Jump to content

Jakie koło filtrowe do kamery QHY?


AdamK
 Share

Recommended Posts

Dziś stałem się właścicielem kamery QHY163M, czyli mono. Wcześniej posiadałem kamerę QHY163C kolorową i byłem z niej zadowolony dopóki nie uległa awarii.

Kamera przeleciała się po trzech serwisach QHY w Europie i Azji, które jakoś nie poradziły sobie z naprawą i dziś, wbrew mojej woli odesłano mi kamerę mono. 

Cała historia jest dość zawiła i pouczająca, więc opiszę ją w innym wątku...

Teraz, niejako z przymusu, muszę zmienić cały setup pod kamerę mono: zakup koła filtrowego "zelektryfikowanego", kompletu filtrów, dobór złączek, itp...

W związku z tym mam kilka pytań, bo w kwestii astrofotografii z wykorzystaniem filtrów LRGB jestem zielony:

1. co sądzicie o kole: https://deltaoptical.pl/kolo-filtrowe-zwo-mini-5-pozycji-1-25?from=listing   -to obecnie najtańsza chyba na rynku opcja, bo sprzęt powyżej 1000-1500 zł jest obecnie poza moim budżetem (muszę jeszcze pomyśleć o komplecie filtrów LRGB - też czekam na jakieś propozycje, sugestie jakie wybrać),

2. gdzie w europie można kupić koła QHY? mam na myśli raczej sprzęt używany, bo w kwestii sprzętu nowego patrz wyżej,

3. co jeszcze, co innego możecie mi polecić w tym temacie? może ktoś ma na zbyciu jakieś koło...?

Żeby jasne było w ewentualnej dyskusji: reklamacje, zwroty kamery, nie wchodzą w rachubę...

Link to comment
Share on other sites

Ja długo używałem kamery QHY163M i zwykłego manualnego koła 5 x 1.25 . Dramatu nie było. Teraz mam koło QHYCFW3 z filtrami 36mm i nie narzekam na koło. Filtry to już inna sprawa. Ciekaw jestem jaki był twój problem z kamerką. Ja też mam drugi egzemplarz QHY163M. Pierwszy padł dokładnie po dwóch latach. Serwis też nie mógł ustalić przyczyny , ani co dokładnie padło. 

Edited by mebelek
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie koło manualne to za mało, bo focę zdalnie. Moja kolorowa kamera miała wadę ukrytą, która objawiła się dość późno...

A gdzie kupiłeś to koło CFW3?

Link to comment
Share on other sites

Filtry 1.25 nie za małe dla tej matrycy? 

 

Edit: jak nie chcesz za chwilę zmieniać koła, to szukaj 7pozycyjne. LRGBHSO :)

 

Edited by isset
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, isset napisał:

Filtry 1.25 nie za małe dla tej matrycy? 

 

Myślę, że na to pytanie odpowie nam @mebelek, bo używa tej kamery z filtrami 1,25". Wpływ na to ma też, o ile się nie mylę światłosiła teleskopu...

U mnie F = 6,5

Link to comment
Share on other sites

Koło QHY kupiłem prosto od firmy.  Po przygodzie z uszkodzoną kamerą, zgodzili się wysłać mi koło prosto z Chin, jeszcze gratis dołożyli komplet filtrów LRGB.  Zagadaj z nimi na facebooku, raczej nie powinno być problemu. Zapłacisz paypalem i za trzy dni masz koło w domu.

Co do winiety na 1.25 to tak jak pisałem nie była jakaś dramatyczna. Nawet bez flata dawała się po małym cropie usuwać wyrównaniem tła. Jak zrobisz dobrego flata to śladu nie będzie po winiecie. Fotografowałem z filtrami 1.25 achromatem SW 80/400 i newtonem GSO203/800. Na FA są dwa wątki z moimi  zdjęciami.  

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Jeśli chcesz mieć coś na dłużej to kup sobie koło Starlight Instruments .

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4755_Starlight-Xpress-motorized-USB-filter-wheel---7x-36mm-filters--.html

Dlaczego? Ano dlatego, że jak Ci za jakiś czas przyjdzie do głowy zmienić kamerę albo rozmiar filtra to kupujesz tylko samą karuzelę za parę groszy i po problemie. Podobne rozwiązanie ma ATIK, ale nieco mniej elastyczne.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Ostrzegam przed aktualnym zakupem w Teleskop Service. Ja czekam już na złączkę przeszło 2 tygodnie. Normalnie dostawa była w ciągu 3 dni roboczych. Nie odpisują na moje maile, choć otrzymuje powiadomienia o ich odczytaniu. Telefonu też nikt nie odbiera. Sklepy są zamknięte z powodu covid'a, i zakup tylko przez internet. Jestem bardzo wku... że mnie ignorują. :excl: Nie wiem co tam się dzieje, ale podejrzewam, że zrobili sobie przerwę urlopową. Ktoś kto obsługuje sprzedaż, po prostu sobie nie radzi. :hmmm: 

Link to comment
Share on other sites

Tak, właśnie oglądam na stronie QHY możliwości wymiany karuzeli.

Czy filtry oprawione 1,25" można wymiennie stosować z nie oprawionymi 31mm?

Jak jest między nimi różnica w cenie?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.