Trzeba by wkręcić śruby kolimacyjne, ustawić wszystko od nowa i zobaczyć czy to coś da.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To co wsadziłeś to nie redukcja a bardziej adapter okularowy od Synt.

Redukcja musi być niska, tak jak kolega podpowiada, ale dziwi mnie, że kupiłeś nowy telep i nie masz jej w zestawie (??) Powinna być.

Jeśli z aparatem nie daje rady to być może telep jest zaprojektowany głównie pod wizuala i trzeba nieźle się nakombinować na własną rękę żeby podłączyć.

Link to comment
Share on other sites

Nie pozostaje nic innego jak zamówić reduktor przedstawiony wyżej i zobaczyć jak to będzie działać. 

 

Kamera podłączana bezpośrednio pod wyciąg nie daje mi jednak spokoju... :ermm:

 

Dzięki za reakcje w temacie

Edited by Martyn
Link to comment
Share on other sites

albo skontaktować się ze sprzedawcą z gorącą prośbą o próbę odnalezienia zestawowego reduktora.

Możesz obadać sam sprawę śrub kolimacji i jeśli masz smykałkę do majsterkowania, spróbować podnieść oprawę LG o jakiś 1cm. Wtedy może już starczy dla lustrzanki.

Edited by Binocooler
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.