Skocz do zawartości
  • 0

Niskobudżetowa astrofotografia US


weterest

Pytanie

W mojej astroprzygodzie czas na nowy rozdział, bo już długo jest posucha. Obrałem kierunek: Astrofotografia planetarna. Do tej pory był raczej wizual, za foto nigdy porządnie się nie zabrałem jako za pewną drogę rozwoju. 

 

Żal nie wykorzystać dobrodziejstwa w postaci niemałego balkonu wychodzącego na południe, a czasami będę zabierał sprzęt na działkę. 
Jednak na setup, który chciałbym mieć nie mogę sobie obecnie pozwolić, musiałbym wyłożyć pewnie ponad 8 tysięcy, być może w przyszłym roku się uda. Jednak nie chcę być bezczynny, więc postanowiłem do sprzętu, który już posiadam dokupić parę rzeczy i zacząć uczyć się wspomnianego wcześniej rzemiosła; zbierania materiału, obróbki itd.

 

Mam Eq3-2 z napędem w jednej osi, barlowa 3x GSO ED 1,25" (będzie ok?) i kilka innych drobiazgów. 

Tuba jaką chcę kupić to używany Mak 127. Jest jeszcze jedna kwestia; kamera. Czy do 500 zł dam radę kupić coś sensownego? Słyszałem, że T7C z Ali to prawie to samo co ASI120. Co sądzicie? Może zaproponujecie inne opcje? Używki wchodzą w grę.

 

O czym jeszcze powinienem pomyśleć aby przy minimalnym, ale sensownym nakładzie ruszyć z fotografią US? 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

na EQ3-2 możesz powiesić niewielką tubę 5", a od biedy 6" czyli w grę wchodzą MAK 127, MAK 150, SCT 5", SCT 6" i Newton 150/750

Barlow 3x nie przyda się do Maków i SCT ale do Newtona będzie idealny bo otrzymasz wtedy teleskop f/15, a to światłosiła akurat do kamerki z pikselem 3,7um

 

jeśli ma to być budżetowo to ten Newton wydaje się być najlepszą opcją. Na giełdach astronomicznych pojawiają się dość często i to w wersji z mikrofokuserem. Do tego teleskopu łatwo można zamontować napęd wyciągu co znacznie ułatwi fokusowanie

 

MAK i SCT mają mirror shift, który utrudnia poprawne ostrzenie dlatego sporo osób montuje do nich zewnętrzne fokusery. Uzyskanie odpowiedniej ogniskowej wymagałoby też zastosowania przedłużek lub dokupienia Barlowa 1,5x

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie namawiam na Newtona 15/750 tylko przedstawiłem kilka możliwości wyboru. Kolimacji nie ma się co obawiać bo to rutynowa czynność

jeśli chcesz Maka 127 to dobrze. Będziesz zadowolony z wyboru. Sam fotografowałem takim Makiem przez prawie 10 lat

z kamerką o pikselu 3,7 um możesz śmiało użyć Barlowa 2x. Na Jowisza i Saturna na dzisiaj to będzie sporo bo są dość nisko ale Księżyc czy Marsa możesz śmiało fotografować. Warto pomyśleć nad zewnętrznym fokuserem bo bardzo ułatwia ostrzenie ale oczywiście nie jest niezbędny

 

nie ma żadnego znaczenia czy visualback będzie 1,25" czy 2" bo to dokładnie ta sama optyka

różnica jest tylko wtedy gdy chcesz obserwować wizualnie DS-y bo możesz użyć kątówki i okulary w standardzie 2". Będzie pewne winietowanie ale da się obserwować

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1
W dniu 5.07.2020 o 12:37, wessel napisał:

Dzięki, trafiłem wcześniej na ten wątek, przydatne info. 

 

ZbyT, masz rację, ten Newton na pewno jest tańszy na giełdach ale jestem zdecydowany na Maka (poniżej 1000 też kupię), miałem kiedyś małego MTO i dobrze to wspominam a Newton najbardziej chyba z kolimacją mi się kojarzy :huh2: Najwyżej sprzedam tego Barlowa a kupię innego.

 

Mam jeszcze takie laickie pytanie: Mak z wyciągiem 1,25" czy 2", ma to jakieś znaczenie w astrofoto?

 

No i reasumując czy Mak 127 + kolorowa ZWO ASI 120 lub T7C + Barlow 1,5x lub 2x będzie dobrze pracującym zestawem? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.