Skocz do zawartości
  • 0

Budżet 1000 $ - start w astrofotografii, co kupić ?


jareksmolak

Pytanie

Witam,

ostatnio wygrałem konkurs w firmie i dostałem bon do AMAZON.COM na 1300 $. Biorąc pod uwagę koszty trasportu mam do dyspozycji 1000 $.

 

Obecnie posiadam tylko Skyluxa 70/700, lornetkę Bresser 10X50 i Nikona P910 i uwielbiam fotografować księzyć, chmury, gwiazdki, konstelacje, ostatnio nawet ustrzeliłem Jowisza z Ksieżycami i Saturna z pierscieniami. (zdjęcia poniżej)

 

Pytanie co kupić by dobrze rozdysponować te 1000$ ?

 

OCZEKIWANIA:

 

Wiem, że to nie  dużo i nie oczekuje zdjęc z teleskopu Hubbla, ale chciałbym się skupić na fotogafowaniu obiektów mgławicowych i galaktyk tj. M31, M57, M27, M51, M81.

 

Co wybrać?

 

Myslałem o Pentaxie K-3 mark II z fukcją astro tracer, ale zastanawia mnie na jakim montażu musiałby go musiał umieścić i z jakim obiektywem ?

 

Myślałem o lustrzance FULL FRAME jak Nikon D610  lub CANON 6D mark II  z jakimś jasnym obiektywem i STAR ADVENTURE. Tylko jaki montaż ?

 

Pomożcie, zrewidujcie moje plany. Jest mozliwe zrobić zdjęcia galaktyk w tym przedziale cenowym ? Powiedzmy, że 1000 $ jest na Amazonie i mógłbym wydać jeszcze z 2000 zł w polskich sklepach. Ale to byłby max....

 

Dzięki.

 

 

DSCN3943i.JPG

IMG_6831.JPG

P1240723.JPG

saturn.JPG

 

DSCN3646bestv2.JPG

ultimate jupiter moons saturn.jpg

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

1. Sky-Watcher Adventurer + Samyang 135mm + Canon 1100D (uzywany) - nie galaktyczny setup, ale latwy w obsłudze

2. Sprzedaj bon w firmie i kup na polskim, wturnym rynku HEQ5, dołóż drugie tyle i starczy na Sky-Watcher ED80 z flattenerem (uzywany) + Canon jak wyzej :)  - ciut bardziej wymagajacy zestaw pozwalający uchwycic galaktyki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

W tym budżecie zmieści się jakiś napęd w jednej osi np. SW Sky Adventurer albo SW SA Mini (bardzo ciekawe urządzenie) ,albo Ioptron SkyTracker na przykład i dobry , sprawdzony w astrofoto obiektyw np, Samyang 135 mm. Nie wiem jak ten Nikon się nadaje do afoto, ale tu koledzy na pewno pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
W dniu 1.07.2020 o 13:54, Tayson napisał:

 

2. Sprzedaj bon w firmie i kup na polskim, wturnym rynku HEQ5, dołóż drugie tyle i starczy na Sky-Watcher ED80 z flattenerem (uzywany) + Canon jak wyzej :)  - ciut bardziej wymagajacy zestaw pozwalający uchwycic galaktyki.

to m. in mój zestaw :) wiec doprecyzuję infio o ceny uzywek

1. HEQ5 3.000 - 3.500 zł

2. ED 80/600 1600- 2000

3. Aparat w zależności od modelu 1000-1500 ale do ED 80 zalecam z odchylanym ekranem.

4. Flattener- ciężko z uzywanymi i ceny uzywek zaczynają sie od 600. Nowy ok 1000 zł ( bo cena wciąż rośnie )wiec na początek można sie bez niego obyć a zawsze dokupić nówkę - no prawie zawsze bo były niedostepne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ioptron akurat  w ofercie sprzedaży na Maniaku :

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=57999

 

Mozesz zarezerwować na dwa-trzy dni i mieć czas na dalsze konsultacje czy własne

przemyślenia...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, wessel napisał:

W tym budżecie zmieści się jakiś napęd w jednej osi np. SW Sky Adventurer albo SW SA Mini (bardzo ciekawe urządzenie) ,albo Ioptron SkyTracker na przykład i dobry , sprawdzony w astrofoto obiektyw np, Samyang 135 mm. Nie wiem jak ten Nikon się nadaje do afoto, ale tu koledzy na pewno pomogą.

SW SA vs SW SA mini vs Ioptron ... Różnią się czymś oprócz  różnicy potencjalnego obciążenia ?

