Skocz do zawartości
  • 0

Zakup pierwszego teleskopu (4000 zł)


micropoint

Pytanie

Cześć

 

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. 

 

1. Budżet 4000zł z rozsądnym marginesem. Jest to budżet na cały komplet (teleskop, statyw, okulary).

2. Obserwacja na początek głównie planety (jak najwięcej szczegółów), księżyc i w miarę możliwości te jaśniejsze obiekty DS.

3. Mieszkam pod Poznaniem (Biedrusko) ale z racji tego że jestem też zapalonym obserwatorem ptaków nie jest dla mnie problemem wsiąść w auto i przejechać wiele kilometrów w poszukiwaniu odpowiednich warunków. Niemniej obserwacje na balkonie też chcę prowadzić.

4. Sprzęt może być nowy jak i używany.

5. Preferowałbym raczej sprzęt w miarę mobilny czyli tuba+statyw.

 

Będę wdzięczny za wszelka pomoc :)

 

pozdrawiam, Leszek

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No dobra. Pomyślałem jeszcze, poczytałem, porozmawiałem z małżonką :) i koncepcja całkowicie się zmieniła. Przepraszam że się tak motam. Jest ona na dziś ostateczna i wybór padł na GSO 10". Sam teleskop chciałbym zakupić najprawdopodobniej nowy (wg mojej wiedzy nie ma takiego na giełdzie tego i innych for astronomicznych). Myślałem konkretnie o tym modelu chociażby ze względu na łożyska zamiast podkładek teflonowych:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop%20GSO%20Dobson%2010%20DeLuxe%20254%201250%20M%20CRF%20mikrofocuser%201%2010%20ch%20odzenie%20lustra%20model%20880

 

lub

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf?from=listing&q=dobson+10

 

wydaje mi się że są tożsame poza kolorem

 

 

I teraz jakie do niego okulary jeszcze dobrać? Wg tego co znalazłem w necie to optymalne ogniskowe do 10" to 7-9 mm (planety, małe DSy) 13-18 mm (większość DSów) i ok 23-30 mm do przeglądu nieba i szerokich DSów. W zestawie są już dwa okulary (30 i 9mm) tylko jak z ich jakością, zostawić czy wymienić na coś innego? Potrzebowałbym jeszcze okularu 15mm. Czy Luminos 15mm to dobry wybór?

 

https://deltaoptical.pl/okular-celestron-luminos-15-mm-1-25-quot

 

Kolejne pytanie to czy z dobsonem można używać nasadki bino? Jeśli tak to jakiej?

No i jeszcze czy potrzebna mi będzie soczewka Barlowa? Jakie filtry na początek?

 

Dużo pytań...

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, micropoint napisał:

No dobra. Pomyślałem jeszcze, poczytałem, porozmawiałem z małżonką :) i koncepcja całkowicie się zmieniła. Przepraszam że się tak motam. Jest ona na dziś ostateczna i wybór padł na GSO 10". Sam teleskop chciałbym zakupić najprawdopodobniej nowy (wg mojej wiedzy nie ma takiego na giełdzie tego i innych for astronomicznych). Myślałem konkretnie o tym modelu chociażby ze względu na łożyska zamiast podkładek teflonowych:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop GSO Dobson 10 DeLuxe 254 1250 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 880

 

lub

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf?from=listing&q=dobson+10

 

wydaje mi się że są tożsame poza kolorem

 

 

I teraz jakie do niego okulary jeszcze dobrać? Wg tego co znalazłem w necie to optymalne ogniskowe do 10" to 7-9 mm (planety, małe DSy) 13-18 mm (większość DSów) i ok 23-30 mm do przeglądu nieba i szerokich DSów. W zestawie są już dwa okulary (30 i 9mm) tylko jak z ich jakością, zostawić czy wymienić na coś innego? Potrzebowałbym jeszcze okularu 15mm. Czy Luminos 15mm to dobry wybór?

 

https://deltaoptical.pl/okular-celestron-luminos-15-mm-1-25-quot

 

Kolejne pytanie to czy z dobsonem można używać nasadki bino? Jeśli tak to jakiej?

No i jeszcze czy potrzebna mi będzie soczewka Barlowa? Jakie filtry na początek?

 

Dużo pytań...

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Barlowa nie potrzebny:emotion-5: a co do filtrów no to do księżyca napewno jeśli chciałbyś go oglądać

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okular 30mm na początek wystarczy chociaż przy F5 szału nie będzie i z czasem warto wymienić na ESa lub Meade o lepszej korekcji i większym polu.

