Jump to content
Sign in to follow this  
cwic

Test Canon 50mm 1.8 stm

Recommended Posts

Witam,

Zakupiłem Canona 50mm 1.8 stm, dzisiaj zrobiłem krótki teścik statywowy w celu sprawdzenia komy.

Załączam pojedynczą klatkę 1,5s, iso 3200, f/3.2 na canonie 1100d + stack 10ciu takich klatek.

Wydaje mi się że jest ok, ot standardowa 50tka, brzegi i rogi lekko pojechane, wydaje mi się że prawa strona nieco bardziej, ale chciałbym żeby bardziej doświadczeniu użytkownicy tego obiektywu się wypowiedzieli.

Pozdrawiam

Adam

IMG_1156.jpg

stack_test.jpg

Jeśli same gwiazdy są pojechane, to w każdym narożu powinny mieć taki sam kształt. Jeśli zaś w każdym narożu jest inaczej, to oznacza, że jest to koma.

Obiektyw ten cierpi na mocną komę, szczególnie dobrze widoczną na pełnej klatce. Miałem go przez kilka miesięcy - kupiłem go sobie jako pierwsze szkło do astrofoto. celem nauki. W moim przypadku użytkowany był z aparatem Canon 2000D (matryca APS-C). 

Zalety obiektywu:

a) tani;

b) lekki - waży zaledwie 159g, co czyni go jednym z najlżejszych obiektywów na rynku.

Wady:

a) plastikowa obudowa (poza mocowaniem bagnetu) - nie wiem, jak to będzie trzymało geometrię po roku czasu. Ludzie wysyłali obiektyw do naprawy do serwisu Canona na gwarancji, ten zaś odprawił ich z kwitkiem pisząc: luzy mieszczą się w granicach tolerancji dla tej klasy sprzętu

b) bardzo mały pierścień do ustawiania ostrości pozbawiony blokady - łatwo wytrącić obiektyw z ustawienia ostrości;

c) bardzo krótka osłona przeciwsłoneczna - utrudnione zakładanie grzałki na obiektyw; grzałka (przynajmniej ta moja kupna) nie mieści się na całej szerokości pierścienia;

d) bardzo duża koma - jest to moim zdaniem największa wada tego obiektywu. W moim przypadku, po kilku miesiącach użytkowania, zaczęła powiększać się - patrz podpunkt a) 

Podsumowując, ja osobiście do astrofoto odradzam ten obiektyw. Lepiej dołożyć kasy i uzbierać sobie fundusze na porządnej klasy używkę na mocowanie M42 + adapter. 

• Like 1

Posiadam Samyanga 135 ale chciałem mieć coś na szybkie podłączenie pod AstroWalkera, niestety ale AW przy 135mm trzeba już raczej guidować w RA.

Od kilku lat stosuję stm-a , ostatnio z FF i mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia . Jest to niskobudżetowy obiektyw w kwocie do 500zł i trudno wymagać cudów , przymykam do f5 i gwiazdy w rogach są punktowe , przy apsc f 3,5-4,5 i też było ok .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
    • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
      "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
        • Love
        • Like
      • 44 replies
    • Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
        • Love
        • Like
      • 117 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
      Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 14 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.