Skocz do zawartości

Okulary Svbony - hit czy kit?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

svbony2.jpg

 

Jak w temacie, jakie macie doświadczenia z tymi okularami? Widziałem w różnych wątkach porozrzucane pewne myśli, pojawiły się też na giełdzie i z tego wnioskuję, że co najmniej kilku astropolitańczykowiaków takowe posiada bądź posiadało ;) Sam zastanawiałem się nad zakupem któregoś z krótszych czerwonych (9 albo 6) pod kątem niespecjalnie wymagającego teleskopu (Mak 127), a niedawno niewiele brakło a kupiłbym cały zestaw za jakieś 320 zł na Ali.

 

Niektórzy straszą fasolkami, inni twierdzą, że wystarczy nabyć trochę wprawy w "paczeniu" i w tej cenie to naprawdę fajne szkła. 

Oprócz widocznych na grafice powyżej, Svbony ma w repertuarze trochę innych okularów - widziałem zwykłe plossle, podróby TMB/SWA Planetary czy 70-stopniowe, przypominające stylistykę Vixenów SSW, o takie:

sssvbonyyyy.jpg

 

:exclamation: Niech to będzie taki wątek zbiorczy dla tej marki. Pewnie coraz więcej osób będzie się zastanawiać nad tego typu zakupami, jeśli rzeczywiście cena/jakość jest na tak niezłym poziomie jak powiadają tu i ówdzie (cloudynights, stargazerslounge). :exclamation:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Te z czerwonym paskiem z pierwszego zdjecia już mam - kupiłem cały zestaw. Te drugie czerwone jeszcze idą.

Co do pierwszych, zrobiłem krótki test na SCT11".

Ogólnie nie są złe - są całe z metalu, mają dobre gumowane trzymanie i trochę za miękką muszę oczną. 

Powłoki są bardzo delikatne, nie widać ich od razu np. na zielono jak w innych bardziej znanych markach. To co jest od razu na minus - nierzetelne wyczenienie tuleji wewnętrznej. Powłoka jest cieńka, bardziej szara niź czarna i przede wszystkim przy krawędziach tuleji prześwituje metal. Okulary są lekkie i smukłe, na pewno będą pasować do bino.

Jak przez nie widać:

Ksieżyc / Jowisz / Saturn. Widać czasami taką rozlaną poświatę, prowdopodobnie to wynik odbicia silnego światła od niechlujnie wyczenionych elementów. Dla mnie referencją był Zoom MK IV Baadera, i w stosunku do niego Plossle Svbony miały gorszy kontrast, najbardziej widać to było na Jowiszu - przy zbliżonych ogniskowych pasy i szczegóły ich budowy były słabiej widoczne i dłużej trzeba było przytrzymać wzrok aby wyciągnąć detal. Okulary wyraźnie dodają też aberracji. Natomiast na plus na pewno należy zaliczyć małą wrażliwość na nieosiowe patrzenie.

Na razie tyle, teraz będę każdą ogniskową testował indywidualnie.

Kolejnie spostrzeżenia i wnioski wkrótce....

Edytowane przez wampum
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, wampum napisał:

Hej.

Te z czerwonym paskiem z pierwszego zdjecia już mam - kupiłem cały zestaw. Te drugie czerwone jeszcze idą.

Co do pierwszych, zrobiłem krótki test na SCT11".

Ogólnie nie są złe - są całe z metalu, mają dobre gumowane trzymanie i trochę za miękką muszę oczną. 

Powłoki są bardzo delikatne, nie widać ich od razu np. na zielono jak w innych bardziej znanych markach. To co jest od razu na minus - nierzetelne wyczenienie tuleji wewnętrznej. Powłoka jest cieńka, bardziej szara niź czarna i przede wszystkim przy krawędziach tuleji prześwituje metal. Okulary są lekkie i smukłe, na pewno będą pasować do bino.

Jak przez nie widać:

Ksieżyc / Jowisz / Saturn. Widać czasami taką rozlaną poświatę, prowdopodobnie to wynik odbicia silnego światła od niechlujnie wyczenionych elementów. Dla mnie referencją był Zoom MK IV Baadera, i w stosunku do niego Plossle Svbony miały gorszy kontrast, najbardziej widać to było na Jowiszu - przy zbliżonych ogniskowych pasy i szczegóły ich budowy były słabiej widoczne i dłużej trzeba było przytrzymać wzrok aby wyciągnąć detal. Okulary wyraźnie dodają też aberracji. Natomiast na plus na pewno należy zaliczyć małą wrażliwość na nieosiowe patrzenie.

Na razie tyle, teraz będę każdą ogniskową testował indywidualnie.

Kolejnie spostrzeżenia i wnioski wkrótce....

