Jump to content

Recommended Posts

3 minuty temu, mirekk napisał:

Cześć. Widziałem ostatnio temat, który poruszał robienie zdjęć achromatem vs apo, postanowiłem umieścić zdjęcie M27 wykonane Bresserem 127/635. Ponieważ teleskop ten ma potężną aberację w niebieskim kanale wypróbowałem eksperymentalną technikę połączenia filtra B z filtrem UHC-S baadera (kiedyś o tym wspominałem na forum) . Dodatkowo, obiekt został sfotografowany bez kanału L, ponieważ filtr UHC-S oczywiście usuwa aberację w kanale B ale dodaje halo na gwiazdach w kanale R :). Oto efekt poniżej. To co mi się podoba w tym zdjęciu - wnętrze mgławicy wyszło jak wypełnione "wodą". Można dostrzec fale które zaburzają obraz tego co znajduje się z tyłu. Zdjęcie bez korektora - rozmazane gwiazdki w rogach. Pozdrawiam.

 

Bresser Messier 127/635

Asi1600MM pro

EQ5

Filtry RG B + UHC-S 

 

snapseed-01.jpeg

Mnie się podoba:-)

Edited by M4teusz
Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinie. Tak rzeczywiście jest to petzwal. Niestety soczewka nie daje płaskiego pola w 100%. Kiedyś myślałem że koma powstaje od filtrow, ale próba bez filtrów wyjaśniła sprawę. Wracając do tego achromatu to sprawa nie wygląda tak kolorowo jeżeli chodzi o obsługę i obróbkę. Kanał B trzeba skalować bo ma focus w innym miejscu, więc później trudno zgrać kanały szczególnie na gwiazdach. Teleskop ma słaby wyciąg bez mikrokroku oraz dość duża wagę. Myślę że dobra kolimacja (po kupnie był praktycznie przypadkowo ustawiony) i wysoko położony obiekt na niebie dały jakieś wzadowalające rezultaty. 

Link to post
Share on other sites

Mam wersję 152mm i nadaje się tylko  do obserwacji wizualnych przy małych powiększeniach. Ten cały układ optyczny to chyba raczej nieporozumienie, kolimacja bez poważnych modyfikacji jest w zasadzie niemożliwa. W każdym razie ja nie potrafię - w wersji fabrycznej dawał takie obrazy:

1752578036_Beztytuu.png.2eeb2bda8292ff0f95247390b54cc0b7.png

 

więc nie robiłem więcej prób....

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, ryszardo napisał:

Mam wersję 152mm i nadaje się tylko  do obserwacji wizualnych przy małych powiększeniach. Ten cały układ optyczny to chyba raczej nieporozumienie, kolimacja bez poważnych modyfikacji jest w zasadzie niemożliwa. W każdym razie ja nie potrafię - w wersji fabrycznej dawał takie obrazy:

1752578036_Beztytuu.png.2eeb2bda8292ff0f95247390b54cc0b7.png

 

więc nie robiłem więcej prób....

Ja próbowałem dalej :). Kolimacja zmieniła wszystko. Rozkręciłem dziada na części :). Na pierwszy rozruch poszła soczewka najbliżej wyciagu i przy pomocy kolimatora cheshire zgrałem wyciąg z nią. Następnie kolimacja zespołu wyciągu i soczewki aby "celowały" w środek soczewki głównej a na końcu kolimacja samej soczewki. Sprawdziłem również koło filtrowe i filtry i też wymagały małej poprawki. Co ciekawe filtry RGB ZWO były ok a filtr ha baadera miał krzywą powierzchnię filtra (niemiecka jakość?). Po pierwszym odpaleniu w R szczęka mi opadła jak bardzo obraz się poprawił. Oto pierwsza próba wtedy wykonana z małej ilości materiału. 

snapseed-02.jpeg

Edited by mirekk
złe zdjęcie
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Gratuluję! Cóż - też próbuję tą samą drogą :) . Na razie mam skolimowane wszystko poza obiektywem i wychodzi tak ( to jest niecała godzina naświetlania w białą noc i w pełni Księżyca...). Lewy dolny róg jest w miarę, chyba wystarczy ustawić obiektyw i będzie OK.

bm152sPNG.png.aa1fe1f2c6ef3fb8a2809a54a0376f37.png

Edited by ryszardo
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, mirekk napisał:

Co ciekawe filtry RGB ZWO były ok a filtr ha baadera miał krzywą powierzchnię filtra (niemiecka jakość?).

Kurcze, na to bym nie wpadł! Naprawdę. To może być przyczyna tego, że leci mi ostrość na Ha w jednym rogu "bardziej". Niesamowite.

Aha, jeszcze pytanko: modyfikowałeś jakoś wyciąg? Ja mam jeszcze ten 4". To jest straszne! :) .

Edited by ryszardo
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, mirekk napisał:

Na pierwszy rozruch poszła soczewka najbliżej wyciagu i przy pomocy kolimatora cheshire zgrałem wyciąg z nią.

Twój model umożliwia kolimację korektora? U mnie nie ma takiej możliwości więc póki co użyłem podkładek z folii alu. Ale jeżeli będzie warto to dorobią śruby kolimacyjne :).

Podobnie warto dorobić śruby kolimacyjne do wyciągu.

Aha, a jak kolimowałeś obiektyw, to bez korektora? Czy wszystko razem na prążkach interferencyjnych?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.