Skocz do zawartości
  • -1

Jowisz w Sharpcap + ZWO ASI 224MC


piotr.d

Pytanie

Zainspirowany wątkami Jowisz 2020 i Saturn 2020 rozpocząłem wczoraj przygodę z ASI224MC i planetami. Na pierwszy rzut poszedł Jowisz.

 

ASI224MC jest połączone z moim komputerem (Mac) i używam 32-bitowej wersji Sharpcap, tak jak polecane u nich na stronie. Kamerka zadziałała z miejsca, nie musiałem instalować nic więcej oprócz libusb i Sharpcap. Używam Skywatcher 150/750, bez filtra czy Barlowa.

 

Z racji tego że robię to pierwszy raz to odwaliłem wczoraj straszną partyzantkę i mam w związku z tym kilka pytań:

 

1. Wyrównanie na biegun - czy jest to absolutnie wymagane przy kręceniu planet? Ze względu na pozycję Jowisza kręcę z balkonu i biegun północny zasłania mi ściana bloku, nie mam jak użyć lunetki biegunowej. Do stackowania klatek używam Lynkeos i miałem nadzieję że poradzi on sobie z przesuwającą się planetą w kroku Align. Niestety tylko kilkadziesiąt pierwszych klatek jest OK, potem planeta wyjeżdża z zaznaczonego obszaru i Lynkeos za nią nie podąża. 

 

2. Jakich parametrów powinienem użyć przy filmowaniu Jowisza? Poszperałem po forach ale nie znalazłem nic co by od początku do końca odnosiło się do tematu. Gdzieś wyczytałem że gamma powinienem przy tej kamerce trzymać pomiędzy 50-75, ale nie było informacji dlaczego. Podobnie jeżeli chodzi o gain - po prostu kręciłem lewo/prawo patrząc przy jakich parametrach planeta wygląda na ekranie najlepiej.

 

3. Nie podoba mi się jak wygląda planeta w powiększeniu. Ma na sobie tak jakby nałożoną siatkę rozdzielającą piksele. Wygląda to strasznie dziwnie - widzę to zarówno w nakręconymi AVI jak gdy powiększę obszar przy stackowaniu w Lynkeos. Czy ktoś z was się z czymś takim spotkał?

 

Najlepszy film jaki uzyskałem: https://www.dropbox.com/s/2r6npbgeyi66v4y/Jup_003001.avi?dl=0 (w prawym górnym rogu jest przycisk ze strzałką w dół, można film pobrać na dysk)

Parametry z jakimi kręciłem ten film:

FireCapture v2.6  Settings
------------------------------------
Camera=ZWO ASI224MC
Filter=RGB
Profile=Jupiter
Diameter=47.34"
Magnitude=-2.73
CMI=228.7° CMII=300.6° CMIII=14.5°  (during mid of capture)
FocalLength=450mm
Resolution=1.75"
Filename=Jup_003001.avi
Date=040720
Start=002948.851
Mid=003001.483
End=003014.115
Start(UT)=222948.851
Mid(UT)=223001.483
End(UT)=223014.115
Duration=25.264s
Date_format=ddMMyy
Time_format=HHmmss
LT=UT +1h
Frames captured=1616
File type=AVI
Extended AVI mode=false
Compressed AVI=false
Binning=no
ROI=1304x976
ROI(Offset)=0x0
FPS (avg.)=63
Shutter=1.000ms
Gain=267 (44%)
SoftwareGain=10 (off)
Brightness=1 (off)
HardwareBin=off
Gamma=76
AutoExposure=off
HighSpeed=off
FPS=100 (off)
WBlue=95 (off)
AutoGain=off
WRed=52 (off)
USBTraffic=100 (off)
AutoHisto=75 (off)
Histogramm(min)=0
Histogramm(max)=86
Histogramm=33%
Noise(avg.deviation)=n/a
Limit=30 Seconds
Sensor temperature=27.2°C

 

A tutaj jak Lynkeos widzi pojedynczą klatkę (jeżeli przyjrzeć się filmowi który załączyłem powyżej to nawet gołym okiem da się tę siatkę dostrzec):

image.thumb.png.471b986e4d186377a9b3bdbce39bea02.png

 

 

 

Edytowane przez piotr.d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1. Ustaw na biegun mniej więcej, żeby planeta nie uciekła po kilku sek. z kadru. Do stackowania użyj Autostakkert.

