Skocz do zawartości
  • 0

Zakup pierwszego teleskopu (4000 zł)


micropoint

Pytanie

Cześć

 

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. 

 

1. Budżet 4000zł z rozsądnym marginesem. Jest to budżet na cały komplet (teleskop, statyw, okulary).

2. Obserwacja na początek głównie planety (jak najwięcej szczegółów), księżyc i w miarę możliwości te jaśniejsze obiekty DS.

3. Mieszkam pod Poznaniem (Biedrusko) ale z racji tego że jestem też zapalonym obserwatorem ptaków nie jest dla mnie problemem wsiąść w auto i przejechać wiele kilometrów w poszukiwaniu odpowiednich warunków. Niemniej obserwacje na balkonie też chcę prowadzić.

4. Sprzęt może być nowy jak i używany.

5. Preferowałbym raczej sprzęt w miarę mobilny czyli tuba+statyw.

 

Będę wdzięczny za wszelka pomoc :)

 

pozdrawiam, Leszek

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Planety są dość nisko, więc za dużo szczegółów nie zobaczysz. W tym budżecie celowałbym w maka 127 na montażu eq3-2 z napędem plus nasadka bino z parką BCO 10 i 18 lub jakieś GSO SV 15 / 20 / 25 :)

 

Jeśli natomiast balkon nie jest priorytetem i masz możliwość tranaportu to bierz GSO 8 lub 10 i jeszcze na okulary zostanie :)

 

Na południe od Poznania mamy w miarę regularne spotkania niedaleko Mosiny, więcej informacji na forum obok:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/20159-obserwacje-folwark-sulejewo-region-poznań/page/9/#comments

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć Leszku. 

Nie bój się DSów, ich jest mnóstwo, dostępne są nawet dla lornetki. Planety są za nisko na szczegóły. 

Dla mnie prawie idealnym teleskopem jest SCT8. Poczytaj opinie. 

Lekka ok 5kg tuba, 200mm apertury. 

Przydałby się montaż azymutalny z mikroruchami, polecam EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ. 

Nie idź w maka 127, chociaż to też fajna tuba, ale moim zdaniem zbyt specjalistyczna (planety, Księżyc, jaśniejsze DSy). 

Gdy kupisz z giełdy, to zmieścisz się w budżecie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, kjacek napisał:

Cześć Leszku. 

Nie bój się DSów, ich jest mnóstwo, dostępne są nawet dla lornetki. Planety są za nisko na szczegóły. 

Dla mnie prawie idealnym teleskopem jest SCT8. Poczytaj opinie. 

Lekka ok 5kg tuba, 200mm apertury. 

Przydałby się montaż azymutalny z mikroruchami, polecam EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ. 

Nie idź w maka 127, chociaż to też fajna tuba, ale moim zdaniem zbyt specjalistyczna (planety, Księżyc, jaśniejsze DSy). 

Gdy kupisz z giełdy, to zmieścisz się w budżecie. 

Zawsze zapominam o SCT, pewnie dlatego, że nigdy nie miałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, dexter77 napisał:

Zawsze zapominam o SCT, pewnie dlatego, że nigdy nie miałem :)

Kup SCT8, warto. Z korektorem f6.3 to jest całkiem jasny sprzęt. Wygodny w użyciu. 

Wady:

- musimy wystudzić przed obserwacjami. Tzn. poczekać aż temperatura wnętrza tuby zrówna się z temp. otoczenia. Ok godziny. 

- bywa, że występuje kiwka lustra głównego. Wtedy kupujemy wyciąg do SCT i problem z głowy. 

- wbrew informacjom z sieci, kolimacja nie jest prosta. Przypuszczam, że gdyby ktoś pokazał jak to się robi, to by było łatwiej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, micropoint napisał:

Cześć

 

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. 

 

1. Budżet 4000zł z rozsądnym marginesem. Jest to budżet na cały komplet (teleskop, statyw, okulary).

2. Obserwacja na początek głównie planety (jak najwięcej szczegółów), księżyc i w miarę możliwości te jaśniejsze obiekty DS.

3. Mieszkam pod Poznaniem (Biedrusko) ale z racji tego że jestem też zapalonym obserwatorem ptaków nie jest dla mnie problemem wsiąść w auto i przejechać wiele kilometrów w poszukiwaniu odpowiednich warunków. Niemniej obserwacje na balkonie też chcę prowadzić.