Witaj 

Co masz na myśli pisząc " wycenienie tuleji wewnętrznej " 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cały komplet tych okularów i ich ocena zależy przede wszystkim od skali porównawczej. Ja np. zdążyłem się przyzwyczaić do Morfeuszów i Vixenów LVW. W takiej konfrontacji SVBony oczywiście przegrywają bez dwóch zdań - ale tamte to są szkła po 800+ złotych. Tym bardziej starzy wyjadacze nie będą skorzy do kupowania SVBony, bo to nie dla nich sprzęt.

Co innego początkujący. Ludzie nie zepsuci Naglerami, Pentaxami czy Vixenami stwierdzą, że są to bardzo fajne okulary. Dobry początek rozbudowy swojego arsenału ponad to, co dostali w zestawie z pierwszym teleskopem. Postaram się w najbliższych dniach zebrać moje uwagi o poszczególnych z tych okularów i to tutaj wrzucić. Nie będę ich porównywał z moimi najlepszymi szkłami, ale z samym dołem skali - ze SkyWatcherami.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta firma oferuje sporo różnych sprzętów. Sam coś tam u nich kilka lat temu kupowałem ale nigdy nic z optyki, a jedynie akcesoria typu złączki czy przejściówki. Z jakością i dostawą problemów nie było żadnych, a ceny bardzo dobre

 

co do okularów czy filtrów to nie oferowali czegoś co by mi odpowiadało, a te najtańsze też jakoś nie robiły na mnie dobrego wrażenia. W końcu stare powiedzenie mówi, że lepszy jeden dobry okular niż wiadro tanich Plossli (nie mówię o dobrych Plosslach). Kilka razy zastanawiałem się nad okularem 40 mm ale jednak nie kupiłem. Oferowali też inne okulary erfla ale wolałem postawić na pewniaki niż ryzykować, że otrzymam coś w jakości erfli GSO albo nawet gorsze

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ZbyT napisał:

ta firma oferuje sporo różnych sprzętów. Sam coś tam u nich kilka lat temu kupowałem ale nigdy nic z optyki, a jedynie akcesoria typu złączki czy przejściówki. Z jakością i dostawą problemów nie było żadnych, a ceny bardzo dobre

 

co do okularów czy filtrów to nie oferowali czegoś co by mi odpowiadało, a te najtańsze też jakoś nie robiły na mnie dobrego wrażenia. W końcu stare powiedzenie mówi, że lepszy jeden dobry okular niż wiadro tanich Plossli (nie mówię o dobrych Plosslach). Kilka razy zastanawiałem się nad okularem 40 mm ale jednak nie kupiłem. Oferowali też inne okulary erfla ale wolałem postawić na pewniaki niż ryzykować, że otrzymam coś w jakości erfli GSO albo nawet gorsze

 

pozdrawiam

Akurat Erfl 34mm, który przyszedł z omawianymi Plosslami, na wstępnych testach wypadł bardzo dobrze. Na tyle dobrze w SCT11" , że daje lepszy widok DSów od ES40mm i Liminosa 23mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że erfl wypadł dobrze w porównaniu z okularami mającymi dużo więcej szkła jakoś mnie nie dziwi. W końcu na tym polega przewaga tych okularów w ciemnych teleskopach. To tylko 5 soczewek więc transmisja musi być dobra (o ile warstwy są dobre), a korekcja wad własnych nie jest tak istotna

pytanie brzmi jak wypada w porównaniu z erflami uznanych marek. Ja wybrałem WO SWAN i Orion Q70 bo to pewniaki. Najjaśniejszy z moich teleskopów to f/6 więc erfle spisują się w nich całkiem dobrze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał:

ta firma oferuje sporo różnych sprzętów. Sam coś tam u nich kilka lat temu kupowałem ale nigdy nic z optyki, a jedynie akcesoria typu złączki czy przejściówki. Z jakością i dostawą problemów nie było żadnych, a ceny bardzo dobre

 

co do okularów czy filtrów to nie oferowali czegoś co by mi odpowiadało, a te najtańsze też jakoś nie robiły na mnie dobrego wrażenia. W końcu stare powiedzenie mówi, że lepszy jeden dobry okular niż wiadro tanich Plossli (nie mówię o dobrych Plosslach). Kilka razy zastanawiałem się nad okularem 40 mm ale jednak nie kupiłem. Oferowali też inne okulary erfla ale wolałem postawić na pewniaki niż ryzykować, że otrzymam coś w jakości erfli GSO albo nawet gorsze

 

pozdrawiam

Ja mam o tej firmie jak najlepsze zdanie. Ostatnio kupiłem u nich tani teleskopik https://www.svbony.com/sv501 na prezent komunijny dla świeżaka. Jak za te pieniądze całkiem dobrze się spisuje. Jeszcze dorzucę mu parę okularów 62 lub 68deg i dzieciak będzie zachwycony. Z kolei filtry SVBony typu CLS, UHC i Moon są lepsze niż te od Baadera. Nie sprawdzałem wąskopasmowych filtrów SVBony, ale podejrzewam, że mogą to być przebrandowane optolongi. Mam też guider tej firmy. W sumie parę zakupów już u nich robiłem i ani raz nie trafiłem na minę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wampum napisał:

Przepraszam piszę z chińskiego smarfona, ktory nie ma autokorekcji w PL. Miałem na myśli wyczernienie.