Okular 9mm raczej nie przydatny bo to zwykły niewygodny plossl. Tu przydałby się okular 6-7mm do planet, np. TS HR lub BCO

Z okularów pośrednich też raczej ESy przy F5. 

Z filtrów na pewno księżycowy i przyda się jakiś UHC jeżeli interesują cię mgławice. Przy tej aperturze dobry będzie Orion Ultrablock.

W wersji fabrycznej teleskopu nasadka bino tylko z barlowem.

Szukacz najlepiej wymienić na kątowy a ten prosty odsprzedać.

Aaaa no i zainwestuj w kolimator, najlepiej laserowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, micropoint napisał:

No dobra. Pomyślałem jeszcze, poczytałem, porozmawiałem z małżonką :) i koncepcja całkowicie się zmieniła. Przepraszam że się tak motam. Jest ona na dziś ostateczna i wybór padł na GSO 10". Sam teleskop chciałbym zakupić najprawdopodobniej nowy (wg mojej wiedzy nie ma takiego na giełdzie tego i innych for astronomicznych). Myślałem konkretnie o tym modelu chociażby ze względu na łożyska zamiast podkładek teflonowych:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=2038&lunety=Teleskop GSO Dobson 10 DeLuxe 254 1250 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 880

 

lub

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf?from=listing&q=dobson+10

 

wydaje mi się że są tożsame poza kolorem

 

 

I teraz jakie do niego okulary jeszcze dobrać? Wg tego co znalazłem w necie to optymalne ogniskowe do 10" to 7-9 mm (planety, małe DSy) 13-18 mm (większość DSów) i ok 23-30 mm do przeglądu nieba i szerokich DSów. W zestawie są już dwa okulary (30 i 9mm) tylko jak z ich jakością, zostawić czy wymienić na coś innego? Potrzebowałbym jeszcze okularu 15mm. Czy Luminos 15mm to dobry wybór?

 

https://deltaoptical.pl/okular-celestron-luminos-15-mm-1-25-quot

 

Kolejne pytanie to czy z dobsonem można używać nasadki bino? Jeśli tak to jakiej?

No i jeszcze czy potrzebna mi będzie soczewka Barlowa? Jakie filtry na początek?

 

Dużo pytań...

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Masz balkon czy ogród? Na balkon GSO 10" średnio się nada. Widziałeś tubę na żywo? Podnosiłeś? Jeśli masz ogród i tam będziesz obserwować to nie ma znaczenia. Jeśli natomiast blok i transport autem wtedy przemyśl to na spokojnie - nie ma nic gorszego, jak sprzęt który leży, bo nie che się go nosić. Miałem podobny dylemat, już prawie kupiłem 10" z giełdy. Coś mnie pokusiło i pojechałem do znajomego, który ma 10". Podniosłem tubę, przeniosłem 100m i podziękowałem - kupiłem mniejszą wersję 8" :) 


10" to już jasny i wymagający teleskop, potrzebujesz dobrych okularów, np. Explore Scientific 14 mm 82 stopnie. Astronomia to takie hobby, które nie lubi kompromisów. Nie kupuj tej wskazanej 15mm, celuj w ES 14mm lub Morpheus 12,5 mm. Będziesz miał docelowy okular, którym zapewne będziesz prowadzić 99% obserwacji.

 

Jeśli fundusze nie pozwalają to może rozważ mniejsze lustro + dobry okular. Na nic ci duże lustro bez dobrego okularu. W biedrusku masz taki problem, że na południu (gdzie są najciekawsze obiekty) masz łunę z Poznania, więc wyjazdy będą wskazane.

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, dexter77 napisał:

Masz balkon czy ogród? Na balkon GSO 10" średnio się nada. Widziałeś tubę na żywo? Podnosiłeś? Jeśli masz ogród i tam będziesz obserwować to nie ma znaczenia. Jeśli natomiast blok i transport autem wtedy przemyśl to na spokojnie - nie ma nic gorszego, jak sprzęt który leży, bo nie che się go nosić. Miałem podobny dylemat, już prawie kupiłem 10" z giełdy. Coś mnie pokusiło i pojechałem do znajomego, który ma 10". Podniosłem tubę, przeniosłem 100m i podziękowałem - kupiłem mniejszą wersję 8" :) 


10" to już jasny i wymagający teleskop, potrzebujesz dobrych okularów, np. Explore Scientific 14 mm 82 stopnie. Astronomia to takie hobby, które nie lubi kompromisów. Nie kupuj tej wskazanej 15mm, celuj w ES 14mm lub Morpheus 12,5 mm. Będziesz miał docelowy okular, którym zapewne będziesz prowadzić 99% obserwacji.