4. Sprzęt może być nowy jak i używany.

5. Preferowałbym raczej sprzęt w miarę mobilny czyli tuba+statyw.

 

Będę wdzięczny za wszelka pomoc :)

 

pozdrawiam, Leszek

Kup teleskop z systemem goto lub wi-fi o powiększeniu x300 lub więcej i na start kup dwa okulary o  małej ogniskowej później dokupisz więcej  Barlow strata forsy lepiej dołożyć i kupić droższy okular o ogniskowej minimalnej dla teleskopu Koszt zakupu jest droższy ale warto  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Koledzy tego nie piszą, ale są różne zainteresowania, różnymi obiektami na niebie.

Niektórzy lubią obiekty mgławicowe i małe powiększenia, a inni planety, Ksiezyc, gwiazdy podwójne - do których potrzebne są duze powiększenia. Chociaż i tu zdarzaja się wyjątki i niektórzy lubia ogladać np. Księzyc w małym powiększeniu, w całości.

Przy małych powiększeniach, takie sprawy jak seeing, niezbyt dokładna kolimacja czy wychłodzenie tuby nie mają istotnego znaczenia. I odwrotnie przy stosowanych dużych powiększeniach są one kluczowe.  Tak wiec nie zrozumie jeden drugiego i sie nie dogadacie ;)

To tak w aspekcie duzych SCT, gdzie np.  trzeba dość długiego czasu na wychłodzenie tuby...

 

Jesli zamierzasz w przewadze obserwować planety, Ksiezyc, gwiazdy podwójne to kup refraktor 100ED lub Maka127. Bedzie mobilnie, teleskop będzie gotowy szybko do obserwacji, a w przypadku refraktora nie będziesz wiedział nawet co to kolimacja (jeśli ktoś wcześniej w teleskopie nieumiejętnie nie grzebał i jej nie popsuł).

 

Co do GoTo, to oczywiscie tez zdania sa podzielone. Ja unikam GoTo, bo dla mnie to rezygnacja z przyjemności orientowania się w połozeniu obiektów na niebie. Natomiast lubię montaże EQ (przydają się do bardzo dużych powiększeń nawet w obserwacjach wizualnych) i bardzo polecam do nich napędy, przynajmniej w jednej osi.

 

Jak to zwykle bywa, każdy poleca to co lubi i ma aktualnie na stanie, wiec nie sugeruj sie zbytnio tym co na forach podpowiadają. Poczytać mozna, ale przemyslenia i wybór należą do Ciebie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zgadzam sie z kolega kazdy woli co innego jednak patrzac pod katem swoim na poczatek fajny byl by jakis sct 6 albo 8 z goto aby oswoic sie z niebem poznac co skrywa po czym isc w inne sprzety ed100, 120  albo newtona 10 albo 12 kwestia co chcemy ogladac i jakie mamy predyspozycje.pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej byłoby gdybyś miał dwa teleskopy, jeden czarny drugi biały. Ten czarny to Mak-127, a biały to Bresser 102 X 460. No i montaż eq3-2  w zależności od potrzeb ustawiony w tryb azymutalny lub równikowy. 4000 zł powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeden znajomy ma GOTO, jeszcze ani razu na obserwacjach nie udało mu się tego poprawie uruchomić - zawsze coś, z poprawnym celowaniem też nie ma za wiele wspólnego. W mojej ocenie tego typu gadżety to strzał w kolano, nie mówiąc już o późniejszej odsprzedaży tego typu sprzętu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dexter77 napisał:

Jeden znajomy ma GOTO, jeszcze ani razu na obserwacjach nie udało mu się tego poprawie uruchomić - zawsze coś, z poprawnym celowaniem też nie ma za wiele wspólnego. W mojej ocenie tego typu gadżety to strzał w kolano, nie mówiąc już o późniejszej odsprzedaży tego typu sprzętu.

Ehh... GoTo to bardzo dobry pomysł. Tylko trzeba nauczyć się go używać. Ludzie są różne, i poprzeczne i podłużne :-). 

Dla kogoś kto to wyrywa się na krótkie obserwacje z rzadka jak ja, GoTo pomaga odnaleźć cele w sposób znaczący. 

Mam aktualnie dwa montaże GoTo, AZ-EQ5 i AZ GTi, każdy do innego sprzętu. 

Polecam każdemu zwłaszcza AZ-EQ5. 

NIC nie dzieje się w sposób czarodziejski, włączamy sprzęt i jest super. Sprzętu należy się nauczyć. Mi też nie zawsze trafia w cel, ale wiem jak zrobić, aby trafiał. 

Sterowanie ze smartfona czy tabletu przez SkySafari to dla mnie podstawa. 

Piloty do sterowania montażem, to wytwór fantazji projektantów z ubiegłego wieku. 

