Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na nowy temat, żeby nie mieszać w fotografiach. Dzisiejszy Mars tj. 05.07.2020, godzina 04:00, seeing Ant. IV. Bino SW + BCO10 + #21 GSO.

Mars odwrócony stroną Sinus Lacus i Mare Erythraeum. Struktury oczywiście nie widoczne na szkicu:no:, ale warto wiedzieć na co patrzymy.

 

Pozdrawiam

Jarek

 

c.d.n.

20200705_190733[1].jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 lipca 2020, godz. 03:45. Seeing Ant. IV. Bino SW + BCO10 + #21 GSO. Niebo zaczynają zasłaniać Cirrusy. Czapa jakoś mniej błyszcząca niż w czasie poprzedniej obserwacji. Na poniższym szkicu na północ od czapy polarnej  jaśniejszy obszar, to prawdopodobnie Pyrrhae Regio. 

Central Meridian CM: 25.33°

20200708_135743.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 lipca 2020, godz. 04:00. Seeing Ant. IV-III. Bino SW + BCO10 + #21 GSO. Czyste niebo. Faza planety 84,9%, średnica 12,54", CM 340,50o.

Błyszcząca południowa czapa polarna odcięta wyraźnie od tarczy planety ciemną obwódką. Na północy tarczy Sinus Sabaeus oraz Sinus Meridiani odcięte od południowych regionów przez Deucalionis Regio. Po stronie wschodniej tarczy pojaśnienie i widoczny ciemny łuk oddzielający je od reszty planety /zaryzykuję, że to Oxia Palus/. Coś w końcu znajomego zaczyna się wyłaniać na Marsie.

20200713_103909.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie. Jak ktoś twierdzi, ze nie widzi szczegółów na Marsie, to niech odczeka, aż będzie widoczna Wielka Syrta :)

 

Dołączam takie tam próby szkicu kolorowego z 15 lipca (oczywiście lustrzane odbicie Marsa)...

m1.jpg.fdc2b864373184b07eb2003957ffc26c.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, megrez23 napisał:

Wrzucaj wszystko co masz. Dla mnie rysunek pierwsza klasa.

Dopiero raczkuję w rysowaniu kredkami ;). Potem wrzucę jeszcze Saturna i Jowisza.

Cały czas mam wątpliwości czy warto szkicować w kolorze. Rysunek ołówkiem jest taki jakiś bardziej profesjonalny, zresztą chyba polecany przez większość znanych osobistości w amatorskich obserwacjach astronomicznych (jak chociażby David Levy).

Zakupiłem w empiku tabun kredek Astra (48 kolorów) to można jakoś tam dopasować kolory do tego co widac przez okular ;) Zawsze tez można nieco pomieszać kolory nakładając lekko jeden na drugi.

 

Lubię szkicować, bo człowiek zauważa wtedy więcej szczegółów jak się wpatruje i próbuje wyłuskać z seeingu co widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sesja obserwacyjna, niestety również przy dużej niestabilności atmosfery.

Udało się jednak wyłuskać w czasie spokojniejszych momentów Mare Cimmerium  /po lewej/  oraz Mare Tyrrhenum  /po prawej/. Obie struktury delikatnie rozdzielone momentami przez jaśniejszą Hesperię. W miejscu gdzie powinna być Syrtis Major jedynie lekkie pojaśnienie.  Po prawej stronie tarczy jasny owalny obszar to Hellas. Czapa słabo błyszcząca. Ciekawe czy dużo zmaleje ze zbliżającym się latem na półkuli południowej.

20200724_075817.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pas na Uranie w wizualu to byłoby coś, ale na Marsieee.... Dobrze, że chociaż Hellas co jakiś czas puszczała do mnie oko zwodząc, że mogę liczyć na coś więcej. Już się nie dam nabrać przy takich turbulencjach.:heehee:

Pozdrawiam 

20200726_072810.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 sierpnia 2020. Po nierównej i długotrwałej walce tylko taki szkic mi "wyszedł". Waruki typowo polskie.:heart: Obserwcje Marsa nie należą do łatwych, tym bardziej, że odwrócił się tą mniej ciekawą półkulą.:icon_wink: Pozdrawiam 

Testowałem również BCO 6mm. Ten Makowiec daje radę z tym okularem!

20200801_071241.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sierpnia 2020. Mars z BCO 6 i filtra #23A GSO. To ponad 300x w MAK150 SW. Mare Sirenum i Mare Cimmerium wyglądają jak ukośny pas na tarczy Marsa. W BCO18 obraz bardziej klarowny, można rzec "więcej detalu" ale zupełnie nie do rozpoznania. Pozdrawiam 

20200802_091454.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 sierpnia 2020. Obserwacje zaczynam około 3-ej. Mars przy 250-ciu razach ma już duże rozmiary. Pięknie widoczna faza planety i czapa polarna. Terra Sirenum jako delikatny ciemniejszy obszar przy prawej krawędzi. Pozostałe obszary zlewają się w jedną strukturę. 

 

Pozdrawiam

 

20200809_174041.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.