2. Im szybciej zbierzesz materiału, tym lepiej. Gammą nie musisz się przejmować na nocnym niebie. Gain możesz dać wysoki, nawet bardzo wysoki, żeby czas ekspozycji był jak najkrótszy. Szum na stacku będzie wielokrotnie niższy niż podczas podglądu na żywo.

3. Wszystko jest ok, musisz wykonać debayeryzację, żeby otrzymać kolor. 

 

Do wyrównania obiektu w kadrze, kiedy uciekał, bardzo przydaje się PIPP: https://sites.google.com/site/astropipp/

Pobrałem Twój materiał. Zawsze przy planetach ustaw ROI (region of interest). Oprogramowanie rejestrujące będzie pobierać materiał tylko z obszaru, który zaznaczyłeś, a nie z całej matrycy. Twój Jowisz powinien zajmować max. kilkadziesiąt megabajtów. 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jowisz po wyrównaniu i obcięciu niepotrzebnego obszaru zajmuje ok 100MB. 

Możesz w Autostakkert stackować jako "planet" i suwakami tak ustawić kadr, żeby obliczenia były przeprowadzane tylko na wybranym obszarze. Nawet jeśli planeta ucieka, to program powinien sobie z tym poradzić. 

 

jup.jpg.b0d0ebe6e1308ab5d3644db6c644b972.jpg

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki @count.neverest!

 

Najkrótszy czas ekspozycji jaki mogę dać to 1ms i takiego też używałem do tej pory. Gain mogę jeszcze sporo podkręcić ale mam wtedy na ekranie świecącą kulkę i brak jakichkolwiek szczegółów.

 

Sproboje dzisiaj ponownie, przynajmniej 10tys klatek. 

IMG_20200704_001414.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@piotr.d Pamiętaj o ROI, zaznacz Jowisza myszką i potwierdź w okienku, jakie się pojawi. Twoja kamera potrafi zbierać 150 klatek/s w pełnej rozdzielczości. Na zdjęciu widać 64FPS, zatem nie wykorzystujesz jej pełnego potencjału. Upewnij się, że podłączyłeś kamerę do USB3 (widać to na samej górze w Fire Capture) i zbierasz materiał na dysk SSD. Powinieneś mieć kilkaset FPS

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, piotr.d napisał:

Najkrótszy czas ekspozycji jaki mogę dać to 1ms i takiego też używałem do tej pory.

Kliknij przycisk pod gammą "1.00-10ms" i będziesz miał do wyboru jeszcze krótsze czasy. 

Zbierz kilka avików z różnym gainem i porównaj sobie, który da Ci najlepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pobawiłem się w PIPP i Autostakkert, wciąż wygląda bardzo słabo ale ze słabego materiału nic się dobrego nie wyciśnie :)

Bardzo dziękuję za pomoc, dzisiaj drugie podejście!

 

 

Jup_003001_pipp_g4_ap1_Drizzle15.png.2b84fced934476d5e8aa24aa9e746b0a.png

Edytowane przez piotr.d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobiłem kilka prób i nie uzyskałem dobrego rezultatu, ale chyba wiem w czym rzecz... 

 

Shutter=1.000ms, Gain=400 (66%)

Shutter=1.000ms, Gain=300 (50%)

 

W obu przypadkach klatka wygląda praktycznie tak samo:

image.png.a82542801dcd11938ac560ab8e2710e5.png

 

Generalnie jeżeli ustawię naświetlanie 1ms z gain większym niż 250% to planeta jest kompletnie prześwietlona.

 

@count.neverest wspominał że trzeba ustawić mniejszy czas naświetlania i większy FPS, jeżeli dobrze to rozumiem to dopiero wtedy ustawienie większego gain ma jakikolwiek sens. Szukałem jak to zrobić w FireCapture i nie doszukałem się podczas sesji, dopiero potem już po ściągnięciu sprzętu znalazłem o co chodzi. Zakres "exposure rates" jest klikalny i dopiero jak się na niego kliknie to można wybrać zakres jakiego chce się używać i suwak powyżej zostanie odblokowany.

