Jump to content

Android: Stellarium Mobile Plus czy Sky Safari Plus?


Przemotar
 Share

Recommended Posts

Aktualnie korzystam z darmowego Stellarium, lecz doskwiera mi brak możliwości planowania obserwacji (czyli robienia sobie listy obiektów przed obserwacją, które później mam jakoś oznaczone lub zgrupowane na liście w programie). Z tego co czytałem na stronie Sky Safari, to wersja plus posiada taką funkcjonalność. Natomiast nie widziałem żeby Stellarium Plus miało taką funkcję. Dodatkowo zastanawiałem się czy któryś z programów umożliwia prowadzenie dziennika obserwacji tj. zapisywania notatek z obserwacji?

Ktoś ma oba te programy i mógłby podzielić się opinią?

Link to comment
Share on other sites

Na pewno SkySafari Pro 6 ma tą funkcję. 

Mam też Stellarium Mobile, ale ono nie posiada jej. 

SkySafari jest bardziej rozbudowane, ja steruję nim montażem GoTo, niekiedy Stellarium jest wygodniejsze. 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, kjacek napisał:

Na pewno SkySafari Pro 6 ma tą funkcję. 

Mam też Stellarium Mobile, ale ono nie posiada jej. 

SkySafari jest bardziej rozbudowane, ja steruję nim montażem GoTo, niekiedy Stellarium jest wygodniejsze. 

Mógłbyś opisać kiedy Stellarium jest wygodniejsze?

W moim przypadku to głównie proste wyszukiwanie konkretnego obiektu po nazwie w celu wytyczenia trasy przeskakiwania do niego z gwiazdozbioru.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Przemotar napisał:

Mógłbyś opisać kiedy Stellarium jest wygodniejsze?

W moim przypadku to głównie proste wyszukiwanie konkretnego obiektu po nazwie w celu wytyczenia trasy przeskakiwania do niego z gwiazdozbioru.

Np gdy chcesz zgrubnie popatrzeć co jest gdzie w stosunku do innych miejsc. Mi wygodniej robi się to w Stellarium. 

Ale to nie musi być reguła. Może się po prostu przyzwyczaiłem. 

SkySafari jest dużo bardziej rozbudowane. 

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio przez to przechodziłem. Miałem kiedyś na Androidzie 4.3 Sky Safari 5 Plus, zmieniłem telefon na taki z Androidem 10 i niestety apka działa tak, że trzeba było ją odinstalować. Trochę słabo bo nie była tania, nie zadbano o kompatybilność z nowy systemem i byłem zmuszony do zakupu Sky Safari 6 Plus. Obecnie posiadam Sky Safari 6 Free i Stellarium Plus. Oba programy nie posiadają edytowalnej listy obiektów ani możliwości sporządzania notatek o które pytasz. Osobiście bardzo podoba mi się Stellarium Plus, ma bardzo dobrą nawigację, ładną grafikę i jest w j. polskim. Wydaje mi się bardziej przyjazna i wygodna od Sky Safari. Porównując możliwości i ilość informacji w Stellarium Plus i Sky Safari Plus to ten drugi program oferuje więcej.

Link to comment
Share on other sites

Chyba po prostu kupię Sky Safari Plus i przetestuję. Głównie przemawia za nim ta lista obiektów. Aczkolwiek tak jak @Niebieski pisał, Stellarium wydaje się jakieś takie przyjemniejsze.

Co jeszcze zauważyłem z różnic to lekkie różnice w gwiazdach należących do gwiazdozbiorów - mógłby mi ktoś wytłumaczyć z czego to wynika? Dwa różne standardy? Dodam, że wcześniej zwróciłem już na to uwagę przeglądając różne mapy nieba. Np w jednych lisek tworzony jest przez dwie gwiazdy (Stellarium, "Atlas Gwiazd" Rudzia), a w innych są to trzy gwiazdy (SkySafari, Tabela Wimmera, obrotowa mapa nieba Delta Optical). Gdyby ktoś mógłby mnie oświecić z czego wynikają te różnice i dwa różne sposoby oznaczeń to byłbym wdzięczny :)

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem Sky Safari Plus na Androida. Okazało się, że oprócz robienia list obserwacyjnych jest też możliwość zapisywania obserwacji i tworzenia notatek z obserwacji dla konkretnych obiektów :) Czyli wszystkie funkcjonalności, których potrzebowałem są.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.