Witaj

Zgłoś to pomyłkę do administratora prosząc o poprawę błędu Przy okazji mam refraktor 80/400 i przez okular 2,5 i 4,5 mm w nocy nic nie mogę zobaczyć a w dzień normalnie czy powód mojego problemu może być jasne noc  okular 10 mm dobry obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Wspaniała, Najlepsza Z Możliwych Żon pozwoliła mi dziś wieczorem spędzić całe pół godziny na tarasie, żeby na szybko porównać okulary SVBony w warunkach niemal nocnych. Szybkie konkluzje:

- zgodnie z oczekiwaniami w nocy wszystkie okulary okazały się mniej wymagające względem osiowości patrzenia.

 

- w serii 68deg wersje 6mm i 9mm nadal wymagają odpowiedniego ustawiania oka, ale jest lepiej niż za dnia; 15mm jest pod tym względem najlepszy - patrzy się byle jak, a widoki zawsze dobre; 20 ma tak duży ER, że trzeba się pilnować, by nie przybliżać za bardzo oka. Ogólnie wolę za duży ER względem głębokości muszli ocznej, niż za mały.

 

- w serii 62 deg najwygodniejszy, najfajniejszy jest 10mm - podobał mi się w nim Jowisz i jego księżyce. Wersja 4mm pokazuje duszki przy patrzeniu na najjaśniejsze gwiazdy i planety (np. Wega, Jowisz). W pozostałych dwóch duszków nie widziałem. Wersja 23mm mogłaby mieć głębszą muszlę oczną, bo ma spory ER.

 

- 80deg/16mm - ten okular mnie denerwuje. Nie chodzi tu o jakość obrazu, bo ona jest ok, ale po prostu nie pasuje mi to za szerokie pole. Nie lubię go i już.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno małe uzupełnienie:

 

W serii okularów 62deg (4mm, 10mm, 23mm) ten pierwszy ma okancone pole widzenia: naprawdę jest mniejsze niż 62 stopnie. Nie jestem w stanie powiedzieć ile dokładnie, ale widać różnicę w porównaniu z pozostałymi dwoma. Nie zmienia to faktu, że i tak jest to całkiem sensowny okular. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, dobrychemik napisał:

Jeszcze jedno małe uzupełnienie:

 

W serii okularów 62deg (4mm, 10mm, 23mm) ten pierwszy ma okancone pole widzenia: naprawdę jest mniejsze niż 62 stopnie. Nie jestem w stanie powiedzieć ile dokładnie, ale widać różnicę w  z pozostałymi dwoma. Nie zmienia to faktu, że i tak jest to całkiem sensowny okular. 

Nawiąże jeszcze do okularu 6mm. Sądzisz że lepiej zainwestować w TS HR Planetarny 6mm czy może w tego? Sam nie wiem który okular najlepiej nada się do planet. Wiem że najlepiej wyłożyć na stół 1000 i jest po problemie, ale co jeśli mam ograniczony budżet (max 250) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SVbony 6mm 68*,porównywałem go z Pentaxami XL 7 i 5.2mm głównie na obiektach mgławicowych (galaktyki,gromady kuliste) i kilku gwiazdach.

Pierwsze co mnie uderzyło to znakomity kontrast.

W SVbony 6mm(250x) kontrast był zauważalnie lepszy niż w Pentax XL5.2(288x) ale nieco słabszy niż w7mm.(212x)być może jest to kwestia powiększeń.

Gwiazda polarna dawała wyraźnie większe halo w SVb 6mm niż w Pentaxach(aberracja chromatyczna)

Bardzo dobrze ostrzył na gromadach kulistych i gwiazdach podwójnych.

Około 1/3 pola widzenia w SVb 6mm mam wolną od comy w Pentaxie XL 7mm ok 3/4pola ,ale muszę dodać że światłosiła mojego teleskopu to F/4.2.(Dobson 14")

Wadą tego okularu jest oczywiście krótki ER który powoduje fasole .

Nie testowałem go na planetach wiec nie wiem jakie wady/zalety jeszcze się ujawnią.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2020 o 23:54, Erik68 napisał:

Mam SVbony 6mm 68*,porównywałem go z Pentaxami XL 7 i 5.2mm głównie na obiektach mgławicowych (galaktyki,gromady kuliste) i kilku gwiazdach.

