Skocz do zawartości

Jakie koło filtrowe do kamery QHY?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś stałem się właścicielem kamery QHY163M, czyli mono. Wcześniej posiadałem kamerę QHY163C kolorową i byłem z niej zadowolony dopóki nie uległa awarii.

Kamera przeleciała się po trzech serwisach QHY w Europie i Azji, które jakoś nie poradziły sobie z naprawą i dziś, wbrew mojej woli odesłano mi kamerę mono. 

Cała historia jest dość zawiła i pouczająca, więc opiszę ją w innym wątku...

Teraz, niejako z przymusu, muszę zmienić cały setup pod kamerę mono: zakup koła filtrowego "zelektryfikowanego", kompletu filtrów, dobór złączek, itp...

W związku z tym mam kilka pytań, bo w kwestii astrofotografii z wykorzystaniem filtrów LRGB jestem zielony:

1. co sądzicie o kole: https://deltaoptical.pl/kolo-filtrowe-zwo-mini-5-pozycji-1-25?from=listing   -to obecnie najtańsza chyba na rynku opcja, bo sprzęt powyżej 1000-1500 zł jest obecnie poza moim budżetem (muszę jeszcze pomyśleć o komplecie filtrów LRGB - też czekam na jakieś propozycje, sugestie jakie wybrać),

2. gdzie w europie można kupić koła QHY? mam na myśli raczej sprzęt używany, bo w kwestii sprzętu nowego patrz wyżej,

3. co jeszcze, co innego możecie mi polecić w tym temacie? może ktoś ma na zbyciu jakieś koło...?

Żeby jasne było w ewentualnej dyskusji: reklamacje, zwroty kamery, nie wchodzą w rachubę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja długo używałem kamery QHY163M i zwykłego manualnego koła 5 x 1.25 . Dramatu nie było. Teraz mam koło QHYCFW3 z filtrami 36mm i nie narzekam na koło. Filtry to już inna sprawa. Ciekaw jestem jaki był twój problem z kamerką. Ja też mam drugi egzemplarz QHY163M. Pierwszy padł dokładnie po dwóch latach. Serwis też nie mógł ustalić przyczyny , ani co dokładnie padło. 

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło QHY kupiłem prosto od firmy.  Po przygodzie z uszkodzoną kamerą, zgodzili się wysłać mi koło prosto z Chin, jeszcze gratis dołożyli komplet filtrów LRGB.  Zagadaj z nimi na facebooku, raczej nie powinno być problemu. Zapłacisz paypalem i za trzy dni masz koło w domu.

Co do winiety na 1.25 to tak jak pisałem nie była jakaś dramatyczna. Nawet bez flata dawała się po małym cropie usuwać wyrównaniem tła. Jak zrobisz dobrego flata to śladu nie będzie po winiecie. Fotografowałem z filtrami 1.25 achromatem SW 80/400 i newtonem GSO203/800. Na FA są dwa wątki z moimi  zdjęciami.  

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć coś na dłużej to kup sobie koło Starlight Instruments .

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4755_Starlight-Xpress-motorized-USB-filter-wheel---7x-36mm-filters--.html

Dlaczego? Ano dlatego, że jak Ci za jakiś czas przyjdzie do głowy zmienić kamerę albo rozmiar filtra to kupujesz tylko samą karuzelę za parę groszy i po problemie. Podobne rozwiązanie ma ATIK, ale nieco mniej elastyczne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam przed aktualnym zakupem w Teleskop Service. Ja czekam już na złączkę przeszło 2 tygodnie. Normalnie dostawa była w ciągu 3 dni roboczych. Nie odpisują na moje maile, choć otrzymuje powiadomienia o ich odczytaniu. Telefonu też nikt nie odbiera. Sklepy są zamknięte z powodu covid'a, i zakup tylko przez internet. Jestem bardzo wku... że mnie ignorują. :excl: Nie wiem co tam się dzieje, ale podejrzewam, że zrobili sobie przerwę urlopową. Ktoś kto obsługuje sprzedaż, po prostu sobie nie radzi. :hmmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.