Skocz do zawartości
  • 0

Okular


KSGI

Pytanie

Witaj

Nie wiem co mam myśleć wczoraj chciałem popatrzeć na księżyc i problem Bo przez okular o ogniskowej 2,5mm i 4,5mm nic nie mogę widzieć Ostatnio jak oglądałem niebo nocą to dużą więcej widziałem i zachwycałem się urokiem księżyca nie wiem jaki powód może jasna noc Później sprawdziłem okular o ogniskowej 10mm i super widok O dużo więcej widziałem niż okularami 2,5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

A tak od początku poproszę. Czyli jaki teleskop, skąd obawacje, jakie tam masz niebo? Światłosiła teleskopu? 

Czy wiesz co to jest źrenica wyjściowa? 

Typ teleskopu refraktor achromatyczny , światło siła 1/5 , jasna noc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

 

ŹW dla 5mm = 5mm/5 = 1mm

ŹW dla 2.5mm = 2.5mm/5 = 0.5mm

 

Masz światłosilny teleskop, raczej do szerokich pól gwiezdnych, do małych i średnich powiększeń, nie do dużych powiększeń. Teleskop, który 'lubi' dobrze skorygowane okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Moim zdaniem nie ma sensu schodzić poniżej 1mm źrenicy wyjściowej w takim achromacie. 

Nie jest to sprzęt do jasnych obiektów jak Księżyc, bo aberacja chromatyczna jest duża. 

Białe noce mamy, piękne obłoki srebrzyste, na północy kraju jest za jasno na sensowne obserwacje. Czekamy do końca sierpnia. 

Obserwować się da, ale nie są to warunki dobre, raczej mocno słabe. Ćwiczyć zawsze można, niezależnie od warunków. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, kjacek napisał:

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

 

ŹW dla 5mm = 5mm/5 = 1mm

ŹW dla 2.5mm = 2.5mm/5 = 0.5mm

 

Masz światłosilny teleskop, raczej do szerokich pól gwiezdnych, do małych i średnich powiększeń, nie do dużych powiększeń. Teleskop, który 'lubi' dobrze skorygowane okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Moim zdaniem nie ma sensu schodzić poniżej 1mm źrenicy wyjściowej w takim achromacie. 

Nie jest to sprzęt do jasnych obiektów jak Księżyc, bo aberacja chromatyczna jest duża. 

Białe noce mamy, piękne obłoki srebrzyste, na północy kraju jest za jasno na sensowne obserwacje. Czekamy do końca sierpnia. 

Obserwować się da, ale nie są to warunki dobre, raczej mocno słabe. Ćwiczyć zawsze można, niezależnie od warunków. 

Jaki teleskop polecisz mi na moje warunki do obserwacji nieba nocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, KSGI napisał:

Jaki teleskop polecisz mi na moje warunki do obserwacji nieba nocą

Opisz dokładnie swoje warunki, nie każ się ciągnąć za język ;-). 

Poszukaj listy pytań, odpowiedź na nie. 

Gdzieś jest, tu czy na forumastronomiczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.