 

Znalazłem na Amazon.com:


https://www.amazon.com/SkyWatcher-Adventurer-User-Friendly-Multi-Function-S20580/dp/B073WZFFPN/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=star+adventurer+mini&qid=1593687528&sr=8-1

https://www.amazon.com/Sky-Watcher-Star-Adventurer-Astro/dp/B07FP2FGFL/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=star+adventurer+mini&qid=1593687528&sr=8-5

 

Co jeszcze potrzebuję by byłw pełni funkcjonalny?  Jakiej jakości statyw muszę nabyć ?

 

 

Canon 1300D i 600D są polecane, z jakich względów ? czy pełna klatka nie będzie lepsza? Myslałem o zakupie Canon 6D lub Nikon D750.

 

O obiektywie Samsyang 135 mm czytałem dużo dobrego i przy opcji gdybym kupywał guider, obiektyw i lustrzanke to byłaby najlepsza opcja.

 

 

Właśnie przeglądałem AMAZON.COM i natrafiłem na ten teleskop https://www.amazon.com/Celestron-NexStar-6-SE-Telescope/dp/B000GUKTDM/ref=psdc_572178_t1_B01K7IJ1OA?th=1

 

Ma statyw, tracker, podobno można podłaczyć też lustrzankę.

 

Powiedzcie mi czy to nie jest lepsza opcja ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, PawelStw napisał:

Słabo się nadaje bo to montaż azymutalny , do foto potrzebujesz paralaktyczy(equatorial mount). Po tym haśle bym Amazon przeszukał.

Nie masz racji. Jest możliwość używania go jako montaż paralaktyczny- ma taki pręt pozwalający pochylać głowicę. Co nie zmienia faktu, że do afoto się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, wessel napisał:

Nie masz racji. Jest możliwość używania go jako montaż paralaktyczny- ma taki pręt pozwalający pochylać głowicę. Co nie zmienia faktu, że do afoto się nie nadaje.

Nie masz racji. Nexstar 6 i 8 nie posiada mozliwosci podniesienia głowicy (namiastki klina) lecz opcjonalny klin do zakupu oddzielnie. NexStar 4 i 5 posiadają pręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, wessel napisał:

Nie. Miałem ten montaż i on się do afoto mało nadaje. Statyw też mało stabilny a sam Maczek malutki i ciemny - do planet i to malutkie będą.

Czyli Samyang 135+ Canon 1300D + jakiś statyw.

 

Znacie jakiś statyw w granicach 1000zl?

 

 

Ps. Wytlumaczcie mi jak taki Samyang zrobi lepsze zdjęcie od Celestrona 6SE?

 

Celestron ma znacznie większe lustro, więc powinien zebrać więcej swiatla? 

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Apertura to detal ( liczba szczegółów) a jasność to zdolność zbierania światła. Mak ma f10 Samyang o ile pamiętam to f2. Druga sprawa to korekcja pola. Samyang pokrywa ostrościa pole APS-C a Mak-cholera wie..brak danych. No i wreszcie ogniskowa - 135 mm Samyanga łatwiej prowadzić niż 1500 mm Maka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.07.2020 o 17:49, wessel napisał:

Apertura to detal ( liczba szczegółów) a jasność to zdolność zbierania światła. Mak ma f10 Samyang o ile pamiętam to f2. Druga sprawa to korekcja pola. Samyang pokrywa ostrościa pole APS-C a Mak-cholera wie..brak danych. No i wreszcie ogniskowa - 135 mm Samyanga łatwiej prowadzić niż 1500 mm Maka.

Mógłbym pod tego podłączyć ten obiektyw Samyanga 135 mm pod FullFrame jak Canon 6D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.07.2020 o 17:32, JustinSullivan napisał:

A ja jeszcze dodam montaż AZGTI. Głowica+wedge+ pręt przeciwwagi z przeciwwagą i soft EQ moga byc ciekawą alternatywą. Mam więc wiem. Niestety jeśli chce się robić M57 to inna półka cenowa całego sprzętu.

https://deltaoptical.pl/montaz-sky-watcher-az-gti-wi-fi

 

Czy tutaj cena zawiera też statyw ? To cały gotowy zestaw ? Czy tylko napęd?

 

Jakie obiekty mgóbym sfotografować na takim zestawie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

44 minuty temu, jareksmolak napisał:

Jakie obiekty mgóbym sfotografować na takim zestawie ?

Żadne, to montaż azymutalny , w opisie jak byk stoi "Głowica AZ GTi z założenia ma być przeznaczona do obserwacji astronomicznych, z pomocą małych teleskopów, lunet i lornetek"

 

 

W dniu 1.07.2020 o 13:20, jareksmolak napisał:

Pomożcie, zrewidujcie moje plany. Jest mozliwe zrobić zdjęcia galaktyk w tym przedziale cenowym ? Powiedzmy, że 1000 $ jest na Amazonie i mógłbym wydać jeszcze z 2000 zł w polskich sklepach. Ale to byłby max..

