Skocz do zawartości
  • 0

Motofocuser SkyWatcher


piotr.d

Pytanie

Zastanawiam się nad zakupem motofocusera SkyWatcher do mojej tuby tego samego producenta 150/750.

 

Większy problem przy ustawianiu ostrości to dla mnie dokręcenie śruby na wyciągu w celu zablokowania go tak aby już nic się nie przesuwało - zawsze przy dokręceniu tej śruby coś się minimalnie przesuwa i muszę na to brać poprawkę w kroku wcześniej, gdy reguluje ostrość. 

 

Czy motofocuser trzyma na tyle mocno że po wyregulowaniu ostrości z pilota za pomocą silnika nie będę już musiał blokować wyciągu śrubą? Bo jeżeli i tak muszę to robić, to dla mnie motofocuser trochę traci sens. 

Edytowane przez piotr.d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli masz wyciąg R&P autofocuser pomoże. Niestety przy crayfordzie Cię nie wspomoże - trzeba wyregukowac wyciąg. 

Robiąc zdjęcia nocą w sumie nie ma sensu blokować tej śruby. Ostrość kontrolować trzeba podczas nocnej sesji conajmniej kilka razy. Niestety nie da rady ustawić ją raz i mieć z głowy. 

 

Edit. 

Jaki motofocuser masz na myśli? 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam wyciąg crayforda, jak na zdjęciu poniżej i nie rozumiem co macie na myśli przez regulowanie go. Nie widzę zbytnio opcji aby jakoś wyregulować ten wyciąg dodatkowo. Jedyne co przy nim zrobiłem to patent z pilnikiem aby ta wysuwająca się rura miała większe tarcie i regulacja wysunięcia nie pozwalała jej opadać gdy jest skierowana ku górze. Ta śrubka która się dokręca aby wyciąg zablokować  nie ma chyba regulacji, to działa po prostu na docisk. 

 

Ciekawa sugestia @Taysonaby nie dociskaniu tej śruby w ogóle, prawdę mówiąc nigdy tego nie próbowałem, zakładałem że przy ruchu teleskopu (np podczas goto) ostrość się rozreguluje. 

 

Myslalem o motofocuserze od skywatcher. 

IMG_20200714_235456.jpg

Edytowane przez piotr.d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jak motofocuser od SW ale DreamFocuser trzyma elegancko bez dociskania śrubą nawet niemodyfikowany wyciąg (bez akcji z pilnikiem). No i jeśli chodzi o astrofoto to ten motofocuser od SW nie daje chyba możliwości ustawiania ostrości z komputera. Zastanów się nad DreamFocuserem - prócz możliwości sterowania z pilota dochodzi opcja automatycznego ustawienia ostrości z kompa, kompensacja przy zmianie temperatury itp a to wygoda jeśli będziesz dążyć do automatyzacji sesji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, lesnikdan napisał:

Nie wiem jak motofocuser od SW ale DreamFocuser trzyma elegancko bez dociskania śrubą nawet niemodyfikowany wyciąg (bez akcji z pilnikiem). No i jeśli chodzi o astrofoto to ten motofocuser od SW nie daje chyba możliwości ustawiania ostrości z komputera. Zastanów się nad DreamFocuserem - prócz możliwości sterowania z pilota dochodzi opcja automatycznego ustawienia ostrości z kompa, kompensacja przy zmianie temperatury itp a to wygoda jeśli będziesz dążyć do automatyzacji sesji :)

Wczoraj przeglądałem wątek DreamFocusera, wydawało mi się że nie ma tam pasującego mocowania 1.25'', potwierdzę jeszcze, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, piotr.d napisał:

Wczoraj przeglądałem wątek DreamFocusera, wydawało mi się że nie ma tam pasującego mocowania 1.25'', potwierdzę jeszcze, dzięki!

Czekaj czekaj. Silnik montujesz zamiast jednej gałki do ustawiania ostrości - przejściówka na 1.25" niema tu nic do rzeczy. W linku poniżej masz najnowszą instrukcję obsługi - w tym sposób montowania do dokładnie Twojego wyciągu ze zdjęciami. Zresztą focuser od SW tak samo się montuje chyba.
https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8

Edytowane przez lesnikdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.