Skocz do zawartości

Problem z wyostrzeniem obrazu w okularze


Martyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wpadł mi w ręce nowy teleskop ES 16" F 4.5. Ma wyciąg okularowy dwa cale. Nie mam do niego jeszcze lepszych okularów, także chciałem dzisiaj porobić testy na kitowych okularach Celestrona jakie dostałem z innym teleskopem. Gdy wkładam okular 2 cale 28mm, to jestem w stanie ładnie wyostrzyć Księżyc. Wkładając jednak przejściówkę z 2 cale na 1.25 z innego teleskopu i próbując włożyć jakikolwiek okular 1.25 nie mogę wyostrzyć. Obraz wydaje się najlepszy, gdy wyciąg jest na maxa zakręcony i wydaje się, że brakuje jeszcze tylko trochę, ale nie mogę już bardziej go "schować". Podobnie lustrzanka, wpiąłem kamerę pod t2 ring na 2 cale i to samo, nie mogę bardziej kręcić by wyostrzyć. 

 

Co robię źle? Brakuje mi tu czegoś w zestawie? Wszystko to działa poprawnie na innym teleskopie. 

 

Pozdrawiam 

 

20200628_222409.jpg

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś miał taką redukcję

1339646470_gso_ff047_ada-125-2in.jpg.c981b27d84c40c3c274b8f48d04c6cc5.jpg

Wtedy nie powinno być problemu. Jeśli zestaw jest taki jak od producenta, to albo powinna być, albo lustro jest za nisko. Zdarza się to po kolejnych kolimacjach. Trzeba by wkręcić śruby kolimacyjne, ustawić wszystko od nowa i zobaczyć czy to coś da.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wsadziłeś to nie redukcja a bardziej adapter okularowy od Synt.

Redukcja musi być niska, tak jak kolega podpowiada, ale dziwi mnie, że kupiłeś nowy telep i nie masz jej w zestawie (??) Powinna być.

Jeśli z aparatem nie daje rady to być może telep jest zaprojektowany głównie pod wizuala i trzeba nieźle się nakombinować na własną rękę żeby podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak zamówić reduktor przedstawiony wyżej i zobaczyć jak to będzie działać. 

 

Kamera podłączana bezpośrednio pod wyciąg nie daje mi jednak spokoju... :ermm:

 

Dzięki za reakcje w temacie

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo skontaktować się ze sprzedawcą z gorącą prośbą o próbę odnalezienia zestawowego reduktora.

Możesz obadać sam sprawę śrub kolimacji i jeśli masz smykałkę do majsterkowania, spróbować podnieść oprawę LG o jakiś 1cm. Wtedy może już starczy dla lustrzanki.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.