Jump to content
  • 1

Bressier M.90/ 1200

YOKER
 Share

Question

Recommended Posts

• 0

Ogólnie, to jest ogromna różnica pomiędzy obiektywem 90mm a 100mm. ( Oczywiście na korzyść 100mm :) ). Więc należy brać tylko ten większy.

Edit:

YOKER , to rzecz jasna jest informacja dla tych, którzy nie mieli okazji porównywać takich obiektywów...

A najlepsze achro przez jakie patrzyłem, to był 135mm Zeiss :) , bardzo stary.

Edited by ryszardo

• 0

Mialem tego Zeiss's 135/ 1750 jak sie nie myle...

Czy porownywales dokladnie te same teleskopy? Czy to tylko taka inf.ogolna...

Jest pare osob, ktore mialy jednoczesnie ;80 i 100ed  i mówią ze częściej  uzywaly 80ed z powodu mobilnosci ...

F13 pod wzgledem AC jest lepiej schowana dla 90mm niz dla 100mm a ten 1cm czynnej srednicy nie stanowi przepasci w rozdzielczosci obrazu.

• 0
2 godziny temu, YOKER napisał:

Mialem tego Zeiss's 135/ 1750 jak sie nie myle...

Cóż, to był dobry refraktor...wiem co się stało...

2 godziny temu, YOKER napisał:

F13 pod wzgledem AC jest lepiej schowana dla 90mm niz dla 100mm a ten 1cm czynnej srednicy nie stanowi przepasci w rozdzielczosci obrazu.

No właśnie stanowi przepaść. Porównywałem dwa refraktory stojące obok siebie: 100mm f/10 i 90mm f/11. Księżyc był nieporównanie lepszy w 100mm, Dsy też zdecydowanie wyraźniejsze. Różnica w aberracji dla mnie nie była zauważalna. Oba obiektywy achromatyczne Apogee. Złożone z przerwą powietrzną i skolimowane doskonale przez Jurka (Izonixa).

Tak więc tylko 100mm!

• 0

No tak tylko Apogee to inna klasa i inna f.a z tego co opisujesz tez byly do kolimacji...? Co bylo zminiane ? Polozenie soczewek czy grubosc podkladek dystansowych ? 

Zeiss mimo uszczerbku/dostalem go od kumpla w takim stanie/ zostal sprzedany do Wloch za 500 eurosow.

Facet jest fanem tycb obiektywow i byl mega zadowolony. 

• 0

Porównywałem 100ed z refraktorem 90/910 SW, różnic diametralnych na Księżycu, Jowiszu nie było...

Tarcza Jowisza w 100ED- żółta, w 90/910 - biała- ta sama ilość szczegółów zarówno na Księżycu jak i na Jowiszu.

90/910- mógł spokojnie pracować na równi z 100ed do 160x  :)

później  tzn. po przekroczeniu 160x robiło się w 90/910 tzw. MYDLO a 100ed można było podejść pod 190x.

J

• 0

Ja ostatnio kupiłem 90/1200 ale niestety póki co widziałem tylko Księżyc z okularem 26mm. Rzuciło mi się w oczy, że na brzegach Księżyca nie zauważyłem fioletowego czy innych kolorów. Czekam aby zobaczyć Wenus Jowisza i Saturna - wtedy spróbuję tutaj coś więcej napisać.

• Thanks 2

• 0

Heweliusz, rozumiem ze Masz tego Bressera  90/1200 ?

jak tam pracuje wyciąg ? jeśli masz silniejsze okulary np.7mm to przetestuj na Jowiszu?

napisz jaki kolor ma tarcza Jowisza i ilość detalu :)

dzięki

pozdr

J

• 0
3 godziny temu, YOKER napisał:

Porównywałem 100ed z refraktorem 90/910 SW, różnic diametralnych na Księżycu, Jowiszu nie było...

Coś w tym jest, bo kiedyś Saturn z tego AC 100mm Apogee wyglądał o niebo lepiej niż ze stojącego obok 100ED... i Apogee dawał spokojnie radę przy powiększeniu 300x!

Inna sprawa, że Saturn jest stworzony dla achromatów :) .

• 0
22 godziny temu, YOKER napisał:

Heweliusz, rozumiem ze Masz tego Bressera  90/1200 ?

jak tam pracuje wyciąg ? jeśli masz silniejsze okulary np.7mm to przetestuj na Jowiszu?

napisz jaki kolor ma tarcza Jowisza i ilość detalu :)

dzięki

pozdr

J

OK. Mam okular zoom 21- 7mm , także 9 mm. Przetestuję z pewnością.

