Skocz do zawartości

Synta 6 czy Synta 8 ?


Lutniczek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Synta 6 poza mniejszą aperturą ma też kiepski wyciąg zębatkowy więc jeżeli cię stać to zdecydowanie bierz przynajmniej 8" najlepiej  od GSO. 

Synta 6 ma jedynie tą zaletę, że używkę można znaleźć w granicach 500-600zł i w tej klasie cenowej jest nie do pobicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem synte 6 jakieś 15 lat - to był mój 1 teleskop i powiem Tobie, że trafione w dziesiątkę z tym zakupem. 

Teraz pracuje w Astrobazie (od 4 lat ) i mam dostęp do 8, 10 (i paru innych kilkanaście droższych teleskopów) i mogę powiedzieć Ci tyle - 6 cali bierz - najlepiej z rynku wturnego - przy odrobinie szczęścia trafisz za ok 500zł (swój sprzedałem za 450 z akcesoriami ale wiem, że zrobiłem bardzo promocyjną cenę, bo zapytań co nie miara hehe).

 

I żaden rozmiar lustra nie zastąpi ciemnego nieba.

Taką 6 pod ciemnym niebem zobaczysz bardzo dużo - nauczysz się nieba i itp...

A jak to Cie nie wciągnie to nie będziesz żałował wydatku 500 zł - odsprzedasz za 400-450 i będziesz zadowolony.

 

A jak Cie wciągnie - to sam już będziesz wiedział czego potrzebujesz i w którym kierunku chcesz podążać.

 

Moja sugestia - Bierz 6 cali.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz! Nikt nie raczył zapytać, jakie warunki obserwacyjno-transportowe ma Lutniczek. Bo od tego najbardziej zależy wybór, a nie tylko, że większym więcej zobaczy.

Lutniczek, różnica rozmiarów tuby i montażu 6" i 8" Dobsona nie jest pozornie duża. Większy ma grubszą tubę zbliżonej długości, ale różnica w wadze jest dość istotna (kilka kg przy wadze w zakresie bodaj 16-18 kg). Niemniej oba to spore kloce mało wygodne w ręcznym przenoszeniu na większy dystans, czy przez przeszkody typu drzwi i schody. Dlatego te centymetry i kilogramy robią różnicę.

Opisz, gdzie będziesz obserwował i jak dostarczał sprzęt na stanowisko. Bo te różnice gabarytów mogą być zarówno bez znaczenia (i wtedy faktycznie większy lepszy), jak i mogą w pewnych warunkach spowodować drastyczny dyskomfort, który spowoduje, że teleskop będzie stał nieużywany.

 W skrócie:

-stanowisko: odkryte podwórko/duży taras/mały balkon/miejscówka kilkaset m od domu/wyjazd za miasto

-dostęp: parter/piętro bez windy, dom z ogródkiem/blok w mieście, sprzęt przenoszony piechotą/przewożony autem

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.