EDIT. Mam jeszcze montaż AZ bez goto. I o dziwo nadal potrafię z niego korzystać. Wyszukiwanie obiektów trwa dłużej, ale też sprawia radochę. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, kjacek napisał:

Ehh... GoTo to bardzo dobry pomysł. Tylko trzeba nauczyć się go używać. Ludzie są różne, i poprzeczne i podłużne :-). 

Dla kogoś kto to wyrywa się na krótkie obserwacje z rzadka jak ja, GoTo pomaga odnaleźć cele w sposób znaczący. 

Mam aktualnie dwa montaże GoTo, AZ-EQ5 i AZ GTi, każdy do innego sprzętu. 

Polecam każdemu zwłaszcza AZ-EQ5. 

NIC nie dzieje się w sposób czarodziejski, włączamy sprzęt i jest super. Sprzętu należy się nauczyć. Mi też nie zawsze trafia w cel, ale wiem jak zrobić, aby trafiał. 

Sterowanie ze smartfona czy tabletu przez SkySafari to dla mnie podstawa. 

Piloty do sterowania montażem, to wytwór fantazji projektantów z ubiegłego wieku. 

EDIT. Mam jeszcze montaż AZ bez goto. I o dziwo nadal potrafię z niego korzystać. Wyszukiwanie obiektów trwa dłużej, ale też sprawia radochę. 

Jasne, jednak powiedz - ile masz doświadczenia? Podejrzewam, że są to grube lata praktyki :) Z tego co widzę początkujące osoby mają problem z ustawieniem ostrości, a co dopiero z GOTO i weryfikacją, czy aby na pewno sprzęt dobrze wycelował :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, dexter77 napisał:

Jasne, jednak powiedz - ile masz doświadczenia? Podejrzewam, że są to grube lata praktyki :) Z tego co widzę początkujące osoby mają problem z ustawieniem ostrości, a co dopiero z GOTO i weryfikacją, czy aby na pewno sprzęt dobrze wycelował :) 

Repetito mater studiorum est :flirt:

Czyli po naszemu, trzeba ćwiczyć. 

Mont GoTo zwykle można używać bez GoTo, jako zwykły montaż. Jeśli jest to montaż azymutalny, to każdy 'zielony' da sobie radę.

Jeśli ktoś kupuje super-duper sprzęt i spodziewa się cudów, że sprzęt będzie myśleć za niego, to wtedy mamy problem. Sprzęt może pomóc, ale to my musimy myśleć. 

Uważam, że jeśli coś może pomóc, to nie należy się tego bać. Krok po kroku i każdy dojdzie do celu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

poczatkowo kazdy ma  problem z ustawieniem jednak po pierwszej udanej probie juz tylko z gorki . Ale najfajniejsze sa teleskopy z modulami wifi dzieki ktoremu sterujemy teleskopem po przez telefon i skysafari nie podajac zadnych informacji typu polozenia daty itp a w tym przypadku to juz kazdy da sobie rade  i cale niebo mozemy obleciec w niecala godz skaczac z punktu w punkt . Jednak ma to swoje wady poniewaz szybko nudzi sie to nasze hoby i w rzeczywistosciu  przechodzimy pozniej do tradycyjnych metod odnajdywania obiektow metoda prob i bledow co daje najwieksza frajde :emotion-5: . Tak czy inaczej na poczatek fajnie jest miec goto dla poznania nieba badz tak jak kolega nie ma sie czasu na siedzenie godz pod niebem  .pozdr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, bobitsu300 napisał:

Ale najfajniejsze sa teleskopy z modulami wifi dzieki ktoremu sterujemy teleskopem po przez telefon i skysafari nie podajac zadnych informacji typu polozenia daty itp a w tym przypadku to juz kazdy da sobie rade  i cale niebo mozemy obleciec w niecala godz skaczac z punktu w punkt . Jednak ma to swoje wady poniewaz szybko nudzi sie to nasze hoby i w rzeczywistosciu  przechodzimy pozniej do tradycyjnych metod odnajdywania obiektow metoda prob i bledow co daje najwieksza frajde :emotion-5: . Tak czy inaczej na poczatek fajnie jest miec goto dla poznania nieba badz tak jak kolega nie ma sie czasu na siedzenie godz pod niebem  .pozdr

Zgadzam się. Jednak sterowanie przez blue tooth ma przewagę nad sterowaniem przez wifi. Gdy jesteśmy w zasięgu wifi, to nie jesteśmy w stanie z niego korzystać, gdy mamy połączenie z siecią wifi montażu. 

