Skocz do zawartości
  • 0

Wybór okularu 10mm do teleskopu Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900


Maksiorek

Pytanie

Witam mam pytanie chcę zmienić okular 10 mm w teleskopie:  Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900

Głównie chodzi mi o planety i księżyc ,na oku mam na razie :

Baader Classic Ortho 10 mm 1,25" i Okular Explore Scientific 10mm (70 stopni). Co myslicie o tych okularach ? Może zaproponujcie coś innego?

Edytowane przez Maksiorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Do planet mam jeszcze szkoło SWA-58-6 WA Plossl 6mm,ale jakoś mi to szkło nie do końca pasuje,natomiast tą 10 mm połączę z achromatyczną soczewką Barlowa 2x.Myślicie ,że będzie to dobry pomysł.Ogólnie ta 10mm z zestawu jest strasznie kiepska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz teleskop o światłosile F10. 

Źrenica wyjściowa z okularem 10mm to będzie 

źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

ŹW = 10mm/10 = 1mm.

 

Jak założysz do tego Barlowa 2x to będzie 5mm.

Tu ŹW = 0,5 mm. 

 

No way. I do tego słaby montaż. Drgania i ciemność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okular 6mm ma x150 i nie jest taki słaby sądząc po cenie do tego teleskopu, według mnie jak taka 6 daje kiepski obraz to kupno 10mm czyli x90 i dodawać Barlowa da nam x180 czyli maximum tuby + Barlow który zawsze trochę pogorszy obraz niż jeden okular. Może lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzić przed zakupem inne okulary 6mm lub 7mm. 7 mm da większą średnicę wyjsciowa.

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie próbuję pożyczyć okulary do sprawdzenia przed zakupem ,ale jakoś na razie słabo mi to idzie,nie ma może na forum kogoś z okolic Jeleniej Góry,Cieplic?Kjacek wybacz mi ,ale nie za bardzo rozumiem twoje obliczenia,może jakoś bardziej po chłopsku.Nie za bardzo kumam o co chodzi z źrenicą wyjściową,sugerujesz ,że kupno okularu 10 mm do mojego refraktora to zły pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem jeszcze w miarę sensowny max dla tej tuby to 150x. Źrenica wyjściowa będzie wynosić 0,6mm. Niżej bym nie schodził. Natomiast lubię okular SWA 58 9mm, nieźle się sprawdza z tym teleskopem.

Edytowane przez Niebieski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Maksiorek napisał:

A możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tą źrenicą wyjściową i ile ona powinna maksymalnie wynosić?

 

Zreznica wyjściowa by dawała dobrej jakości obraz powinna być od 1-5 mm, przy czym akceptowalna najniższa do planet to 0.5, poleca się 0.7-1mm do planet wysoko nad horyzontem, do planet niżej nad horyzontem wartości optymalne powinny być wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Antonix napisał:

Zreznica wyjściowa by dawała dobrej jakości obraz powinna być od 1-5 mm, przy czym akceptowalna najniższa do planet to 0.5, poleca się 0.7-1mm do planet wysoko nad horyzontem, do planet niżej nad horyzontem wartości optymalne powinny być wyższe.

Z tym 0.5mm ŹW, to jak dla mnie za grubo. 

Może na stabilnym montażu przy dobrym seeingu na Księżycu lub Wenus... 

W okolicy 1mm ŹW robi się ciemniej, im niżej, tym bardziej, w końcu jest za ciemno. 

Z drugiego krańca w okolicy 5mm ŹW robi się jasno, im więcej, tym bardziej jasno i mydlanie, w końcu jest za jasno. 

Najlepszy obraz jest gdy ŹW jest w zakresie 2-2.5mm. 

To tak zgrubnie. Wiele zależy od innych czynników, także od naszego samopoczucia. 

 

19 minut temu, Maksiorek napisał:

A możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tą źrenicą wyjściową i ile ona powinna maksymalnie wynosić?

 

Okular 10mm jest OK, ale zastosowanie go z barlowem 2x już raczej nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Duże powiększenia fascynują na początku i to jest zrozumiałe. Jednak bardziej liczy się komfort obserwacji. Później człowiek odkrywa, że małe powiększenia są też ciekawe i ma dylemat, co jest ciekawsze. 

W międzyczasie odkrywamy szerokie pola ESów i bardzo wąskie, klaustrofobiczne ale wysokiej jakości obrazy z ortho. Później przychodzi czas na TV. I tak dalej. 

 

Okular okularowi nie równy. Dlatego, gdy ktoś pisze, że taki a taki okular z tym teleskopem daje dobry obraz, to zwykle to prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No na razie z domu, wczoraj śledziłem Jowisza i Saturna i nie wiem czy może po prostu nie mam za dużych wymagań co do mojego teleskopu,na Saturnie ledwo widoczne pierścienie,nie mówiąc o przerwie Cassiniego. Masz taki sam teleskop, możesz opisać co fajnego zaobserwowałeś? Jakie są jego możliwości?

Edytowane przez Maksiorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Maksiorek napisał:

No na razie z domu, wczoraj śledziłem Jowisza i Saturna i nie wiem czy może po prostu nie mam za dużych wymagań co do mojego teleskopu,na Saturnie ledwo widoczne pierścienie,nie mówiąc o przerwie Cassiniego. Masz taki sam teleskop, możesz opisać co fajnego zaobserwowałeś? Jakie są jego możliwości?

Z domu czyli z balkonu? czy z pokoju przy zamknięty oknach? Na sprzęcie 70/700 widzę nawet przy słabych warunkach pasy Saturna a przy 90/900 musi być o wiele lepiej, dobrym pomysłem może być sprawdzenie go w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z domu i zazwyczaj przy zamkniętych oknach ,ale jakiejś różnicy specjalnej nie widzę.Dzięki chłopaki za pomoc,kupię tą 10 lub 9 ,ale spróbuję stosować ją bez Barlowa,zastanawiałem się też nad jakimś okularem z zoomem.Na razie mam mętlik w głowie, muszę się z tym przespać, bo chcę wycisnąć więcej z tego teleskopu ,ale nie wiem czy na pewno warto jest dokładać większa kasę ,a różnicy znaczącej nie będzie.Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Maksiorek napisał:

teraz mam np otwarte okno i dużej różnicy nie widzę jak patrzę przez okno zamknięte

Bo masz taki ruch powietrza, że obraz i tak będzie słaby. Miałem kiedyś Refraktor 90/900 i najlepiej się sprawdzał, jak stał przynajmniej 30min na zewnątrz i się dostosowywał do temperatury otoczenia. 

 

Co do okularów, to mi do planet najlepiej pasował zwykły bresser plosl 6,5mm. Taki miałem i po prostu działał o niebo lepiej niż 10mm. Miałem też 4mm, ale to był dramat. Okularu użyłem może że 3 razy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.