Skocz do zawartości

Test Canon 50mm 1.8 stm


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem Canona 50mm 1.8 stm, dzisiaj zrobiłem krótki teścik statywowy w celu sprawdzenia komy.

Załączam pojedynczą klatkę 1,5s, iso 3200, f/3.2 na canonie 1100d + stack 10ciu takich klatek.

Wydaje mi się że jest ok, ot standardowa 50tka, brzegi i rogi lekko pojechane, wydaje mi się że prawa strona nieco bardziej, ale chciałbym żeby bardziej doświadczeniu użytkownicy tego obiektywu się wypowiedzieli.

Pozdrawiam

Adam

IMG_1156.jpg

stack_test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli same gwiazdy są pojechane, to w każdym narożu powinny mieć taki sam kształt. Jeśli zaś w każdym narożu jest inaczej, to oznacza, że jest to koma.

Obiektyw ten cierpi na mocną komę, szczególnie dobrze widoczną na pełnej klatce. Miałem go przez kilka miesięcy - kupiłem go sobie jako pierwsze szkło do astrofoto. celem nauki. W moim przypadku użytkowany był z aparatem Canon 2000D (matryca APS-C). 

Zalety obiektywu:

a) tani;

b) lekki - waży zaledwie 159g, co czyni go jednym z najlżejszych obiektywów na rynku.

Wady:

a) plastikowa obudowa (poza mocowaniem bagnetu) - nie wiem, jak to będzie trzymało geometrię po roku czasu. Ludzie wysyłali obiektyw do naprawy do serwisu Canona na gwarancji, ten zaś odprawił ich z kwitkiem pisząc: luzy mieszczą się w granicach tolerancji dla tej klasy sprzętu

b) bardzo mały pierścień do ustawiania ostrości pozbawiony blokady - łatwo wytrącić obiektyw z ustawienia ostrości;

c) bardzo krótka osłona przeciwsłoneczna - utrudnione zakładanie grzałki na obiektyw; grzałka (przynajmniej ta moja kupna) nie mieści się na całej szerokości pierścienia;

d) bardzo duża koma - jest to moim zdaniem największa wada tego obiektywu. W moim przypadku, po kilku miesiącach użytkowania, zaczęła powiększać się - patrz podpunkt a) 

 

Podsumowując, ja osobiście do astrofoto odradzam ten obiektyw. Lepiej dołożyć kasy i uzbierać sobie fundusze na porządnej klasy używkę na mocowanie M42 + adapter. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat stosuję stm-a , ostatnio z FF i mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia . Jest to niskobudżetowy obiektyw w kwocie do 500zł i trudno wymagać cudów , przymykam do f5 i gwiazdy w rogach są punktowe , przy apsc f 3,5-4,5 i też było ok .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.