Skocz do zawartości

Android: Stellarium Mobile Plus czy Sky Safari Plus?


Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie korzystam z darmowego Stellarium, lecz doskwiera mi brak możliwości planowania obserwacji (czyli robienia sobie listy obiektów przed obserwacją, które później mam jakoś oznaczone lub zgrupowane na liście w programie). Z tego co czytałem na stronie Sky Safari, to wersja plus posiada taką funkcjonalność. Natomiast nie widziałem żeby Stellarium Plus miało taką funkcję. Dodatkowo zastanawiałem się czy któryś z programów umożliwia prowadzenie dziennika obserwacji tj. zapisywania notatek z obserwacji?

Ktoś ma oba te programy i mógłby podzielić się opinią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kjacek napisał:

Na pewno SkySafari Pro 6 ma tą funkcję. 

Mam też Stellarium Mobile, ale ono nie posiada jej. 

SkySafari jest bardziej rozbudowane, ja steruję nim montażem GoTo, niekiedy Stellarium jest wygodniejsze. 

Mógłbyś opisać kiedy Stellarium jest wygodniejsze?

W moim przypadku to głównie proste wyszukiwanie konkretnego obiektu po nazwie w celu wytyczenia trasy przeskakiwania do niego z gwiazdozbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemotar napisał:

Mógłbyś opisać kiedy Stellarium jest wygodniejsze?

W moim przypadku to głównie proste wyszukiwanie konkretnego obiektu po nazwie w celu wytyczenia trasy przeskakiwania do niego z gwiazdozbioru.

Np gdy chcesz zgrubnie popatrzeć co jest gdzie w stosunku do innych miejsc. Mi wygodniej robi się to w Stellarium. 

Ale to nie musi być reguła. Może się po prostu przyzwyczaiłem. 

SkySafari jest dużo bardziej rozbudowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przez to przechodziłem. Miałem kiedyś na Androidzie 4.3 Sky Safari 5 Plus, zmieniłem telefon na taki z Androidem 10 i niestety apka działa tak, że trzeba było ją odinstalować. Trochę słabo bo nie była tania, nie zadbano o kompatybilność z nowy systemem i byłem zmuszony do zakupu Sky Safari 6 Plus. Obecnie posiadam Sky Safari 6 Free i Stellarium Plus. Oba programy nie posiadają edytowalnej listy obiektów ani możliwości sporządzania notatek o które pytasz. Osobiście bardzo podoba mi się Stellarium Plus, ma bardzo dobrą nawigację, ładną grafikę i jest w j. polskim. Wydaje mi się bardziej przyjazna i wygodna od Sky Safari. Porównując możliwości i ilość informacji w Stellarium Plus i Sky Safari Plus to ten drugi program oferuje więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba po prostu kupię Sky Safari Plus i przetestuję. Głównie przemawia za nim ta lista obiektów. Aczkolwiek tak jak @Niebieski pisał, Stellarium wydaje się jakieś takie przyjemniejsze.

Co jeszcze zauważyłem z różnic to lekkie różnice w gwiazdach należących do gwiazdozbiorów - mógłby mi ktoś wytłumaczyć z czego to wynika? Dwa różne standardy? Dodam, że wcześniej zwróciłem już na to uwagę przeglądając różne mapy nieba. Np w jednych lisek tworzony jest przez dwie gwiazdy (Stellarium, "Atlas Gwiazd" Rudzia), a w innych są to trzy gwiazdy (SkySafari, Tabela Wimmera, obrotowa mapa nieba Delta Optical). Gdyby ktoś mógłby mnie oświecić z czego wynikają te różnice i dwa różne sposoby oznaczeń to byłbym wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Sky Safari Plus na Androida. Okazało się, że oprócz robienia list obserwacyjnych jest też możliwość zapisywania obserwacji i tworzenia notatek z obserwacji dla konkretnych obiektów :) Czyli wszystkie funkcjonalności, których potrzebowałem są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.