Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

15 września 2020. Mars wschodzi coraz wcześniej. Daje to możliwość obserwacji o „przyzwoitej porze”. Obserwuję korzystając z Bino SW i parki BCO 18 mm. Pierwsze minuty obserwacji bez rewelacji ze względu na niskie położenie Planety. Około 23-ej seeing zaczyna się poprawiać i były dwa kilkusekundowe momenty, że „opadła mi szczęka”. Szkoda, że chwile spokoju nie trwały zbyt długo, co pozwoliłoby na dokładniejszy szkic. Nie opisuję widocznych struktur, ponieważ zrobię to na odwzorowaniu Merkatora /po zakończonym sezonie obserwacyjnym/.

 

Pozdrawiam

Jarek

 

IMG_20200919_094137.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne trzy szkice wykonane 20, 21 i 22 września mniej więcej o tej samej porze. Systematyczne obserwacje wyraźnie pokazują, że Mars kręci się wokół swojej osi wolniej niż Ziemia. Pozdrawiam

IMG_20200926_100623.jpg

IMG_20200926_100652.jpg

IMG_20200926_100748.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

4 października 2020. Mars odsłania kolejne regiony. Czapa polarna słabo widoczna, natomiast wyraźnie widoczne zachodzące Mare Sirenum, rozciągnięte Mare Cimmerium oraz wschodzące Mare Tyrrhenum. Między pasem wymienionych struktur, a czapą można było dostrzec również ciemniejszy podłużny i skośny obszar. Wokół brzegu Planety wyraźne pojaśnienie. Pozdrawiam Jarek

IMG_20201006_175204.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

20 października 2020. Po długim okresie niepogody, w końcu około 23:30 chmury zaczęły ustępować gwiazdom! Mars i jego widok w chwilach dobrego seeingu nie zawodzi. Najlepsza stabilność chwilę po północy, a potem już coraz gorzej. Widok planety momentami rewelacyjny! Nie przypominam sobie żebym tak pięknie widział Solis Lacus  jak dzisiaj nawet Newtonem 265 mm. Obserwuję wykorzystując Bino Baader Maxbright I oraz parkę BCO18. Filtr jak zwykle pomarańczowy  Baader'a dla polepszenia kontrastu i ograniczenia turbulencji, chociaż dzisiaj na początku obserwacji i bez filtra również było pięknie. Poniżej namiastka tego co było widać. Pozdrawiam Jarek

 

IMG_20201020_080031.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 października 2020. Zaczynam obserwacje już przed dwudziestą pierwszą. Wspaniale prezentuje się Sinus Sabaeus oraz Sinus Meridiani przechodząca przez południk centralny. Korzystam z Bino Baader Maxbright I oraz pary Plossli Bresser'a 15 mm. Ogniskową oceniam na około 2,5 metra i powiększenie na 166x. Mars ma wielkość paznokcia kciuka widzianego z około 30 cm. Używam również pomarańczowego filtra Baadera. Planeta ma ceglano-pomarańczowy kolor z lekko brązowymi odcieniami. Bez filtra jest blado żółta, a struktury albedowe są niebieskawe. Od zawsze Mars był dla mnie Number One wizualnych obserwacji, a obrazy które dostrzegam ostatnio tym niewielkim teleskopem utwierdzają mnie w przekonaniu że, jest to Najwspanialszy Obiekt Obserwacji i jeden z najpiękniejszych Klejnotów na niebie. Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 października 2020. Kolejna pogodna noc, którą staram się wykorzystać na obserwacje Marsa. Tym razem seeing dosyć słaby, Ant. III - IV. Obraz przeważnie zamazany z okresami dobrej widoczności. Zerkam korzystając z filtra Baader Orange oraz bez filtra. Filtr pomarańczowy bez wątpienia podnosi kontrast ciemniejszych obszarów. Na pierwszym szkicu widoczne zachodzące Mare Tyrrhenum oraz Syrtis Major. Dalej w prawo ciemna podłużna struktura to Sinus Sabaeus. Jasny obszar nad Sabaeus to Deucalionis Regio nad którym widać ciemny prosty obszar. To prawdopodobnie Mare Serpentis i Pandore Fretum. Jasny duży owalny region to oczywiście Hellas. Czapa polarna płaska i słaba. Odnoszę również wrażenie, że zaczyna być widoczna faza Marsa po wschodniej stronie.

Na drugim szkicu można zauważyć Sinus Meridiani jako ciemną plamkę na końcu Sinus Sabaeus. Czapa polarna jest bardziej wyraźna, natomiast waruki seeingowe gorsze niż przy pierwszym szkicu i faza mniej oczywista. Wydaje mi się, że nie jest to jeszcze szczyt planetarnych możliwości MAK-a 150. Niestety seeing jest barierą nie do przebicia. Pozdrawiam Jarek

IMG_20201101_101202.jpg

IMG_20201101_101133.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@megrez23 skąd bierzesz aktualny podgląd i opis struktur tego co widzisz? 
https://www.calsky.com/ już nie działa.

 

Pytam, dlatego że moja apka (skysafari i stellarium) podają zupełnie inne nazwy.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1604324580342784151560075898976.thumb.jpg.e84df7475e51cdabb349672cda8bac32.jpg

22 minuty temu, dexter77 napisał:

@megrez23 skąd bierzesz aktualny podgląd i opis struktur tego co widzisz? 
https://www.calsky.com/ już nie działa.

 

Pytam, dlatego że moja apka (skysafari i stellarium) podają zupełnie inne nazwy.

Rysuje to co widać aktualnie, a nazwy biorę z map albedowych Marsa. Szkoda, że nie ma już CalSky i nie mogę odczytać CM. Powyżej przykład takiej mapy. Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, pamiętasz może źródło? Swoją drogą szkoda, że nie ma żadnego atlasu Marsa. Mam tylko tą książkę, jest bardzo ciekawa i opisuje wiele formacji, jednak brak w niej ogólnej mapy:

 

0a0e5b5b46598ffccc0ccc031cb7.jpeg.234b6cb819b8d0751b3a487f3aafaeb7.jpeg

 

Sprawdź też to:

https://trek.nasa.gov/mars/

 

https://www.astroshop.pl/atlasy-gwiazd/orion-atlas-mars-map/p,48726

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 listopada 2020. Kolejna obserwacja Marsa, tym razem w około 250-cio krotnym powiększeniu /Baader Maxbright I + parka BCO10/. Oczywiście przy tym powerze skutki seeingu odczuwalne wyraźnie, ale teleskop daje radę pod względem rozdzielczości i kontrastu. W idealnych warunkach opad szczęki gwarantowany! Nie wiem jak bino w większych średnicach, ale w tej 6-tce bez tego gadgetu jestem "ślepy".

Wracając do poniższego obrazka. Od lewej zachodzące Mare Cimmerium oddzielone od Mare Tyrrhenum jasną Hesperią. Nad Mare Cimmerium ciemna smuga to prawdopodobnie Mare Chronium lub Tiphys Fretum pod którym widać pojaśnienie Eridanii. Dalej w prawo Syrtis Minor i Major oraz owalna Hellas. Bez filtra na wschodzie, zachodzie i północy widoczne pojaśnienia. Fragment czapy polarnej lśni jak perełka na południowym biegunie. Pozdrawiam Jarek

 

IMG_20201106_081730.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 listopada 2020. Rysunek wykonany 25 min. później niż dzień wcześniej. Widoczne są te same struktury prawie w tym samym położeniu, ponieważ doba marsjańska jest dłuższa od ziemskiej o około 40 minut. Pozdrawiam Jarek

IMG_20201107_075826.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.