Skocz do zawartości

Problem z DSS i Kometą C/2020


Archis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam następujący problem. Zrobiłem 30 zdjęć komecie Neowise z czasem naświetlania 12s mniej więcej pomiędzy 2-3 rano. ISO 400. Zdjęcia robiłem teleskopem. Z racji pory oprócz komety zarejestrowało się niewiele gwiazd. 

W opcjach w DSSie ustawiam na alingację na komecie (nie zależy mi na punktowych giwazdkach). W zakładce Light ustawiam Medianę bądź kappa - clipping, 

I teraz pojawia się następujące problemy:

a) Gdy wrzucam do DSSa wszystkie klatki, przy rejestrowaniu zdjęć nie wykrywa mi żadnych gwiazd. Oczywiście zaznaczam jądro komety ręcznie.

b) Gdy wrzucam Lighty, Darki i Flaty. Gwiazdki się rejestrują jednak program wykrzacza mi się w momencie zapisu wynikowego zdjęcia.

c) Gdy wrzucam klatki jak wyżej. Gwiazdki się rejestrują. Dodaję Biasy i dzieje się to samo. Program wykrzacza się momencie zapisu.

d) Jeśli przypadkiem DSS policzy zdjęcie wychodzi ono zupełnie białe, lub zupełnie czarne bez możliwości edycji w camera raw w PSie. (ta opcja jest po prostu wyszarzona.

 

Czy może ktoś mi podpowiedzieć jak zestackować te zdjęcia? Może ktoś zna program, który mniej problematycznie scaliłby fotki komety?

W razie potrzeby wieczorem podeślę odpowiednie screeny, klatki bazowe itd.

 

Dziękuję za wszelką pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję taką drogę:

1. Skalibruj klatki i wyeksportuj je jako osobne pliki- zaznacz "Create a calibrated...."

StackingFiles.jpg

 

2. Pobierz PIPP https://sites.google.com/site/astropipp/ (program na początku odstrasza ilością parametrów, ale jest banalnie prosty w obsłudze). 

3. Załaduj wszystkie pliki do programu. 

4. Zaznacz opcję "close/up" na dole okna: 

107165632_288463155727471_360830135143447720_n.png.c7d0c20eaad7a29c3998462e673f6076.png

5. W oknie podglądu pojawi się znacznik. Możesz go skalować i przesuwać, zaznacz kometę (precyzyjnie ustawisz za pomocą wartości offset w głównym oknie programu). Od razu można zrobić crop, żeby stakowanie szybciej poszło.

107787977_595410374494657_6957470772681149769_n.png.b9e781650d2a39362fac15d6ef3676e2.png

 

6. Przejdź do zakładki "do processing", wybierz np TIFF i START. Program wypluje pliki z idealnie wyrównaną kometą w kadrze. Zestakuj tylko i gotowe. 

 

Coś mi świta, że PIPP może też kalibrować klatki i cały proces można w nim przeprowadzić, ale nie jestem pewien, nie mam programu pod ręką

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Kazdorazowo na kometę klikasz z shiftem i juz. 

Podstawowe ustawienia dss beda na chyba 4 filmie na mojej stronie 

http://www.astrozdjecia.pl/tips.html

Tak też zrobiłem na każdym zdjęciu. Problemem jednak i tak jest brak wykrytych gwiazdek na zdjęciach. Wtedy program twierdzi, że zestackuje tylko 1 zdjęcie. Filmikowi się przyglądnę jak siądę do tematu ponownie w domu. Może coś przeoczyłem.

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Ja proponuję taką drogę:

1. Skalibruj klatki i wyeksportuj je jako osobne pliki- zaznacz "Create a calibrated...."

StackingFiles.jpg

 

2. Pobierz PIPP https://sites.google.com/site/astropipp/ (program na początku odstrasza ilością parametrów, ale jest banalnie prosty w obsłudze). 

3. Załaduj wszystkie pliki do programu. 

4. Zaznacz opcję "close/up" na dole okna: 

107165632_288463155727471_360830135143447720_n.png.c7d0c20eaad7a29c3998462e673f6076.png

5. W oknie podglądu pojawi się znacznik. Możesz go skalować i przesuwać, zaznacz kometę (precyzyjnie ustawisz za pomocą wartości offset w głównym oknie programu). Od razu można zrobić crop, żeby stakowanie szybciej poszło.

107787977_595410374494657_6957470772681149769_n.png.b9e781650d2a39362fac15d6ef3676e2.png

 

6. Przejdź do zakładki "do processing", wybierz np TIFF i START. Program wypluje pliki z idealnie wyrównaną kometą w kadrze. Zestakuj tylko i gotowe. 

 

Coś mi świta, że PIPP może też kalibrować klatki i cały proces można w nim przeprowadzić, ale nie jestem pewien, nie mam programu pod ręką

 Znam PIPPa więc spróbuję też proponowanej przez Ciebie metody. Nie zaburzy ona jednak współpracy z klatkami kalibracyjnymi? Czy po prostu je pominąć? Byłoby bardzo pomocne jakbyś był w stanie wskazać mi czy rzeczywiście PIPP może wykorzystywać klatki kalibracyjne i gdzie się je wrzuca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.