Wybrałem ten model gdyż 102/1300 byłby za ciężki dla mego statywy - czy to zwykłego Oriona czy dla głowicy Sky-Watcher-Adventurer . Gdyby nie to z pewnością brałbym 102/1300 mm.

Tutaj fajne porównanie wielkości refraktora do reflektora

v31-637x1024.png

• 0

Wrzuć więcej informacji n/t tego Bressera. Jak sobie radzi na planetach i Księżycu, co z aberracjami.

Noszę się z zamiarem kupna wersji 102/1350, gdzieś kiedyś w przyszłości. Podobno optycznie jest całkiem dobrze, tylko niektóre egzemplarze mają skopane cele obiektywu. Niektórzy robią od nowa całą celę a podobno wystarczy poprawić pierścień dociskowy obiektywu, który jest krzywy i nierówno przylega do przedniej soczewki obiektywu. Ale to dotyczy tylko większej wersji.

Z mniejszą nie ma takich problemów.  

• 0

Ja brałbym mimo wszystko 90/1200. No gdyby ta setka miała f/15 to co innego.

Achromat 100mm jesli jest precyzyjnie wykonany i dostrojony, to co innego niz budżetowe plastiki. Ale coś za coś, w tym wypadku za kasę.

• 0

Prawie wszystko jest budżetówka- droższą lub tańszą.

Astro-Physics - na którego się czeka latami będzie odbiegał od tej normy.

Jestem ciekawy jak mocowana jest w soczewka w 90/1200 ?

Heweliusz- udziel  nam inf. i zrób zdjęcia.

Anatol- jestem gotów kupić 102/1350 by porównać z 100ed jak i Takahashi 102 i czuje ,ze to będzie rewelacja i ośmieszenie pewnych prawd i prawideł związanych z chińskim ED...

JSC- przy tych F oba teleskopy maja podobne ilości szczątkowe AC a wiec warto dołożyć te 300 zl i nabyć większą tubkę zwłaszcza ,ze 102 ma lepszy wyciąg i możliwość ominięcia kątówki :)

Y

Edited by YOKER

• 0

Też mnie ciekawi konstrukcja tego 90/1200. Ponoć ten większy ma dość dziwną konstrukcję, bo ma dużą szczelinę powietrzna pomiędzy soczewkami (?) Czy tak samo jest w małym? Nie zachecam tu Hewelisza to rozbierania teleskopu na cześci ;) , ale może to po prostu widać z zewnątrz? Cela zapewne jest plastikowa, ale przy mniejszej soczewce może to mieć mniejszy wpływ na obraz.

• 0
26 minut temu, YOKER napisał:

Prawie wszystko jest budżetówka- droższą lub tańszą.

Astro-Physics - na którego się czeka latami będzie odbiegał od tej normy.

Jestem ciekawy jak mocowana jest w soczewka w 90/1200 ?

Heweliusz- udziel  nam inf. i zrób zdjęcia.

Anatol- jestem gotów kupić 102/1350 by porównać z 100ed jak i Takahashi 102 i czuje ,ze to będzie rewelacja i ośmieszenie pewnych prawd i prawideł związanych z chińskim ED...

JSC- przy tych F oba teleskopy maja podobne ilości szczątkowe AC a wiec warto dołożyć te 300 zl i nabyć większą tubkę zwłaszcza ,ze 102 ma lepszy wyciąg i możliwość ominięcia kątówki :)

Y

Kup, wypróbuj go a potem ja go od Ciebie odkupię (oczywiście po niższej cenie :happy: ). Zrobię mu lifting (nowy pierścień dociskowy obiektywu, wyczernię i wybafluję tubę) i wyślę Ci go na testy dla porównania co się zmieniło na plus. 

I nasza astrospołeczność wzbogaci się o nowe doświadczenia a ja o nową tubkę w mojej skromnej astrostajni.

Edited by anatol

• 0
13 minut temu, YOKER napisał:

ja odsyłam je po 2 tygodniach jak nowe do sklepu.

dobrego wujka to szuka na innym forum :).

Nawet przez chwilę nie miałem nadziei, że w to wejdziesz. :icon_biggrin:

I tak mam w planach zakup tego refraktora i udoskonalenia czego się da. Chcę mieć taką tubę na szybkie okazje kiedy newton musi się chłodzić, na wyjazdy i inne sytuacje gdzie newton 10" (a nawet 6") jest zbyt nieporęczny.

