Skocz do zawartości

Który montaż do astrofotografii wybrać - EQM-35 Pro, EQ-5 Pro czy CEM25P


pawel_ples

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem nowego montażu, ponieważ mój sprzęt po prostu już waży zbyt dużo. Mój obecny montaż to iOptron SmartEQ Pro, jest lekki, szybko można go ustawiać i jest bardzo przenośny, jednak jego największym minusem jest mały maksymalny udźwig, czyli 5 kg. Posiadam teleskop apochromatyczny 72/432, wraz z kamerką Altair 183M Pro i zestawem do guidowania, na tym montażu za pomocą tego sprzętu udawało mi się wyciągać bez problemu zdjęcia po 300 sekund. Zastanawiam się między Skywatcherami EQM-35 Pro, EQ-5, oraz iOptronem CEM25P. EQM-35 Pro jest najtańszy z tej trójki i, z tego co czytałem, mało się różni od EQ-5, a CEM25P jest najdroższy, ale opinie na jego temat były mieszane. Chciałbym się więc zapytać czy ktoś z was na forum ma któryś z wymienionych przeze mnie montaży, jakie są wasze opinie na ich temat, a także to, czy w tym przedziale cenowym (około 3500-4500 zł) znalazłoby się coś lepszego. Jak mówiłem, celuję głównie w astrofotografię, więc możliwość podłączenia montażu do komputera, dobry guiding oraz dokładne śledzenie są dla mnie priorytetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem CEM25 to już wyższa półka niż EQ5. Ludzie raczej porównują IOprona z HEQ5, który co prawda w wersji z fabryki jest podobno mniej dokładny, ale jeszcze więcej na nim można powiesić, ale jest też cięższy sam w sobie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agatek napisał:

Moim zdaniem CEM25 to już wyższa półka niż EQ5. Ludzie raczej porównują IOprona z HEQ5, który co prawda w wersji z fabryki jest podobno mniej dokładny, ale jeszcze więcej na nim można powiesić, ale jest też cięższy sam w sobie.

No właśnie widziałem wagę tego HEQ-5, dla mnie przez to ten montaż odpada, ponieważ chciałbym móc podróżować z moim sprzętem

Ale skoro CEM25P jest na podobnym poziomie co HEQ-5, czyli wyższym niż EQ-5, to myślę że jednak się na niego skuszę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry wybór. Do tego wodna przeciwwaga, jakiś podróżny statyw i można spokojnie lecieć samolotem :) Bo jak do CEM25 dołożysz przeciwwagę to i tak wychodzi jakieś 10kg, dla mnie to i tak dużo do noszenia, ale ty masz pewnie więcej siły :P 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam EQM-35 Pro i NEQ6. ten pierwszy jest lekki jak piórko przy tym drugim. Po regulacji przekładni jestem w stanie uzyskać na nim dokładność prowadzenia poniżej 1" RMS (realnie 0,8), co dla małej ogniskowej Space Cata jest w miarę OK. Ma opcję demontażu osi DEC i pracy tylko z osią RA, ale nigdy tego nie wykorzystałem. Daje się spokojnie używać do lżejszego sprzętu. Podłączam go bezproblemowo do Kstars na Macu albo do Astroberry przez gniazdo USB w pilocie.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam EQM -35 gt i w odróżnieniu od kolegi wyżej demontowałem oś DEC - tylko 4 śrubki, parę minut i gotowe !

Idealna sprawa na podróże samolotem etc., można sobie nainstalować głowicę kulową i fotoaparat , albo na dowetailu 

taki refraktorek , jaki posiadasz, może być też z powodzeniem cięższy !  Bez głowicy DEC - więc bez przeciwciężaru

 

Ktoś tu gdzieś pisał, że jakość  wykonania osi REC jest b. dobra  z uwagi na przekładnię - szczegółów nie pamiętam. 

Ale przynajmniej  zacytuję teleskopy.pl 

 
Montaż EQM-35 Pro może być używany w dwóch konfiguracjach. Standardową konfiguracją jest wykorzystanie jako montaż paralaktyczny z systemem GoTo. W tym wypadku istnieje możliwość zawieszenia do 10 kilogramów sprzętu. Konstrukcja głowicy została w tym celu wzmocniona, zastosowano nową, większą i bardziej precyzyjną ślimacznicę w osi RA. Głowica posiada pełny system GoTo wraz z gniazdem ST-4 przeznaczonym do AutoGuidera.

 

Sam osobiście nie miałem jeszcze okazji dłużej nim się posługiwać, oczywiście planuję coś pofocić Canonem mod. na głowicy kulowej 

no i polukać , wykorzystując goto .

skywatcher-eqm-35-goto-montierung-1000.jskywatcher-eqm35-astrofotografie-1000.jp

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna mam montaż iOptron iEQ30 Pro. Z guidingiem naświetlam klatki po 900 sekund, z ogniskową 1081 mm. Teleskop to RC 150/7 (reduktor), i Canon 60 D Mod. 
Druga wersja setupu, jest z obiektywem Samyang 135/2.0 i Canonem (jw). W tym zestawie naświetlanie, z takim światłem to max 120 sek, by nie przepalić. Odczyt SQM (bez światła Księżyca), mam na poziomie 21.15 arc sec2. Szczerze polecam ten montaż.

 

DSCN2818.jpg

DSCN2858.JPG

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.