Jeśli naprawdę celujesz w obiekty DS skup się najbardziej na montażu.

Aktualnie na Amazonie znalazłem w tej półce cenowej najbardziej sensowny dla ciebie montaż

https://www.amazon.com/Orion-9995-Sirius-Computerized-Telescope/dp/B00E63KTQW/ref=sr_1_21?crid=2FXTTA3Q3OS2M&dchild=1&keywords=telescope+tripod&qid=1593944376&refinements=p_36%3A-140000&rnid=386442011&s=electronics&sprefix=tele%2Celectronics%2C274&sr=1-21

lepszy byłby iOptron CEM25P with LiteRoc Tripod ale jest niestety niedostępny.

Za pozostałą kasę kup Samyanga 135 lub inny krótszy stałoogniskowy obiektyw, może być manualny.

 

Na początek możesz tym powalczyć i robić świetne zdjęcia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.07.2020 o 15:03, RMK napisał:

Nie masz racji. Nexstar 6 i 8 nie posiada mozliwosci podniesienia głowicy (namiastki klina) lecz opcjonalny klin do zakupu oddzielnie. NexStar 4 i 5 posiadają pręt.

Na jedno wychodzi - do afoto się nie nadaje. Fakt, miałem Nextara 4 i sądziłem że wszystkie mają taką konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeczytaj Darku uważnie. AZGTI+wedge+pręt przeciwwagi i soft EQ robi z tego montażu mały montaż paralaktyczny. Plusem tego rozwiązania jest full GOTO i możliwość guidingu w obu osiach. 

Nie teoretyzuję bo mam i da się spokojnie focić. W załączeniu M101 AZGTI+Sharpstar 61EDPH, ASI178MM-C, klatki po 120 sekund. Sharpstar bez korektora. Wszystko spiete z ASIAIR Pro.

Ja kupiłem sama głowicę i wedge w First Light Optics. Dokupiłem pręt przeciwwagi z przeciwwagą do star adventurera i posadziłem to na statywie geodezyjnym za 200 zł. Konieczne było tylko dokupienie za 100 zł przeciwwagi 2kg od EQ2. Całośc wyszła w granicach 1800 zł. Używany HEQ5 na pewno byłby lepszy ale nie sądzę, że tańszy.

 

 

M101 dec.jpg

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna możliwość. 

https://www.amazon.com/Sky-Watcher-EQM-35-Equatorial-Mount-S30500/dp/B07FB2L5MK/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=azgti&qid=1593952751&sr=8-6

 

Nie wypowiem się na temat jakości ale ma jedną zaletę a mianowicie opaskowanie. Zostało by jeszcze trochę USD na inne rzeczy a spokojnie można na nim ED80 powiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę Panowie, że ciężko będzie zamknąć się w tym budzecie. Do Astrofoto to chyba jednak 2500 $ było okej.

 

Trochę nie widzi mi się wydawać całej kasy na montaż.

 

Dałoby radę, żeby w tej kwocie znalazł się montaż i teleskop ?

 

Aparat i obiektyw kupiłbym poźniej.

 

A teraz przynajmniej bym pobserwował sobie galaktyki :)

 

 

 

1. Wygrzebałem opcję, którą w komentarzach mnóstwo użytkowników poleca do astrofoto i dodatkowo jest jeszcze tuba, więc mógłbym sobie pooogladac zanim kupić lustrzanke i obiektyw.  Czy  to dobra opcja ?

 

https://www.amazon.com/Celestron-Advanced-VX-6-Newtonian/dp/B00AZCHF6U/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=Celestron+Advanced+VX&qid=1593992407&s=electronics&sr=1-4#customerReviews

 

 

2.  Co sądzicie o tym teleskopie ? Do photo pewnie sie nie nadaje, a do wizuala?

 

https://www.amazon.com/Instruments-228001-Maksutov-Cassegrain-Telescope-AudioStar/dp/B07PRDVX19/ref=zg_bs_572178_13?_encoding=UTF8&refRID=MF8R3B85G76BX5GR0J2V&th=1

 

3. Albo tym?

 

https://www.amazon.com/Meade-Instruments-205004-Maksutov-Cassegrain-Telescope/dp/B01K7IJ1OA/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=etx%2B125ec&qid=1593995539&sr=8-1&th=1

 

 

4.  Ten mi polecaliście. Czy zobacze na nim jakieś mgławice planetarne i galaktyki ? Czy działa on cuda tylko w astrofoto?