 

Jeśli fundusze nie pozwalają to może rozważ mniejsze lustro + dobry okular. Na nic ci duże lustro bez dobrego okularu. W biedrusku masz taki problem, że na południu (gdzie są najciekawsze obiekty) masz łunę z Poznania, więc wyjazdy będą wskazane.

 

 

soader, dexter77 dzięki za odpowiedzi

Nie widziałem tuby na żywo. Wyszedłem z porównania 10" z 8" gdzie różnica w wadze to tylko 2kg (25 vs 23). Mieszkam w bloku na ostatnim piętrze. Balkon mam narożnikowy dość duży (15m2), szeroki i niezadaszony w kształcie litery L więc obserwacje mogę prowadzić zasadniczo od NW do SE . Nie widzę też problemu by wynieść tubę na dwór i poobserwować spod bloku lub wsadzić do auta i podjechać w ciemniejsze strony :) Zamierzałem dokupić do tuby okulary dobrej klasy czyli np. te wskazane przez Ciebie. Będę szukać używek ale jeśli nie pojawią się na giełdzie kupię nówkę.

 

Zatem na początek plan minimum wyglądałby następująco:

 

1. GSO 10"

 i do tego

2. ES 14mm 1,25'' lub Morpheus 12,5 mm 1,25''

3. Filtr księżycowy. Jaki polecacie?

4. Filtr Orion Ultrablock 1,25"

5. Szukacz kątowy. Jaki polecacie?

 

Nawet jakbym kupił wszystko nowe to mieszczę się w założonym budżecie. Coś byście zmienili, dołożyli?

 

 

Jeszcze jedno. Czy w kwestii okularów zmienia coś że noszę okulary? Do do obserwacji ptaków je zdejmuję.

 

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, dexter77 napisał:

Masz barierki na balkonie?

Różnica w wadze to 6kg (tuba).

 

Ostatnie piętro i GSO 10 bez windy - odważny jesteś :)

Rzeczywiście. Mój błąd (porównywałem na SW a nie GSO) ale dalej jestem za 10 :)Barierki są około 1m. Winda też jest!!! :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kupiłem niedawno Newtona GSO 10” F4. Ciężkie bydlę i niewygodne do noszenia. A mam raptem kilkanaście metrów do przeniesienia podczas rozkładania setup do zdjęć. Ale jak zerknąłem na chwilkę przez kilka tanich okularów to w porównaniu z 6” absolutnie inna klasa.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.07.2020 o 11:16, dexter77 napisał:

Jeden znajomy ma GOTO, jeszcze ani razu na obserwacjach nie udało mu się tego poprawie uruchomić - zawsze coś, z poprawnym celowaniem też nie ma za wiele wspólnego. W mojej ocenie tego typu gadżety to strzał w kolano, nie mówiąc już o późniejszej odsprzedaży tego typu sprzętu.

@dexter77 wbrew pozorom używanie goto i poprawne jego ustawienie to też umiejętność, której się trzeba nauczyć. Bez tego, rzeczywiście w nic trafić się nie da.

Piszę to z własnych doświadczeń z NexStarem 4SE i swoich bojów z tym goto sprzed kilku lat :-)

Tym da się poprawnie celować. Nawet takim prostym goto bez dodatkowych enkoderów. Ważne jest jednak poprawne spoziomowanie, poprawne ustawienie na gwiazdy - najeżdżanie na obiekt podczas ustawiania z odpowiedniej strony - tej samej, z której potem na obiekty najeżdża automat, ustawianie korekt, jeśli znaleziony obiekt nie jest w centrum pola itd. Inaczej efekty są marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, bobitsu300 napisał:

zamiast szukacza katowego wybral bym reddot. pozdr

Zgadzam się. Reddot czy Telrad to bardzo wygodne szukacze. Przy Taurusie na początku miałem szukacz kątowy. Jednak bardzo szybko zamieniłem na reddot, a kątowy od tego czasu leży w szafie. Ani razu nie miałem ochoty do niego wracać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trzeba mieć zarówno kątowy (najlepiej Amici) jak i Telard (ewentualnie RedDot) i nie będzie dylematów :mr.green:

Telrad (nie powieksza obrazu) do zgrubnego naprowadzenia (patrzysz na niebo obydwoma otwartymi oczami), a kątowy optyczny (powieksza obraz) do dokładnego.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

RedDota używam w krótkim refraktorze do wstępnego namierzania, a potem już precyzyjnie wyszukuję w najdłuższym okularze, który robi trochę za szukacz. W tym przypadku się sprawdza. Przy dłuższej ogniskowej i wiekszym powiększeniu sam reddot może być uciążliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kedar napisał:

@piotrfie a mógłbyś coś więcej napisać w czym reddot jest lepszy, bo właśnie przymierzam się do zmiany szukacza prostego na kątowy w GSO 8" i może jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.