 

 

image.png.77e4be9d68c4e997e8b79dfa5bd8be66.png

 

Czyli gdyby chcieć zejść poniżej 1ms to muszę wybrać Exposure ranges jak dla Słońca.

 

Nauczyłem się też że na moim komputerze nie wszystkie porty USB to USB3. Mam dwa porty USB i tylko jeden z nich jest USB3, a przynajmniej FireCapture ten jeden tylko rozpoznaje jako USB3.

 

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to następne kroki powinny być takie:

- długość filmu nie ma znaczenia, liczy się ile klatek zbiorę, postaram się mieć jakieś 10tys klatek

- mogę zmniejszyć czas naświetlania i zwiększyć gain, wtedy zbiorę więcej klatek szybciej, ważne żeby mieć jakiś szczegół i nie prześwietlić obrazu

- przy szybszym zbieraniu klatek nie będę miał problemu utrzymać planety w kadrze, tym bardziej w połączeniu z ROI

 

 

To co mnie niepokoi to spróbowałem też nakręcić księżyc i wyniki są średnie, wszystko wygląda na dość nieostre, a ostrości już nie jestem w stanie lepiej ustawić.

 

Shutter=1.008ms
Gain=134 (22%)

 

https://www.dropbox.com/s/7miaizikmxxdxj6/Moon_214917.avi?dl=0

 

image.png.393781d2ca2c8d466bd91c12518ab250.png

 

 

image.png.2c25baae53e75648d6b56f89c14a6263.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

popełniasz mesę błedów

powinieneś zastosować jakąś soczewkę Barlowa. Twój teleskop to f/5, a do tej kamerki powinieneś mieć jakieś f/15 - f/20 aby w pełni wykorzystać możliwości teleskopu

 

skoro fotografujesz bez Barlowa to do matrycy dociera masa światła. Nie ma potrzeby robienia tysięcy klatek. Spokojnie wystarczy 500. Jeśli będziesz miał większą skalę i szum to zwiększysz też ilość klatek

musisz obserwować histogram i tak ustawić czas ekspozycji i gain aby nie przekraczać 80% na histogramie ale też nie schodzić poniżej 70% aby w pełni wykorzystać dostępną dynamikę tonalną i jednocześnie pracować w liniowej części charakterystyki matrycy (niektóre potrafią dobrze pracować nawet do 90%)

 

musisz eksperymentalnie dobrać czas ekspozycji, który pozwoli wyciągnąć jak najwięcej detalu. To zależy od teleskopu i kamerki więc nie ma uniwersalnego przepisu. Musisz go dobrać metodą prób i błędów. Gdybyś miał teleskop f/15 to  poszukiwałbym optymalnej ekspozycji w granicach 5-15 ms ale przy f/5 to może być poniżej 1 ms. Nie schodź jednak z ekspozycją za bardzo bo zwiększając gain stracisz na dynamice

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, piotr.d napisał:

Pobawiłem się w PIPP i Autostakkert, wciąż wygląda bardzo słabo ale ze słabego materiału nic się dobrego nie wyciśnie :)

Bardzo dziękuję za pomoc, dzisiaj drugie podejście!

 

 

Jup_003001_pipp_g4_ap1_Drizzle15.png.2b84fced934476d5e8aa24aa9e746b0a.png

To co zrobiłeś, to jeszcze trzeba wyostrzyć. Tak to wygląda po szybkiej obróbce (30 sekund roboty) w RegiStaksie:

Jup_003001_pipp_g4_ap1_Drizzle15.png.png.a67217c58f0fb5f01f0f6018939c316c.png

Dalej nie ma szału, bo sam materiał wyjściowy jest - bądźmy szczerzy - nierewelacyjny, ale już coś tam bardziej widać.

I tu mała uwaga z mojej strony - RegiStax to wcale nie trup. Może do stackowania bym go nie używał, bo faktycznie są lepsze narzędzia (jak np. właśnie Autostakkert), ale wyostrzanie moim zdaniem ogarnia najlepiej; przynajmniej dla mnie jest to najwygodniejsze i daje najlepsze efekty. ImPPG może zrobić dekonwolucję, ale samo wyostrzanie w tym programie jest moim zdaniem średnie.