 

https://www.amazon.com/Sky-Watcher-ProED-Doublet-Refractor-Telescope/dp/B004Q75864/ref=pd_sbs_421_5/145-0411643-7318654?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B004Q78O5G&pd_rd_r=6d1f0946-3458-49ed-a7f8-db5790a885d6&pd_rd_w=CzFpY&pd_rd_wg=cmEdi&pf_rd_p=bdc67ba8-ab69-42ee-b8d8-8f5336b36a83&pf_rd_r=HKKTEAAJYZFJ11V1K3MF&refRID=HKKTEAAJYZFJ11V1K3MF&th=1

 

 

 

 

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

2 i 3 do obserwacji i nagrywania planet spoko, ale niestety szybko mogłoby Ci się to po prostu przejeść. Na mgławice te teleskopy są zdecydowanie za ciemne, a jakbyś się uparł na astrofotografię to niestety tu pojawia się rotacja pola. ED100 też jest dość ciemny, a do tego już absolutnie nie starczyłoby na żaden montaż.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to musisz się chyba zdecydować bo w tym budżecie to ciężko będzie o sprzęt dobry i do obserwacji i do zdjęć, bo idą za tym troche inne priorytety.  Jak chcesz fotografować to montaż jest jednym z ważniejszych elementów zestawu. 

 

A może?

https://www.amazon.com/iOptron-3200-SmartEQ-Pro-Blanco/dp/B00B9JPIO4/ref=psdc_499152_t1_B00EUDR2QI

 

i jak wcześniej wpomniano

 

https://www.amazon.com/Samyang-135mm-Telephoto-Digital-Cameras/dp/B00T48C3L8/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=samyang+135mm+canon&qid=1594038103&sr=8-2

 

Do tego jakaś używana lustrzanka i w sumie można zaczynać.

 

Później można zaopatrzyć się w guiding. 

Co myślicie o mojej propozycji?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.07.2020 o 14:00, JustinSullivan napisał:

Przeczytaj Darku uważnie. AZGTI+wedge+pręt przeciwwagi i soft EQ robi z tego montażu mały montaż paralaktyczny. Plusem tego rozwiązania jest full GOTO i możliwość guidingu w obu osiach. 

Nie teoretyzuję bo mam i da się spokojnie focić. W załączeniu M101 AZGTI+Sharpstar 61EDPH, ASI178MM-C, klatki po 120 sekund. Sharpstar bez korektora. Wszystko spiete z ASIAIR Pro.

Ja kupiłem sama głowicę i wedge w First Light Optics. Dokupiłem pręt przeciwwagi z przeciwwagą do star adventurera i posadziłem to na statywie geodezyjnym za 200 zł. Konieczne było tylko dokupienie za 100 zł przeciwwagi 2kg od EQ2. Całośc wyszła w granicach 1800 zł. Używany HEQ5 na pewno byłby lepszy ale nie sądzę, że tańszy.

 

 

M101 dec.jpgSliczne zdjęcie. Niestety nie posiadam zbytnio talentu do majstrowania, więc nie jestem pewny czy ogarnąłbym te przeróbki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.07.2020 o 14:44, JustinSullivan napisał:

Jest ale przyszła mi do głowy jeszcze jedna możliwość. 

https://www.amazon.com/Sky-Watcher-EQM-35-Equatorial-Mount-S30500/dp/B07FB2L5MK/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=azgti&qid=1593952751&sr=8-6

 

Nie wypowiem się na temat jakości ale ma jedną zaletę a mianowicie opaskowanie. Zostało by jeszcze trochę USD na inne rzeczy a spokojnie można na nim ED80 powiesić.

Tez znalazłem ten montaż i opisany jest jako do astrophotography. Ktoś się może jeszcze wypowiedzieć na jego temat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 6.07.2020 o 14:39, Agatek napisał:

No to musisz się chyba zdecydować bo w tym budżecie to ciężko będzie o sprzęt dobry i do obserwacji i do zdjęć, bo idą za tym troche inne priorytety.  Jak chcesz fotografować to montaż jest jednym z ważniejszych elementów zestawu. 

 

A może?

https://www.amazon.com/iOptron-3200-SmartEQ-Pro-Blanco/dp/B00B9JPIO4/ref=psdc_499152_t1_B00EUDR2QI

 

i jak wcześniej wpomniano

 

https://www.amazon.com/Samyang-135mm-Telephoto-Digital-Cameras/dp/B00T48C3L8/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=samyang+135mm+canon&qid=1594038103&sr=8-2

 

Do tego jakaś używana lustrzanka i w sumie można zaczynać.

 

Później można zaopatrzyć się w guiding. 

Co myślicie o mojej propozycji?

 

 

Ten Ioptron ma mega slabe opinie. A jako ze kupuje z Ameryki i zwrot kosztowałby mnie z 300 dolarów wolałbym unikać ryzyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.