Skocz do zawartości

M27 z achromatu


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, mirekk napisał:

Cześć. Widziałem ostatnio temat, który poruszał robienie zdjęć achromatem vs apo, postanowiłem umieścić zdjęcie M27 wykonane Bresserem 127/635. Ponieważ teleskop ten ma potężną aberację w niebieskim kanale wypróbowałem eksperymentalną technikę połączenia filtra B z filtrem UHC-S baadera (kiedyś o tym wspominałem na forum) . Dodatkowo, obiekt został sfotografowany bez kanału L, ponieważ filtr UHC-S oczywiście usuwa aberację w kanale B ale dodaje halo na gwiazdach w kanale R :). Oto efekt poniżej. To co mi się podoba w tym zdjęciu - wnętrze mgławicy wyszło jak wypełnione "wodą". Można dostrzec fale które zaburzają obraz tego co znajduje się z tyłu. Zdjęcie bez korektora - rozmazane gwiazdki w rogach. Pozdrawiam.

 

Bresser Messier 127/635

Asi1600MM pro

EQ5

Filtry RG B + UHC-S 

 

snapseed-01.jpeg

Mnie się podoba:-)

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Tak rzeczywiście jest to petzwal. Niestety soczewka nie daje płaskiego pola w 100%. Kiedyś myślałem że koma powstaje od filtrow, ale próba bez filtrów wyjaśniła sprawę. Wracając do tego achromatu to sprawa nie wygląda tak kolorowo jeżeli chodzi o obsługę i obróbkę. Kanał B trzeba skalować bo ma focus w innym miejscu, więc później trudno zgrać kanały szczególnie na gwiazdach. Teleskop ma słaby wyciąg bez mikrokroku oraz dość duża wagę. Myślę że dobra kolimacja (po kupnie był praktycznie przypadkowo ustawiony) i wysoko położony obiekt na niebie dały jakieś wzadowalające rezultaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję 152mm i nadaje się tylko  do obserwacji wizualnych przy małych powiększeniach. Ten cały układ optyczny to chyba raczej nieporozumienie, kolimacja bez poważnych modyfikacji jest w zasadzie niemożliwa. W każdym razie ja nie potrafię - w wersji fabrycznej dawał takie obrazy:

1752578036_Beztytuu.png.2eeb2bda8292ff0f95247390b54cc0b7.png

 

więc nie robiłem więcej prób....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ryszardo napisał:

Mam wersję 152mm i nadaje się tylko  do obserwacji wizualnych przy małych powiększeniach. Ten cały układ optyczny to chyba raczej nieporozumienie, kolimacja bez poważnych modyfikacji jest w zasadzie niemożliwa. W każdym razie ja nie potrafię - w wersji fabrycznej dawał takie obrazy:

1752578036_Beztytuu.png.2eeb2bda8292ff0f95247390b54cc0b7.png

 

więc nie robiłem więcej prób....

Ja próbowałem dalej :). Kolimacja zmieniła wszystko. Rozkręciłem dziada na części :). Na pierwszy rozruch poszła soczewka najbliżej wyciagu i przy pomocy kolimatora cheshire zgrałem wyciąg z nią. Następnie kolimacja zespołu wyciągu i soczewki aby "celowały" w środek soczewki głównej a na końcu kolimacja samej soczewki. Sprawdziłem również koło filtrowe i filtry i też wymagały małej poprawki. Co ciekawe filtry RGB ZWO były ok a filtr ha baadera miał krzywą powierzchnię filtra (niemiecka jakość?). Po pierwszym odpaleniu w R szczęka mi opadła jak bardzo obraz się poprawił. Oto pierwsza próba wtedy wykonana z małej ilości materiału. 

snapseed-02.jpeg

Edytowane przez mirekk
złe zdjęcie
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję! Cóż - też próbuję tą samą drogą :) . Na razie mam skolimowane wszystko poza obiektywem i wychodzi tak ( to jest niecała godzina naświetlania w białą noc i w pełni Księżyca...). Lewy dolny róg jest w miarę, chyba wystarczy ustawić obiektyw i będzie OK.

bm152sPNG.png.aa1fe1f2c6ef3fb8a2809a54a0376f37.png

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirekk napisał:

Co ciekawe filtry RGB ZWO były ok a filtr ha baadera miał krzywą powierzchnię filtra (niemiecka jakość?).

Kurcze, na to bym nie wpadł! Naprawdę. To może być przyczyna tego, że leci mi ostrość na Ha w jednym rogu "bardziej". Niesamowite.

Aha, jeszcze pytanko: modyfikowałeś jakoś wyciąg? Ja mam jeszcze ten 4". To jest straszne! :) .

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mirekk napisał:

Na pierwszy rozruch poszła soczewka najbliżej wyciagu i przy pomocy kolimatora cheshire zgrałem wyciąg z nią.

Twój model umożliwia kolimację korektora? U mnie nie ma takiej możliwości więc póki co użyłem podkładek z folii alu. Ale jeżeli będzie warto to dorobią śruby kolimacyjne :).

Podobnie warto dorobić śruby kolimacyjne do wyciągu.

Aha, a jak kolimowałeś obiektyw, to bez korektora? Czy wszystko razem na prążkach interferencyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.