Skocz do zawartości

NGC 7635 - co to za smuga na pół zdjęcia?


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wreszcie udało mi się wszystko uruchomić, na ogień poszła Bańka, zeszła pierwsza klatka i szczęka mi opadła, zobaczcie jaka smuga.

 

Filtr Baader Ha 7nm, nówka sztuka z Deltaoptical. Zrobiłem zdjęcie bez tego filtra i smugi nie ma. Czy to oznacza, że filtr należy reklamować?

 

Zamieszczam surową klatkę 5 minut.

 

https://drive.google.com/file/d/1tYT7ZMhee7v1dPdE5Ufq5GH5K7Hj8__a/view?usp=sharing

nina.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NINA :Dtłumaczylem na polski, czas przetestować moje wypociny. 

 

Owinalem połączenie kamery i koła oraz złączki czarną skarpetą, zobaczymy czy zniknie. U mnie ta smuga stoi w miejscu, nie tak jak u kolegi z linka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarpeta całkowicie usunęła smugę. Wygląda na to że dostawało się światło od diody z montażu, bo to jedyne źródło światła i akurat pasuje do miejsca wystąpienia. Tylko jak teraz uszczelnić to tak z sensem? Przecież nie będę ze skarpetą focił :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kolo qhy, to sprawdz moze sa w nim od strony kamery otworki do przykrecenia kamery, których nie zasloniles.

przez miesiac walczylem z lewym swiatlem na flatach i winne były wlasnie one. zlacza zaslaniala je tylko w polowie. ciezko bylo to zobaczyc, poneiwaz zlaczka kamera-kolo miala jedynie 10mm. to wystarczylo, zeby rozwalic kilka sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by the way, to polecam NINA. Naprawdę robi dobrą robotę, ma absolutnie wszystko. I jest o niebo szybsza niż sgpro. Tam mnie wkurzało długie pobieranie klatki, tutaj to się odbywa o wiele szybciej. Wszystko działa jak należy, focuser, sky atlas, kadrowanie, plate solve, meridian flip, dithering no wszystko :)

 

I jest za darmo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś używa manualnego koła filtrowego np. po motoryzacji itp.  ( ja mam takie  https://pl.aliexpress.com/item/33058209842.html ) to też trzeba zaślepić tam gdzie się ręcznie kręci. Wychodziło mi to na klatkach kalibracyjnych robionych w dzień. Ogólnie to słaba powtarzalność jest tego koła i warto dodać łożysko, ale to zwiększa szerokość ... główny plus że całkowity koszt z motoryzacją to 300 zł za 2" a nie 1500+ zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Ja używam koła QHYCFW2S. Owinięcie skarpetką miejsca połączenia koła z kamerą usunęło smugę. Teraz trzeba skarpetkę zamienić na coś bardziej reprezentacyjnego i będzie gitara :) 

ZOSTAW SKARPETKĘ !

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, isset napisał:

Skarpeta całkowicie usunęła smugę. Wygląda na to że dostawało się światło od diody z montażu, bo to jedyne źródło światła i akurat pasuje do miejsca wystąpienia.

Także teges... :D

 

1 godzinę temu, isset napisał:

Teraz trzeba skarpetkę zamienić na coś bardziej reprezentacyjnego

Przez rok fociłem z wyciągiem owiniętym jakąś szmatą (nie wierzę w szczelność świetlną wyciągów) aż w końcu moja kobieta uszyła mi na maszynie elegancką opaskę z czarnej elastycznej tkaniny zapinaną na rzep.

 

Nie wiem czy to podniesienie klasy opaski widać też na zdjęciach ;)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dziki napisał:

elegancką opaskę z czarnej elastycznej tkaniny zapinaną na rzep

O, właśnie wymyśliłem że zamiast skarpetki uszyję elegancką opaskę z czarnej elastycznej tkaniny zapinaną na rzep :D

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kiedy kupowałeś koło, przez które cieknie Ci światło ale teraz skarpeta jest w zestawie...

Już całkiem na poważnie zdecydowanie rzep. Od lat stosuje na takie przypadki a także taśmę-rzep dwustronną do układania kabli. Tanie, skuteczne i proste w wymianie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło kupiłem niedawno, używane. Czyli co, jakość obecnie gorsza niż kiedyś?

U mnie kolo jest przykręcone do kamery bezpośrednio na sruby, bez żadnej złączki pomiędzy. Dzięki temu filtry są blisko matrycy, a cała konstrukcja jest zwarta i sztywna. Ale jak widać nie do końca szczelna. Ale poradzimy sobie z tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja już dawno mam zrobione wszystko na wymiar :flirt: Tuba jest w całości zdejmowana i zakladana, kamera, koło, guider, nawet odrośnik siedzi i jest nieruszany i focusera parkować nie muszę, ake parkuję dla bezpieczeństwa wyciagu. Dojrzałem do tego szybciej niż obstawiasz. 

Zdejmowalne koło miałem na myśli jak będę dokładał kolejne filtry do niego. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.