Skocz do zawartości
  • 0

Wybór okularu 10mm do teleskopu Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900


Maksiorek

Pytanie

Witam mam pytanie chcę zmienić okular 10 mm w teleskopie:  Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900

Głównie chodzi mi o planety i księżyc ,na oku mam na razie :

Baader Classic Ortho 10 mm 1,25" i Okular Explore Scientific 10mm (70 stopni). Co myslicie o tych okularach ? Może zaproponujcie coś innego?

Edytowane przez Maksiorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli obserwujesz przez okno to zmiana okularu nic tutaj nie pomoże. Power 150x z tym teleskopem może się udać przy bardzo dobrym seeingu. Przez okno nie ma opcji. 
Ogólnie to fajna tubka, daleko jej do ideału ale potrafi czasem mile zaskoczyć. Pamiętam pierwsze obrazy Księżyca i planet i te opady szczeny :) Na początek to niezły wybór, mnie do astronomii nie zniechęcił, a to już coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Niebieski napisał:

Power 150x z tym teleskopem może się udać przy bardzo dobrym seeingu

150x stosujemy gdy jest słaby seeing

co nie zmienia faktu, że przez okno z takich powiększeń korzystać się nie da, niezależnie od tego czy okno będzie otwarte czy zamknięte. Przez okno to można poobserwować co najwyżej lornetką

 

jeśli chodzi o okular WA66 to odradzam go do planet. To okular do DS-ów z lekką aberracją chromatyczną, która na DS-ach nie przeszkadza ale psuje detal na planetach

 

do obserwacji planet z małymi teleskopami używamy źrenic wyjściowych w granicach 0,5-1 mm. To jaką źrenicę zastosujemy to sprawa indywidualna zależna od obserwatora i sprzętu. Jeśli nie chcesz ryzykować z zakupem okularu dającego bardzo małą źrenicę to możesz kupić okular dający dość "bezpieczną" źrenicę 0,7-0,8 mm. Z niedrogich okularów można śmiało polecić okulary SWA-58 czyli klon TMB Planetary oraz inne jego klony. Pomimo kilku wad warte są swojej ceny

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wydawało mi się, że ŹW powinna być właśnie większa a nie mniejsza kiedy mamy gorsze warunki. Źrenica 0,6 (150x) przy kiepskich warunkach dawała fatalne obrazy w 90/900. Mamy za to takie same zdanie co do SWA 58 :) polecałem tutaj wcześniej ten okular w wersji 9 mm (100x), ŹW 0,9 mm jako optymalny do tej tuby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wpływ seeingu na obrazy rośnie wraz z powiększeniem, a nie ze zmniejszeniem źrenicy wyjściowej

miałem kiedyś SkyLuxa i nigdy nie udało mi się dostrzec wpływu seeingu na obrazy planet czy Księżyca. Trudno się dziwić bo już 120x to było sporo dla tego teleskopu, a przy takim powiększeniu falowanie atmosfery nie jest specjalnie dokuczliwe (planety wtedy były na dużo większej wysokości). Dokładnie tak samo jak w przypadku większych teleskopów

 

dlatego powiększenie 200x jest powszechnie uważane za rozsądne w typowych warunkach seeingowych. Na 250-300x warunki zdarzają się już rzadko ... ale wiadomo to też kwestia miejscówki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.