Chyba też tak jest, gdy korzystamy z danych mobilnych i jesteśmy podłączeni do wifi montażu. 

A przy sterowaniu przez BT mamy możliwość korzystania z internetu. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zainteresował mnie ten MAK 127. Rozumiem że mówicie o tym konkretnym modelu?

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=5170&lunety=Teleskop Sky Watcher MAK 127 EQ 3 2 na statywie stalowym

 

i teraz czy moglibyście polecić do tego odpowiednie okulary, nasadki i napęd (chyba najlepiej w obu osiach) o których pisze dexter77? Nie znam się kompletnie na tym więc prosiłbym najlepiej o link.  Poza tym to świetny pomysł by skorzystać z gościnności lokalnych pasjonatów :)

 

Odnośnie SCT8 to musiałbym mieć chyba sporo szczęścia by wyhaczyć używany w zakładanym budżecie ponieważ nowe są spoooro droższe. No chyba że macie jakieś propozycje :)

 

 

Montaże typu GoTo na razie mnie nie interesują. Widzę to trochę tak jakbym poszedł z lunetą na ptaki, kliknął "znajdź wilgę" i tylko przyłożył oko do okularu. Znika cały fun :)

 

Edytowane przez micropoint
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, micropoint napisał:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zainteresował mnie ten MAK 127. Rozumiem że mówicie o tym konkretnym modelu?

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=5170&lunety=Teleskop Sky Watcher MAK 127 EQ 3 2 na statywie stalowym

 

i teraz czy moglibyście polecić do tego odpowiednie okulary, nasadki i napęd (chyba najlepiej w obu osiach) o których pisze dexter77? 

 

Do wizuala napęd nie jest potrzebny. Może trochę pomaga, zwłaszcza przy większych powiększeniach, ale bez przesady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie kupiłem sobie EXOSA2 z dwoma napedami i dla mnie to strzał w "10". Jeździsz po Księzycu jak chcesz. W szukaczu naprowadzasz sobie na niedociagniety obiekt (potrzebna jest jednak duża prędkośc napedu - EXOS ma max. 32x i mogłoby byc jeszcze szybciej, ale inne i tak mają wolniej - np. SW). No i przede wszystkim obiekt nie ucieka z pola okularu. Mozesz pogadać z kolegą, zerknąć w atlas lub komórę, a po chwili ten sam obiekt dalej tam jest. Po prostu wygoda.

 

Wszystko kwestia stosowanych powiększeń. Tak jak gdzies juz pisałem jeden drugiegio nie zrozumie , jeśli stosuje zupełnie inny zakres powiększeń.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj masz napęd w dwóch osiach:
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1402&lunety=Nap d dwuosiowy do monta y EQ3 2 CG 4 Synta EQ 3 CG 4 Synta Pentaflex Spinor Optics Sky Watcher sterowany pilotem

 

Osobiście używałem Maka 127 2" z balkonu bez napędu i teraz kupiłbym z napędem, ale to wszystko to indywidualne preferencje. Kup najwyżej bez napędu - zawsze możesz dokupić.
Możesz rozważyć też Maka na statywie na nogach aluminiowych - również się sprawdzi, czyli takim:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1795&lunety=Teleskop Sky Watcher MAK 127 EQ 3 2 BKMAK127EQ3 2

 

Ewentualnie montaż z mikroruchami, np.:

https://teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-GSO-AZ4-ALT-AZ-z-mikroruchami-(ATZ)-teleskopy-2021.html

 

Ten zestaw co podlinkowałeś wyżej posiada tubę z wyciągiem w wersji 2", a ten mój wyżej 1,25". Na czym polega różnica? Otóż jeśli planujesz obserwować jakieś obiekty głębszego nieba to przyda ci się szerokokątny okular w okolicy 30 mm, a te zazwyczaj są w wersji 2". Do Maka wystarczy np. GSO SV 30mm, a najlepiej SWAN 33 (jeśli znajdziesz na giełdzie).

Możesz też kupić osobno montaż i tubę, wtedy w zestawie z tubą 2" (czyli OTAW) dostaniesz od razu lepszy szukacz i okular LET 28mm, który na początek jest ok:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2237&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 OTAW wyci g 2 z czk 2

 

Ja bym brał Maka 127 w opcji 1,25, a zamiast okularów do DS kupiłbym od razu nasadkę bino, wtedy oglądasz jak przez lornetkę :) Mak 127 pokaże DSy, ale to teleskop bardziej na planety i Księżyc.

