Jump to content

Który montaż do astrofotografii wybrać - EQM-35 Pro, EQ-5 Pro czy CEM25P


pawel_ples
 Share

Recommended Posts

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem nowego montażu, ponieważ mój sprzęt po prostu już waży zbyt dużo. Mój obecny montaż to iOptron SmartEQ Pro, jest lekki, szybko można go ustawiać i jest bardzo przenośny, jednak jego największym minusem jest mały maksymalny udźwig, czyli 5 kg. Posiadam teleskop apochromatyczny 72/432, wraz z kamerką Altair 183M Pro i zestawem do guidowania, na tym montażu za pomocą tego sprzętu udawało mi się wyciągać bez problemu zdjęcia po 300 sekund. Zastanawiam się między Skywatcherami EQM-35 Pro, EQ-5, oraz iOptronem CEM25P. EQM-35 Pro jest najtańszy z tej trójki i, z tego co czytałem, mało się różni od EQ-5, a CEM25P jest najdroższy, ale opinie na jego temat były mieszane. Chciałbym się więc zapytać czy ktoś z was na forum ma któryś z wymienionych przeze mnie montaży, jakie są wasze opinie na ich temat, a także to, czy w tym przedziale cenowym (około 3500-4500 zł) znalazłoby się coś lepszego. Jak mówiłem, celuję głównie w astrofotografię, więc możliwość podłączenia montażu do komputera, dobry guiding oraz dokładne śledzenie są dla mnie priorytetami.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem CEM25 to już wyższa półka niż EQ5. Ludzie raczej porównują IOprona z HEQ5, który co prawda w wersji z fabryki jest podobno mniej dokładny, ale jeszcze więcej na nim można powiesić, ale jest też cięższy sam w sobie.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Agatek napisał:

Moim zdaniem CEM25 to już wyższa półka niż EQ5. Ludzie raczej porównują IOprona z HEQ5, który co prawda w wersji z fabryki jest podobno mniej dokładny, ale jeszcze więcej na nim można powiesić, ale jest też cięższy sam w sobie.

No właśnie widziałem wagę tego HEQ-5, dla mnie przez to ten montaż odpada, ponieważ chciałbym móc podróżować z moim sprzętem

Ale skoro CEM25P jest na podobnym poziomie co HEQ-5, czyli wyższym niż EQ-5, to myślę że jednak się na niego skuszę :P

Link to comment
Share on other sites

To dobry wybór. Do tego wodna przeciwwaga, jakiś podróżny statyw i można spokojnie lecieć samolotem :) Bo jak do CEM25 dołożysz przeciwwagę to i tak wychodzi jakieś 10kg, dla mnie to i tak dużo do noszenia, ale ty masz pewnie więcej siły :P 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mam EQM-35 Pro i NEQ6. ten pierwszy jest lekki jak piórko przy tym drugim. Po regulacji przekładni jestem w stanie uzyskać na nim dokładność prowadzenia poniżej 1" RMS (realnie 0,8), co dla małej ogniskowej Space Cata jest w miarę OK. Ma opcję demontażu osi DEC i pracy tylko z osią RA, ale nigdy tego nie wykorzystałem. Daje się spokojnie używać do lżejszego sprzętu. Podłączam go bezproblemowo do Kstars na Macu albo do Astroberry przez gniazdo USB w pilocie.     

Link to comment
Share on other sites

Też mam EQM -35 gt i w odróżnieniu od kolegi wyżej demontowałem oś DEC - tylko 4 śrubki, parę minut i gotowe !

Idealna sprawa na podróże samolotem etc., można sobie nainstalować głowicę kulową i fotoaparat , albo na dowetailu 

taki refraktorek , jaki posiadasz, może być też z powodzeniem cięższy !  Bez głowicy DEC - więc bez przeciwciężaru

 

Ktoś tu gdzieś pisał, że jakość  wykonania osi REC jest b. dobra  z uwagi na przekładnię - szczegółów nie pamiętam. 

Ale przynajmniej  zacytuję teleskopy.pl 

 
Montaż EQM-35 Pro może być używany w dwóch konfiguracjach. Standardową konfiguracją jest wykorzystanie jako montaż paralaktyczny z systemem GoTo. W tym wypadku istnieje możliwość zawieszenia do 10 kilogramów sprzętu. Konstrukcja głowicy została w tym celu wzmocniona, zastosowano nową, większą i bardziej precyzyjną ślimacznicę w osi RA. Głowica posiada pełny system GoTo wraz z gniazdem ST-4 przeznaczonym do AutoGuidera.

 

Sam osobiście nie miałem jeszcze okazji dłużej nim się posługiwać, oczywiście planuję coś pofocić Canonem mod. na głowicy kulowej 

no i polukać , wykorzystując goto .

skywatcher-eqm-35-goto-montierung-1000.jskywatcher-eqm35-astrofotografie-1000.jp

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Od niedawna mam montaż iOptron iEQ30 Pro. Z guidingiem naświetlam klatki po 900 sekund, z ogniskową 1081 mm. Teleskop to RC 150/7 (reduktor), i Canon 60 D Mod. 
Druga wersja setupu, jest z obiektywem Samyang 135/2.0 i Canonem (jw). W tym zestawie naświetlanie, z takim światłem to max 120 sek, by nie przepalić. Odczyt SQM (bez światła Księżyca), mam na poziomie 21.15 arc sec2. Szczerze polecam ten montaż.

 

DSCN2818.jpg

DSCN2858.JPG

Edited by kiniu-13
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.