@Kedar Reddot czy Telrad nie powiększają obrazu. Widok jest taki jak "gołym okiem". To ułatwia orientację wg gwiazdozbiorów.

Ustawiasz pozycję z grubsza.

Potem porównując z mapą możesz przycelować na zasadzie np. 1/3 odległości pomiędzy jakimiś gwiazdami i już jesteś na tyle blisko, aby obiekt łapnać w długim okularze.

 

Przykładowo M81 znajdujesz "jedną długość pudła Wielkiego Wozu za Dubhe, a potem prostopadłe taka samą odległość w górę".

Wszystko to ustawiasz patrząc w reddota.

To jak sobie odpowiednie trójkąty na niebie wyznaczyć dla poszczególnych obiektów bierzesz z mapy.

Potem już zostaje długi okular, aby obiekt ustawić w środku pola.

 

Używam reddota zarówno z lornetą 30x100 (ogniskową 550mm), jak i z Taurusem 13" (ogniskową 1600mm).

W obu przypadkach się sprawdza.

 

Dla mnie szukacz powiększający (nieważne, prosty czy kątowy) pokazuje za dużo gwiazd. Utrudnia wstępna orientację.

 

Oczywiście można go stosować łącznie z reddotem, ale moim zdaniem to za dużo zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 16.07.2020 o 16:38, micropoint napisał:

soader, dexter77 dzięki za odpowiedzi

Nie widziałem tuby na żywo. Wyszedłem z porównania 10" z 8" gdzie różnica w wadze to tylko 2kg (25 vs 23). Mieszkam w bloku na ostatnim piętrze. Balkon mam narożnikowy dość duży (15m2), szeroki i niezadaszony w kształcie litery L więc obserwacje mogę prowadzić zasadniczo od NW do SE . Nie widzę też problemu by wynieść tubę na dwór i poobserwować spod bloku lub wsadzić do auta i podjechać w ciemniejsze strony :) Zamierzałem dokupić do tuby okulary dobrej klasy czyli np. te wskazane przez Ciebie. Będę szukać używek ale jeśli nie pojawią się na giełdzie kupię nówkę.

 

Zatem na początek plan minimum wyglądałby następująco:

 

1. GSO 10"

 i do tego

2. ES 14mm 1,25'' lub Morpheus 12,5 mm 1,25''

3. Filtr księżycowy. Jaki polecacie?

4. Filtr Orion Ultrablock 1,25"

5. Szukacz kątowy. Jaki polecacie?

 

Nawet jakbym kupił wszystko nowe to mieszczę się w założonym budżecie. Coś byście zmienili, dołożyli?

 

 

Jeszcze jedno. Czy w kwestii okularów zmienia coś że noszę okulary? Do do obserwacji ptaków je zdejmuję.

 

I jak wrażenia po wczoraj? :) Będzie 10" czy coś innego? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, piotrfie napisał:

Zdecydowanie polecam Morpheusa. To bardzo udana seria okularow. Obserwuje się przez nie bardziej komfortowo niż przez ESy (choć to moje subiektywne odczucie).

Istotne też jeżeli ktoś nosi okulary.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trudno to wszystko pogodzić. Do obserwacji planet duże lustro ma sens jeśli teleskop ma napęd, albo stoi na montażu paralaktycznym, bo przecież ogląda się je w znacznym powiększeniu. Bez napędu to będzie ciągłe popychanie tuby w obu osiach, bo szybko obiekt ucieknie z pola widzenia. Z balkonu na razie pooglądasz sobie jesienią tylko Marsa, bo ten będzie na tyle wysoko, że barierka ci nie przeszkodzi. Poza tym obserwacje balkonowe to walka z turbulencjami jakie wydziela budynek pod tobą, zwłaszcza w zimie. Z własnego doświadczenia wiem że duży wpływ na jakość obrazu ma kierunek wiatru i potrafi on wypychać ciepłe powietrze z budynku wprost na cel naszych obserwacji i tak degradować obraz planet, że niewiele da się wtedy zobaczyć. Wybór GSO 10" to dobry wybór, ale nie z balkonu. Latem jakoś ujdzie, ale w zimie będą problemy. Zatem licz się z obserwacjami poza budynkiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.