 

Co do okularów, do planet polecane są BCO (np. 10 i 18mm), ale mają bardzo wąskie pole, co przy takim przybliżeniu spowoduje, że obiekt bardzo szybko będzie ci uciekać z pola widzenia (dlatego warto mieć napęd i się tym nie przejmować). Jeśli nie masz napędu to brałbym coś szerszego, np. GSO SV 15mm i coś w okolicy 9 mm.

Pomyśl też o szukaczu kątowym albo jakiś red dot.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:16, dexter77 napisał:

Jeden znajomy ma GOTO, jeszcze ani razu na obserwacjach nie udało mu się tego poprawie uruchomić - zawsze coś, z poprawnym celowaniem też nie ma za wiele wspólnego. W mojej ocenie tego typu gadżety to strzał w kolano, nie mówiąc już o późniejszej odsprzedaży tego typu sprzętu.

 

Znajomy niech poczyta instrukcję obsługi, obejrzy jakiś tutek na YT. Ile to już razy słyszałem - nie działa, nie trafia, szmelc. W 99% przypadkach problem leżał w tym co ktoś miał między uszami. Taka sytuacja z wczoraj, ustawiamy z kumplem EQ na polarną. Zerkam w aplikację, no dzisiaj na godzinie 10. Kumpel mówi, no jak na 10 jak na 13. A używamy tej samej aplikacji. Chwila zastanowienia co jest nie tak, sprawdza i okazuje się że ma ustawioną datę kwietniową. Program zachował się poprawnie - pokazał gdzie jest polarna 15 kwietnia 2020. 


Obsługując latami systemy GOTO po poprawnej kalibracji nie miałem problemów z poprawnym celowaniem i taki gadżet nie jest to absolutnie strzał w kolano. Wprost przeciwnie, pozwala wygonie prowadzić obserwacje. Co nie zmienia faktu, że znajomość nieba też jest potrzebna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, monter napisał:

 

Znajomy niech poczyta instrukcję obsługi, obejrzy jakiś tutek na YT. Ile to już razy słyszałem - nie działa, nie trafia, szmelc. W 99% przypadkach problem leżał w tym co ktoś miał między uszami. Taka sytuacja z wczoraj, ustawiamy z kumplem EQ na polarną. Zerkam w aplikację, no dzisiaj na godzinie 10. Kumpel mówi, no jak na 10 jak na 13. A używamy tej samej aplikacji. Chwila zastanowienia co jest nie tak, sprawdza i okazuje się że ma ustawioną datę kwietniową. Program zachował się poprawnie - pokazał gdzie jest polarna 15 kwietnia 2020. 


Obsługując latami systemy GOTO po poprawnej kalibracji nie miałem problemów z poprawnym celowaniem i taki gadżet nie jest to absolutnie strzał w kolano. Wprost przeciwnie, pozwala wygonie prowadzić obserwacje. Co nie zmienia faktu, że znajomość nieba też jest potrzebna. 

 

Widzisz, każdy lubi co innego i ma inną opinię :) W mojej ocenie znajomy traci tylko czas, bo kiedy on bawi się w ustawianie, kombinowanie, zerkanie w telefon - ja już dawno obserwuję. Znajomy zna bardzo dobrze instrukcję, ogląda tutki na YT, robi wszystko poprawnie, a jednak zdarza się, że przez drobną niezauważoną rzecz w ustawieniach sprzęt nie daje zamierzonego zastosowania. Szczególnie gdy obserwacje prowadzi się w terenie w różnych miejscach. W  mojej ocenie jest to zbędny gadżet. Ci nie oznacza, że inni sobie go chwalą i cenią. Pomimo, że jestem bardzo młody to uważam, że telefon i elektroniczne akcesoria podczas obserwacji psują całą zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dexter77 napisał:

Widzisz, każdy lubi co innego i ma inną opinię :) W mojej ocenie znajomy traci tylko czas, bo kiedy on bawi się w ustawianie, kombinowanie, zerkanie w telefon - ja już dawno obserwuję. Znajomy zna bardzo dobrze instrukcję, ogląda tutki na YT, robi wszystko poprawnie, a jednak zdarza się, że przez drobną niezauważoną rzecz w ustawieniach sprzęt nie daje zamierzonego zastosowania. Szczególnie gdy obserwacje prowadzi się w terenie w różnych miejscach. W  mojej ocenie jest to zbędny gadżet. Ci nie oznacza, że inni sobie go chwalą i cenią. Pomimo, że jestem bardzo młody to uważam, że telefon i elektroniczne akcesoria podczas obserwacji psują całą zabawę.

Mi do obserwacji wystarczy telefon z mapą nieba  jeśli chodzi o akcesoria ewentualnie latarka z czerwonym światłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.