Pierwsze co mnie uderzyło to znakomity kontrast.

W SVbony 6mm(250x) kontrast był zauważalnie lepszy niż w Pentax XL5.2(288x) ale nieco słabszy niż w7mm.(212x)być może jest to kwestia powiększeń.

Gwiazda polarna dawała wyraźnie większe halo w SVb 6mm niż w Pentaxach(aberracja chromatyczna)

Bardzo dobrze ostrzył na gromadach kulistych i gwiazdach podwójnych.

Około 1/3 pola widzenia w SVb 6mm mam wolną od comy w Pentaxie XL 7mm ok 3/4pola ,ale muszę dodać że światłosiła mojego teleskopu to F/4.2.(Dobson 14")

Wadą tego okularu jest oczywiście krótki ER który powoduje fasole .

Nie testowałem go na planetach wiec nie wiem jakie wady/zalety jeszcze się ujawnią.

 

 

Jeśli możesz to napisz relację z obserwacji planet tym 6mm, gdy tylko uda cię się na planety nim "zerknąć" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie sobie siedzę za działce w Andrychowie i nie mogę się nadziwić, że mój nowy nabytek -dwucalowy SVBony 72deg/34mm jest taki przyjemny w użytkowaniu. Pogoda jest jaka jest, więc tylko popatrzyłem na dalekie widoki za dnia. Moje spostrzeżenia:

- pole widzenia duże, producent nie kłamie

- okular ma dużą przednią soczewkę i jest bardzo wygodny w użytkowaniu - nie ma problemów z ustawieniem oka nawet za dnia plus komfortowy ER

- nawet przy brzegu pola widzenia za dnia nie widać aberracji chromatycznej (testowałem w Maku150) - miałem kiedyś okazję patrzeć przez bardzo podobnego GSO i było wyraźnie gorzej przy brzegu

- kolory naturalne, jak to w SVBony

- tylko co do ostrości w całym polu nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo warunki wyjątkowo marne, powietrze zamglone i nic nie jest idealnie ostre nawet po założeniu innych, sprawdzonych, dużo droższych okularów.

Jak na razie zatem mogę polecić - kto szuka długiej ogniskowej w standardzie 2.0" i w umiarkowanej cenie niech pomyśli o tym szkle.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwoerdzam mam go od około 2 miesiecy. Jest bardzo dobry, zwarty lekki, bardzo wygodny ER. Daje rewelacyjne obrazy z SCT11", teraz sprawdzę go w końcu w refraktorze F6.6. Ten okukar wygrał jakością dawanych obrazów w SCT11" z ESem 40mm. 68stopni. Cały czas się dziwię, że ten okular tak mało kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wampum napisał:

Ten okular wygrał jakością dawanych obrazów w SCT11" z ESem 40mm. 68stopni.

No to nieźle. Kolega @stratoglider obiecał mi pożyczyć do testów ESa 82/30mm - patrzyłem chwilę przez ten okular i bardzo mi się spodobał. Ciekaw jestem jak SVBony wypadnie w pojedynku z tym ESem. Walka dość nierówna, ale niech walczą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze fotka pokazująca rozmiar SVBony 72deg/34mm na tle kilku innych, lepiej znanych. Na drugiej fotce z kolei widać jak wielką soczewkę oczną ma ten okular. Coś w stylu Morfeusza.

Okulary5.thumb.jpg.c26ebddefc5fd2dac818e7a31d67d172.jpg

Okulary6.thumb.jpg.c708327d0177be6de537497797a34890.jpg

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma lub miał poniższe okulary od SVBony? Ciekaw jestem opinii, bo kusi mnie by samemu się przekonać.

- 80deg/30mm/2.0"

- 80deg/15mm/2.0"

- 70deg/26mm/2.0"

 

Edit: No zlitujcie się, jak nikt nic nie wie, to ja będę musiał je pierwszy kupić i przetestować.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

podpinam się pod pytanie, czy ktoś testował? Ewentualnie może Kolega @dobrychemik zakupił i się wypowie. Dodatkowo zastanawiam się nad https://pl.aliexpress.com/item/32851876371.html?spm=a2g17.12010612.8148356.41.54767fb2dz4WW1

do ogólnego przeglądu nieba. Może ktoś ma i się podzieli opinią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie miałem tego okularu. Ploesli nie lubię, bo mają za małe pole widzenia. Do przeglądu nieba polecam coś o większym polu widzenia - o ile masz wyciąg dwucalowy. Bo jeśli tylko 1.25" to cudów nie będzie i wiele więcej niż z tym Ploeslem rzeczywiście nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.