 

O, a tak to wygląda, jak się trochę bardziej człowiek do tego przyłoży (tu poza RegiStaxem jeszcze drobna obróbka w Corelu):

Jup_003001_pipp_g4_ap1_Drizzle15.png.png.bb6c07c0b832776213a42a6ac1c73575.png

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, ZbyT napisał:

popełniasz mesę błedów

powinieneś zastosować jakąś soczewkę Barlowa. Twój teleskop to f/5, a do tej kamerki powinieneś mieć jakieś f/15 - f/20 aby w pełni wykorzystać możliwości teleskopu

Dziękuję za szczegółowa odpowiedź @ZbyT, przyznam że nie do końca rozumiem co napisałeś, a wynika to z mojego  braku wiedzy w tym temacie - zastosowanie Barlowa powiększy obraz ale też zmniejszy światłosiłe. Dlaczego to jest dla tej kamery ważne, czy chodzi o rozmiar rejestrowanego obiektu? 

 

21 godzin temu, count.neverest napisał:

Przy Księżycu na 15-20° nie licz na dobre efekty. Upewnij się też, że teleskop nie wymaga kolimacji. 

 

 

Racja, @count.neverest, wydaje mi sie ze kolimacja jest OK, ale moje "wydaje się" potwierdzę kolimatorem, trochę z tą tubą jeździłem ostatnio w plener.

 

18 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

RegiStax to wcale nie trup. Może do stackowania bym go nie używał, bo faktycznie są lepsze narzędzia (jak np. właśnie Autostakkert), ale wyostrzanie moim zdaniem ogarnia najlepiej; przynajmniej dla mnie jest to najwygodniejsze i daje najlepsze efekty.

@Krzysztof z BagienCzy mógłbyś proszę pokrótce napisać jakich parametrow użyłeś w Registax? Próbowałem tam coś zrobić ale efektu nie osiągnąłem specjalnego. 

Edytowane przez piotr.d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, piotr.d napisał:

Czyli gdyby chcieć zejść poniżej 1ms to muszę wybrać Exposure ranges jak dla Słońca.

Chyba nikt nie fotografuje Jowisza z czasem krótszym niż 1ms, dlatego standardowo w FireCapture masz takie czasy od 1ms do 100 ms.

Co jest też związane z tym, że do Jowisza stosuje się mniejszą światłosiłę o czym wspomniał @ZbyT Bez barlowa nie ma szans lepszy detal.

Barlow wymusi dłuższe czasy, ale i tak będzie o niebo lepiej.

Schodzenie poniżej 1ms dla Jowisza to popadanie w skrajność, podobnie jak zbyt wysoki gain.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, piotr.d napisał:

W takim razie jakiego Barlowa powinienem dokupić do tego zestawu?

Dla Twojego zestawu barlow x 2, może 2,5 ale jaki model to już nie wiem. Ja stosuję Barlow Hyperion, ale jeszcze nie widziałem aby ktoś go stosował z Newtonem (nie wiem czy ma to znaczenie)

Przejrzyj wątki z Jowiszem i Saturnem z wcześniejszych lat: 2019, 2018, wydaje mi się że znajdziesz tam zdjęcia robione takim setupem co Twój.

W 2020 mało zdjęć jest, bo sezon dopiero się rozkręca, o ile można tak powiedzieć bo planety bardzo nisko i łatwo o dobre zdjęcie nie będzie

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, piotr.d napisał:

Czy mógłbyś proszę pokrótce napisać jakich parametrow użyłeś w Registax?

Mniej-więcej coś takiego:

Beznazwy-1.png.f7a485dea0ed790497a83bc6e7a65379.png

Potem jeszcze w Corelu zabawa krzywą tonalną i kontrastem:
Beznazwy-2.png.598f9ba1b620910c89119714970cbe83.png

 

Te parametry wyostrzania w RegiStaksie to nie są jakieś uniwersalne, trzeba poeksperymentować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Zabieram się za zakup Barlowa i bardzo prosiłbym o doradzenie czegoś. W dostępnym poziomie cenowym mam:

- BRESSER 3x/1.25 achromatyczna

- GSO 3x/1.25 ED

- GSO 2.5/1.25 APO

 

Szukalem, czytałem opinie. Są różne. Zastanawiam się czy to nie w zależności od tuby efekt będzie inny (np komentarz że kogoś aberracja zmiotła z nóg). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.