Skocz do zawartości

Okulary Svbony - hit czy kit?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.10.2020 o 15:51, dobrychemik napisał:

Właśnie sobie siedzę za działce w Andrychowie i nie mogę się nadziwić, że mój nowy nabytek -dwucalowy SVBony 72deg/34mm jest taki przyjemny w użytkowaniu. Pogoda jest jaka jest, więc tylko popatrzyłem na dalekie widoki za dnia. Moje spostrzeżenia:

- pole widzenia duże, producent nie kłamie

- okular ma dużą przednią soczewkę i jest bardzo wygodny w użytkowaniu - nie ma problemów z ustawieniem oka nawet za dnia plus komfortowy ER

- nawet przy brzegu pola widzenia za dnia nie widać aberracji chromatycznej (testowałem w Maku150) - miałem kiedyś okazję patrzeć przez bardzo podobnego GSO i było wyraźnie gorzej przy brzegu

- kolory naturalne, jak to w SVBony

- tylko co do ostrości w całym polu nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo warunki wyjątkowo marne, powietrze zamglone i nic nie jest idealnie ostre nawet po założeniu innych, sprawdzonych, dużo droższych okularów.

Jak na razie zatem mogę polecić - kto szuka długiej ogniskowej w standardzie 2.0" i w umiarkowanej cenie niech pomyśli o tym szkle.

Okular 34mm jest aktualnie w dość dobrej cenie. Da radę w tej syncie 10? czy moze za duża światłosiła i muszę coś lepszego kupic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria 62 stopnie to jest jakaś nowiutka konstrukcja niespotykana wcześniej. 3 soczewki w układzie 1-2. Jakościowo są gdzieś pomiędzy Kellnerem a Plosslem.

Natomiast seria 68 stopni to nie jest jakiś jeden typ - są różne układy dla różnych ogniskowych (gdyby tak nie było, wtedy LER i śr soczewki ocznych byłyby liniową funkcją ogniskowej). 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem porównanie SVBony 6mm i Celestrona 6mm wyglądającego podobnie. Ponoć są to klony, jednak są pewne różnice w zakresie ER, fasolkowania, odblasków i kontrastu. Na razie za mało nimi obserwowałem żeby coś powiedzieć na pewno ale dam znać jak tylko pogoda się poprawi.

Co do tego Erfla 34mm to w kilku miejscach spotkałem się z opiniami, że lepszy niż GSO 30mm a to już fajny, budżetowy okular nawet w jasnych sprzętach (sam używam w f/5). Niestety teraz za drogi bo bywał po 230-250zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, piotrkusiu napisał:

Zacząłem porównanie SVBony 6mm i Celestrona 6mm wyglądającego podobnie. Ponoć są to klony, jednak są pewne różnice w zakresie ER, fasolkowania, odblasków i kontrastu. Na razie za mało nimi obserwowałem żeby coś powiedzieć na pewno ale dam znać jak tylko pogoda się poprawi.

Co do tego Erfla 34mm to w kilku miejscach spotkałem się z opiniami, że lepszy niż GSO 30mm a to już fajny, budżetowy okular nawet w jasnych sprzętach (sam używam w f/5). Niestety teraz za drogi bo bywał po 230-250zł.

Znalazłem w jakimś sklepie z Holandii za ok 230zl. W oficjalnym svbony za 280

Edytowane przez Dziąsło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, Nord napisał:

Ma ktoś może okulary z tej serii? 

Ciekaw jestem jak się spisują. 


https://a.aliexpress.com/_vUL1xZ

 

 

 

Mam a właściwie miałem wszystkie ogniskowe.

Zostały 8mm i 12mm, ale dzisiaj właśnie zamówiłem po 1 sztuce + 2x19mm do bino.

Wg mnie to bardzo dobre okulary 8mm i 12mm są wybitne i stosuję je z barlowem lub bez do Księżyca i Planet.

Mają niesamowitą transmisję, czystość obrazu i nie wprowadzają jakiś zakłóceń (np. aberracja) w oglądany obraz.

Większe ogniskowe też są ok. ale dyskwalifikuje je pole, które ma max.60 stopni a może i troszkę mniej, są po prostu równie dobre i lepsze okulary o większym polu (ale nie w takiej cenie).

Wg mnie te okulary idealnie nadają się do bino - pole jest w sami raz, są wąskie, lekkie, i mają wykręcaną muszę oczną.

Polecam, aczkolwiek nie wiem jak się sprawują w F5, ja je stosuję w F8 i F10, rzadziej w F6,6 ale i tutaj nie stwierdziłem aby coś złego czy też gorszego działo się z obrazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2021 o 23:50, wampum napisał:

Mam a właściwie miałem wszystkie ogniskowe.

Zostały 8mm i 12mm, ale dzisiaj właśnie zamówiłem po 1 sztuce + 2x19mm do bino.

Wg mnie to bardzo dobre okulary 8mm i 12mm są wybitne i stosuję je z barlowem lub bez do Księżyca i Planet.

Mają niesamowitą transmisję, czystość obrazu i nie wprowadzają jakiś zakłóceń (np. aberracja) w oglądany obraz.

Większe ogniskowe też są ok. ale dyskwalifikuje je pole, które ma max.60 stopni a może i troszkę mniej, są po prostu równie dobre i lepsze okulary o większym polu (ale nie w takiej cenie).

Wg mnie te okulary idealnie nadają się do bino - pole jest w sami raz, są wąskie, lekkie, i mają wykręcaną muszę oczną.

Polecam, aczkolwiek nie wiem jak się sprawują w F5, ja je stosuję w F8 i F10, rzadziej w F6,6 ale i tutaj nie stwierdziłem aby coś złego czy też gorszego działo się z obrazem.

 

A mógłbyś powiedzieć jak wygląda wygoda użytkowania 8mm? Czytam że ER= 7,5mm i jest to dla mnie wyjątkowo mało, a jednak okulary wydają się bardzo fajne. Czy są mega mega wrażliwe na osiowe patrzenie, fasolkują itp? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 27mm i 19mm. Dobre tanie okulary, idealne do bino. Żałuję że pozbyłem się parki 19mm. Oczywiście na jasnych obiektach widać fiolecik a pole zaczyna być nie ostre od 70%.

Co do komfortu użytkowania to jest super ale przy dłuższych ER. Krótsze ogniskowe to niestety mały ER, a 7,5mm jest dla mnie nie do przyjęcia. Po każdej sesji okular do czyszczenia bo upaćkasz go rzęsami. W chłodniejsze dni na momencie Ci zaparują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arturoo napisał:

Co do komfortu użytkowania to jest super ale przy dłuższych ER. Krótsze ogniskowe to niestety mały ER, a 7,5mm jest dla mnie nie do przyjęcia. Po każdej sesji okular do czyszczenia bo upaćkasz go rzęsami. W chłodniejsze dni na momencie Ci zaparują.

Dziewczyny, nie malujcie oczek na obserwy :heehee:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Marek_N napisał:

Z tego co kiedyś czytalem na CN to 27mm ma AFOV 53 stopnie, 19mm ma 65 stopni, a pozostałe 60. 

Mam 27 z tej serii . Okular ma pole  około 65 stopni . Bardzo przyjemny okular :) . Mam tez 19 ale chyba jakaś lekko wadliwa. W dzień obraz jest lekko niebieski na brzegach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.