Ale fajnie by było jakbyś go kupił, potestował i oddał do sklepu, jak rzeczywiście zbliży się poziomem do Taka to będę w szoku i tym szybciej go kupię zanim się ustawią po twojej recenzji kolejki.  :icon_wink: 

Edited by anatol

• 0
10 minut temu, anatol napisał:

Nawet przez chwilę nie miałem nadziei, że w to wejdziesz. :icon_biggrin:

I tak mam w planach zakup tego refraktora i udoskonalenia czego się da. Chcę mieć taką tubę na szybkie okazje kiedy newton musi się chłodzić, na wyjazdy i inne sytuacje gdzie newton 10" (a nawet 6") jest zbyt nieporęczny.

Ale fajnie by było jakbyś go kupił, potestował i oddał do sklepu, jak rzeczywiście zbliży się poziomem do Taka to będę w szoku i tym szybciej go kupię zanim się ustawią po twojej recenzji kolejki.  :icon_wink: 

A może Ty go kupisz pierwszy i zrobimy testy ? :)

szybki to on nie będzie ze względów na swoje gabaryty, wymagać będzie dobrego montażu bo tuba długa ...

czy zbliży się do Takahashi ? nie sadze, ale bardziej mi chodzi o uchwycenie aspektu :cena/jakość - i tego ze w obu teleskopach zobaczymy tak naprawdę tyle samo ...

• 0

Planowałem zakup gdzieś pod koniec roku. Ale jak tylko kupię to mogę wypożyczyć na testy.

Pisząc szybki miałem na myśli sytuacje gdzie nie ma czasu na chłodzenie newtona a refraktor jest gotowy do obserwacji w zasadzie od razu.

• 0
Godzinę temu, anatol napisał:

Planowałem zakup gdzieś pod koniec roku. Ale jak tylko kupię to mogę wypożyczyć na testy.

Pisząc szybki miałem na myśli sytuacje gdzie nie ma czasu na chłodzenie newtona a refraktor jest gotowy do obserwacji w zasadzie od razu.

będę w posiadaniu apo i ed obie setki, wiec przy odrobinie sposobności możemy skrzyżować 3 tubki.

• 0

Porównywałem wczoraj (i dzisiaj ;) )achro 80/1200 z EDkiem 102/1122 i różnice w pokazaniu szczegółów były bardzo niewielkie. Starałem się utrzymywać w różnych powiększeniach te same źrenice wyjściowe, aby mieć taką sama jasność obiektu. Z tym, że akurat wczorajsze porównywania nie są zbyt mjarodajne, bo porównywałem na planetach i Ksiezycu, które były bardzo nisko (szczególnie na Pomorzu), poniżej 15 stopni nad horyzontem.

Wnioski jednak są takie - widać ogromny wpływ apertury na seeing! A to tylko 2 centymetry różnicy. Przy planetach poniżej 10 stopni obraz w 80mm nawet lepszy niż w 100mm. Przewaga odwróciła się przy maksymalnej wysokosci planet tego dnia (mniej więcej 14 stopni dla Jowisza i Saturna jesli sie nie mylę). Ale to są niuanse naprawdę niewielkie. Niewprawny obserwator tych różnic nie zauważyłby.

Edited by JSC

• 0
2 godziny temu, JSC napisał:

Porównywałem wczoraj (i dzisiaj ;) )achro 80/1200 z EDkiem 102/1122 i różnice w pokazaniu szczegółów były bardzo niewielkie. Starałem się utrzymywać w różnych powiększeniach te same źrenice wyjściowe, aby mieć taką sama jasność obiektu. Z tym, że akurat wczorajsze porównywania nie są zbyt mjarodajne, bo porównywałem na planetach i Ksiezycu, które były bardzo nisko (szczególnie na Pomorzu), poniżej 15 stopni nad horyzontem.

Wnioski jednak są takie - widać ogromny wpływ apertury na seeing! A to tylko 2 centymetry różnicy. Przy planetach poniżej 10 stopni obraz w 80mm nawet lepszy niż w 100mm. Przewaga odwróciła się przy maksymalnej wysokosci planet tego dnia (mniej więcej 14 stopni dla Jowisza i Saturna jesli sie nie mylę). Ale to są niuanse naprawdę niewielkie. Niewprawny obserwator tych różnic nie zauważyłby.

To ciekawe ...

wprost odwrotnie do tego co mówi Ryszard i to dla różnicy o 1 cm dla achromatów, a tu mamy przecież : ED o f11 :g:

może ktoś ma 60mm i 80mm  ?